Лудогорец започна по триумфален начин защитата на титлата си в българския шампионат. В най-интересния мач от откриващия кръг на Първа лига, селекцията на Георги Дерменджиев постигна минимален успех над ЦСКА. Всичко бе решено в началото на второто полувреме, когато националът Християн Петров имаше малшанса да си отбележи злощастен автогол след опит да спре остро подаване на Фон Витри.

Столичният гранд горчиво може да съжалява за развоя на голямото дерби. "Червените" изненадаха приятно с изключително силно първо полувреме в Разград, когато доминираха тотално над лудогорци. Казаното можеше да се материализира от Тобиас Хайнц в 32-ата минута, но тогава норвежецът не съумя да преодолее Серджио Падт. Така Томислав Стипич стартира с поражение първия си официален мач като старши-треньор на клуба. Лудогорец, без много да се напряга, пък вече мисли за важните си битки от втория предварителен кръг на Шампионската лига срещу Динамо (Минск).

Снимка 675523

Източник: startphoto.bg

За първенство, ЦСКА вече няма победа в Разград от 2017 година! Тогава начело на тима е Стамен Белчев, а победата с 2:1 носи късното попадение на Кевин Меркадо.

С оглед наказанието, което публиката на ЦСКА изтърпяваше, гостуващият сектор някак странно бе потънал в злокобна тишина. Комбинацията "червена" липса плюс разградска незаинтересованост пък направиха така, че това дерби от първия кръг на шампионата да не бъде кой знае колко посетено.

Началните минути изненадващо не предложиха очакван домакински натиск. Напротив, ЦСКА беше по-спокойният тим, който с увереност атакуваше своя противник. Така се стигна и до първия точен изстрел в срещата, който бе отправен от Християн Петров. Серджио Падт беше на мястото си и спаси без особен проблем.

Снимка 675534

ЦСКА се бе настанил трайно в наказателното поле на Лудогорец. "Армейците" много бързо връщаха владението на топката, когато тя биваше уж отмъкната от футболист на "орлите". В 10-ата минута Улаус Скаршем пробва нещо средно между изстрел и подаване, като хибридното му изпълнение изработи единствено корнер за столичани.

Озовалият се на върха на атаката - Георги Чорбаджийски, получи дълго подаване в 16-ата минута, което му позволи да демонстрира достатъчно характер срещу Куртулуш. Юношата на ЦСКА съумя да отправи и удар, който бе белязан от лек рикошет, но все пак беше спасен от Падт.

Снимка 675540

Никола Попов имаше юбилеен мач като футболен рефер, ала празникът му бързо беше помрачен от ситуация в 30-ата минута, която той първоначално подмина. Тогава Тобиас Хайнц разсече отбраната на Лудогорец с чудесен извеждащ пас за Джонатан Линдсет. Норвежецът се понесе сам срещу Серджио Падт, ала балансът му бе нарушен от Оливие Вердон. Правдата все пак възтържествува, след като Попов получи сигнал от ВАР-помощника му Георги Кабаков. Така дузпата все пак беше факт, а с отговорната задача се нагърби Тобиас Хайнц. Нервите на офанзивния халф не издържаха, след като шутира в средата на вратата. Избралият ъгъл Падт имаше и малко късмет, тъй като с краката си съумя да отрази, оставяйки резултата непроменен.

ЦСКА имаше възможността да има последната дума в дербито през това първо полувреме. Лудогорската отбрана забрави тотално старото правило, че от тъч няма засада. А хвърленото кълбо стигна до Тобиас Хайнц. Техничарят не успя да се реваншира за пропуснатата дузпа, след като прехвърлящия му удар не намери целта. Веднага след него смел Георги Чорбаджийски навлезе в полето на "орлите", ала навреме в краката му се метна Серджио Падт.

На полувремето в съблекалнята на Лудогорец явно бе имало разговор на висок тон, след като "орлите" заиграха с малко повече динамика след паузата. В 50-ата минута Бърнард Текпетей навлезе в наказателното поле и отправи изстрел, който премина в близост до гредата на Дюлгеров.

Снимка 675539

Без точен удар към вратата, Лудогорец парадоксално поведе в резултата с настъпването на 53-ата минута. Аслак фон Витри имаше един от малкото си игрови моменти, в които можеше да отправи достатъчно добър пас в наказателното поле на ЦСКА. Изглеждаше, че топката ще достигне до дебнещия я Руан Круз, но пред него на отчаян шпагат се хвърли Християн Петров. За нещастие на българския национал той злощастно запрати кълбото в мрежата си, за да донесе неволно радост на разградската публика.

Проблемите за Стипич и ЦСКА продължиха и с идването на 64-ата минута, когато капитанът Джонатан Линдсет легна на тревата и даде знак, че не може да продължи мача. Така на негово място се появи младежкият национал Станислав Шопов.

Лудогорец можеше да реши всичко в своя полза, дочаквайки своя шанс в 72-ата. Тогава Руан Круз получи възможност да финтира Дюлгеров, но си чукна кълбото прекалено силно и бе блокиран. При последвалия корнер бразилецът игра с глава, но не намери очертанията на вратата.

Снимка 675538

До края Лудогорец можеше да удвои своята преднина, след като в 89-ата минута появилият се от скамейката - Кайо Видал, шутира силно в дясната странична греда на Иван Дюлгеров. А щом споменахме и българския страж, самият той се включи в последната атака на ЦСКА в мача, която търсеше гол при изпълнението на корнер. И вратарят обаче не се оказа достатъчен "армейците" да се спасят от злощастната си съдба.

В следващия кръг ЦСКА има домакинство, пред закрити врата, на Хебър, докато Лудогорец играе с традиционно неудобен опонент за тях в лицето на Славия.