Икономиката на Великобритания ще бъде в по-лошо положение след излизането си от Европейския съюз, независимо по какъв сценарий се развие Brexit. Това се твърди в доклад, изготвен от британски правителствени експерти, пише Reuters.
Анализът, изготвен през януари тази година, е още един удар за министър-председателя Тереза Май, която е подложена на остри критики поради липса на лидерство и ясна стратегия в преговорите за напускането на ЕС от Обединеното кралство.
Великобритания ще напусне Европейския съюз на 29 март 2019 г. и връщане назад не се очертава. Но в правителството и в партията на премиера Тереза Мей има дълбоки разделения за това какви отношения с Брюксел трябва да заместят продължилото 46 години еврочленство.
В доклада се разглеждат три възможни сценарии за Brexit и последствията за британската икономика от тях.
Ако Великобритания постигне всеобхватно споразумение за свободна търговия с ЕС, икономическият растеж на страната през следващите 15 години ще бъде с 5% по-нисък в сравнение с досегашните прогнози, се посочва в анализа.
При "твърд Брекзит" - ситуацията "без сделка", при която Великобритания ще се завърне към правилата на Световната търговска организация, ръстът на БВП ще бъде с 8% по-нисък за същия период.
Ако Мей съумее да се споразумее за продължаващ достъп до единния пазар чрез членство в Европейската икономическа зона, дългосрочният растеж ще е с 2% по-нисък, казват анализаторите.
И при трите сценария всички сектори на икономиката ще бъдат негативно засегнати, като най-силен ще е ударът за химическата промишленост, производството на облекла, промишленото производство, хранително-вкусовата промишленост, автомобилния сектор и продажбите на дребно.
Миналият месец ЕС и Великобритания се споразумяха да придвижат преговорите за излизането от съюза към търговията и преходния период, но някои от най-влиятелните лидери в ЕС предупредиха, че последната година от разговорите за т.нар. развод може да е пълна с опасности.
Най-активните поддръжници на Brexit твърдят, че предупрежденията за икономически хаос са преувеличени и че Обединеното кралство ще просперира, след като напусне съюза, описван от тях като западащ, доминиран от Германия, експеримент за европейска интеграция.
Night Rider
на 20.02.2018 в 23:18:55 #3Хора, живея във Великобритания и по-специално в скапания Лондон от няколко години преди референдума, след него нещата започнаха да се случват все по-бавно и по-бавно. Първо паунда се срина, второ вноса на стоки и суровини стана още по-скъп, а фабрики и предприятия започнаха да фалират. Хората започнаха все повече и повече да се стискат и вместо качествени продукти за £400-£500 британско производство, започнаха да си купуват все повече китайско такова. Това едно на ръка, не знам и колко ще спечелят като спестят няколко стотин милиона евра от членски внос, но и Германия също няма да спечели много. Особено като се има предвид, че голяма част от немския бюджет е благодарение на членския внос на останалите страни. Това което Хитлер не успя да направи го постигна Меркел.
steiner
на 31.01.2018 в 06:01:17 #2И без това рижите кръвосмесители са чуждо тяло в Четвъртия Райх а.к.а ЕС.
Sterlin
на 30.01.2018 в 21:05:36 #1Verno e, samo e loshoto che ima maloumnici deto misljat che ne e...