Китай е похарчил над 48 млрд. долара в Азиатско-тихоокеанския регион между 2000 и 2016 г., за да възнагради страните, които потребяват продуктите му и подкрепят неговите външнополитически позиции.
Инвестициите в инфраструктура са основното оръжие, с което Пекин разгръща геополитическото си влияние в региона. Те са толкова мащабни, че засенчват другите методи за влияние на китайската дипломация през този период.
Вложените 48.5 млрд. долара в инфраструктура значително надвишават похарчените 273 млн. долара за хуманитарна помощ, 613 млн. долара за директна бюджетна подкрепа и 90 млн. долара за облекчение на дълга, твърди проучване на американската изследователска лаборатория AidData, цитирано от Bloomberg.
Крайната цел е ясна - да награди "държавите, които консумират повече от неговите продукти, да отвори пазарни възможности за китайските фирми, да сложи ръка върху природните ресурси, да легитимира морските си и териториални претенции и да осигури подкрепа за външнополитическите си позиции в ООН и други международни форуми", твърди докладът.
Нетният резултат е до голяма степен положителен, но с някои уговорки, с лидери в региона, които гледат на Китай като ценен източник на готов капитал, а и самите хора усещат влиянието на Пекин.
"Редица фактори могат да застрашат тези печалби. Споровете в Южнокитайско море, възприятието, че Китай не винаги следва инфраструктурните си обещания и призракът на задлъжнялостта, тъй като страните се борят да изплатят нарастващите дългове към Пекин", обяснява Саманта Къстър, директор по анализа на политиката на AidData.
"Спокоен" съсед
Източник: iStock
Китай се представя като "спокоен" съсед, но геополитическите му амбиции са очевидни
За да се облекчат страховете, че китайските действия са заплаха, докладът отбелязва и драстично увеличаване на усилията за създаване на алтернативен разказ за Китай като "мирен, интересен и надежден съсед".
Пекин разчита на редица други инструменти на публичната дипломация, за да подобри имиджа си в региона. Между 2000 г. и 2018 г. се наблюдава увеличение от 115% в побратимяването с различни градове, като китайците откриват над 500 нови института "Конфуций", символ на неговата програма за културна дипломация.
Япония, Южна Корея и Австралия са трите държави от региона, привлекли най-голям обем и най-разнообразен набор от "входящи китайски публични дипломатически дейности под формата на сестрински градове, институти "Конфуций" и официални посещения", се казва в доклада.
"Силният фокус на Пекин върху ухажването на политически и бизнес елити, както и акцентът върху финансовата дипломация, биха могли да увеличат риска от неправомерно влияние с лидери, желаещи да обменят услуги за икономическа печалба", предупреждава Къстър.