Спортният арбитраж ще вземе решение по казуса "Валиева" до 15 февруари, когато започва надпреварата при фигуристките на олимпийските игри в Пекин.

Оказва се, че руската състезателка е дала положителна допинг проба на 25 декември по време на шампионата на страната в Санкт Петербург.

Тестът е бил направен от Международната агенция по тестиране (ITA) и изследван в лабораторията в Стокхолм, акредитирана от Световната антидопингова агенция (WADA). Резултатът е бил положителен на триметазидин, защитаващ сърцето и мозъка по време на интензивни тренировки.

Снимка 563153

Източник: EPA/БГНЕС

Правата на състезателката са били временно спрени от Руската антидопингова агенция и тя не е имала право да стартира в никакви други състезания, включително и на олимпиадата. Но Валиева е оспорила решението на 9 февруари. И го е спечелила още същия ден. Мотивите не се разкриват за момента.

Камила Валиева не е отстранена от индивидуалното състезание при жените

Има съмнение, че е дала положителен допинг тест

Делото не е под юрисдикцията на МОК, защото пробата е взета преди олимпиадата.

МОК е сезирал Спортният арбитраж и не изключва класирането в отборната надпревара да бъде преразгледано.

Фигуристите на Русия спечелиха отборната титла след сериозна заслуга на 15-годишната Камила Валиев, която изпълни два четворни скока и заслужи най-висока оценка, втори останаха американците, а трети - японците.