Отборът на ЦСКА постигна дебютна победа през сезон 2024/25 на българския шампионат. Селекцията на Томислав Стипич компенсира поражението от Лудогорец в откриващия кръг с лесна победа над Хебър с 3:1. Срещата се проведе пред празните трибуни на националния стадион "Васил Левски", тъй като "червените" продължават да изтърпяват тежка санкция от БФС.

ЦСКА - Хебър 3:1 (Развой на срещата по минути)

Лесен успех за "червените"

Столичният гранд реши всичко в своя полза още до почивката, когато в мрежата на "гробарите" се разписаха Станислав Шопов и Марселиньо Кареасо. През втората част до дебютен гол в професионалния футбол достигна и Георги Чорбаджийки. Силен мач за столичани изигра капитанът им Джонатан Линдсет, записал две асистенции на своето име. В самия край Хебър стигна до красиво почетно попадение на Наби Макни.

Снимка 676383

Източник: startphoto.bg

Успехът на ЦСКА можеше да бъде още по-изразителен, но стражът на гостите Петър Дебърлиев блесна с няколко добри намеси, а веднъж и горната греда беше негов верен съюзник.

Срещата на националния стадион започна на много ниски обороти, но спорна ситуация беляза сблъсъка още в 180-ата секунда. Тогава гостите от Пазарджик поискаха дузпа в полза на своя тим. Безцелно подаване се превърна в битка между Санянг и Кабов. Гамбиецът използва ръцете си, за да спечели преимущество в наказателното поле. Звездата на хебърци опита да се възползва максимално, за да си изпроси дузпа, ала реферът Иво Андреев остана безмълвен и даде знак играта да продължи.

Реакцията от ЦСКА не закъсня и още в четвъртата минута Петър Дебърлиев бе пробван с шут от далечна дистанция на Тибо Вион. Кълбото тупна малко пред стража на Хебър, който въпреки това успя да изчисти в корнер.

Постепенно ЦСКА започна да затяга обръча около наказателното поле на Хебър. Отбраната на гостите биваше "стресирана" с остри пасове, успоредни на голлинията, най-често отправяни от активния Улаус Скаршем. Защитата на "гробарите" обаче действаше прецизно и се справяше с всичко по-опасно.

Снимка 676396

Не измина много време и "червените" заслужено поведоха в резултата. Капитанът Джонатан Линдсет получи пас, на ръба на засадата, след който съумя да отправи подаване на първа греда. Там най-съобразителен се оказа халфът Станислав Шопов, който макар и след рикошет в Олексий Збун, промуши топката в мрежата на подлъгания Дебърлиев.

ЦСКА имаше страхотна възможност да удвои преднината си в 26-ата минута. Станислав Шопов събра няколко съперника в средата на терена, след което отправи извеждащ пас за Джонатан Линдсет. Капитанът на ЦСКА не изгуби излишно време и отправи удар, който обаче се отклони в крака на Терзиев и излезе в корнер.

Снимка 676394

Макар и с малко късмет, ЦСКА записа в своя актив и една греда. Тобиас Хайнц пресили своето центриране, което леко подлъга Дебърлиев. В крайна сметка кълбото кацна върху напречния му стълб.

Християн Петров получи възможност да се включи при статично положение за ЦСКА в 40-ата минута. Тогава той засече центриране на Хайнц, но ударът му с глава не намери целта.

Хебър отправи първия си изстрел към "червената" врата с настъпването на 41-ата минута. Атанас Кабов напомни за себе си с добро изпълнение, което обаче не притежаваше необходимата точност.

Снимка 676391

Селекцията на Томислав Стипич почти реши всичко в този мач с попадение в 43-ата минута. Георги Чорбаджийски и Джонатан Линдсет бяха разменили местата си в атака, което доведе до лек хаос в отбраната на Хебър. Нджомганг Фонкю не изчисти по най-добрия начин, като след намеса на изтеглилия се назад Линдсет, топката достигна до Марселиньо Кареасо. Опорният халф пробва своя късмет и сполучи - ударът му по земя неутрализира Дебърлиев за 2:0.

Проблемите за Хебър нямаха край, а нов опасен момент пред вратата на пазарджиклии имаше секунди преди сигнала за почивка. Тогава Дебърлиев излезе напред, за да изчисти пас към Скаршем. Топката достигна до десния бек Сейни Санянг, който на два пъти опита да намери път към мрежата между купа от играчи. За жалост на гамбиеца - без успех.

Снимка 676389

"Червените" контролираха мача и след почивката. Секунди, след като отправи опасен шут от средна дистанция, Георги Чорбаджийски искаше дузпа в полза на ЦСКА. В 58-ата минута той бе дръпнат от бранител на Хебър, но Иво Андреев и ВАР не видяха достатъчно чисти доказателства за това, че трябва да отсъдят наказателен удар.

Малко след появата си на терена, Иван Тасев искаше да блесне в най-добра светлина за новия си клуб. Крилото на ЦСКА обаче прати шута си много в аут.

ЦСКА беше близо до сътворяването на класиката в 74-ата минута. Георги Чорбаджийски се измъкна от засадата и с отлично поемане остана сам срещу Дебърлиев. Нападателят финтира капитана на гостите и отправи изстрел към опразнената врата. За нещастие на големия "червен" талант, притичалият Михайлов успя да изчисти малко пред голлинията, за да остави резултата "само" 0:2 в ущърб на отбора му.

Снимка 676390

Логиката възтържествува и Георги Чорбаджийски заслужи своя дебютен гол в професионалния футбол. Цялата работа в 80-ата минута свърши Марселиньо Кареасо. Халфът отне топката от съперник, след което пусна извеждащ пас за гореспоменатия "червен" нападател, който вече нямаше как да сбърка за класиката.

Буквално след изпълнението на център, Хебър организира атака, при която достигна и до почетен гол. Атанас Кабов бързо изпълни тъч, при който Кристиан Андонов получи шанс да стартира далеч пред Тибо Вион. Младокът пусна към дузпата за Набил Макни, който с десния крак замахна срещу Петров, а после с левия "препарира" Дюлгеров с мощен шут под гредата.

В самия край, друг дебютант в състава на ЦСКА - Иван Тасев, отново беше близо до попадението след солова акция. Пробивът му завърши с удар, спасен от Дебърлиев.

Снимка 676382

В следващия кръг ЦСКА ще се изправи срещу амбицирания тим на Спартак (Варна), докато Хебър ще търси първи точки в първенството при домакинството си на Славия.