Футболът като социален феномен се появява в България след Голямата война, наричана тогава също Европейска. В началото на 20-е години на миналия век клубовете изникват един след друг. По правило те биват създавани от група ентусиасти на доброволен принцип. С нарастването на състезанията, нуждата от пътувания и желанията за привличане на по-добри играчи, се появяват разходи.
До 9 септември 1944 година издръжката на клубовете е идвала от продажбите на билети и помощта на индустриалци. Клубовете са били общности от хора и всеки е помагал с каквото може. Играчите са били аматьори, но с времето започват да получават някакви облаги.
Появата на железничарските отбори, които първоначално се наричат ЖСК, а след преврата Локомотив, дава възможност издръжката да бъде поета от държавните железници. Не случайно столичният ЖСК печели Държавната дивизия като новак в нея. Футболистите от тима например имат възможност да пътуват в спални вагони, докато другите тимове се се натъпквали в две-три купета във влаковете. Емблематични са проблемите на русенския Левски, който се класира за финали в София. Отборът постоянно влиза в спорове за финансирането на пътуването и престоя в столицата, които на практика го лишават от спечелването на поне един трофей.
Източник: www.barbarabadettipalumbo.com/Vladislav/
След промените на 9 септември 1944 е първата реформа от страна на държавата в спорта. Клубовете са масово обединени. В София от повече от 40, те биват сведени до около 15. По модела Локомотив, те биват прикрепени към определени държавни структури. Най-интересен е примерът с Левски, станал отбор на пощите и съобщенията, които са жизненоважна държавна структура. Не случайно Левски и Локомотив доминират в първите години на новия строй. В този период все още е съществувала частна собственост и индустриалците са продължавали да помагат. Най-известният е Иван Карадочев, който докато е можел да развива бизнес, е давал всичко за Левски. Старите софиянци си спомнят как с един камион е събирал децата, за да ги води на мачове на любимия си отбор.
Голямата трансформация в спортния живот се случва през лятото на 1949 година. Тогава всички клубове са разтурени и по съветски модел се създават вертикални структури, базирани на профсъюзните организации. Българските имена изчезват и са наложени съветските: Динамо, Спартак, Торпедо, Червено знаме. Когато идва заповедта за преструктуриране през август 1949 година, футболните ръководители опитват да се снишат и да минат само с една смяна на имена и дори започват ново първенство. След два кръга то е прекратено, защото управляващите се опасяват, че това е опит за запазване на статуквото.
Източник: Фейсбук
По новата структура във всеки град има отбори Динамо, Спартак, Торпедо и т.н., като те са съответно подчинени на софийския с това име. Малко преди тази реформа се появява и военният отбор ЦДНА, който заради специфичната позиция на армията в обществото става тотален хегемон.
Първенствата преминават при абсолютна доминация на софийските отбори, а сред тях най-отгоре е ЦДНА. За провинциалните градове остава възможността да имат по някой отбор в А група, който да дава възможност на публиката да гледа мачове на софийските майстори.
След "априлския повей" през 1956 година се прави нова реформа, която ликвидира вертикалната структура, но запазва появилия се скрит професионализъм. В България спортът се води за аматьорски чак до промени през началото на 90-е години. През 1957 година доброволните спортни обединения са трансформирани в дружества за физкултура и спорт. За няколко месеца са върнати старите имена: Левски, Славия, Ботев и т.н. В провинцията дружествата стават самостоятелни. В окръжните градове се правят обединения и за всеки комитет на партията става въпрос на чест да има силен отбор в А група. Появяват се: Дунав, Берое, Сливен, Етър, Ботев (Враца) и т.н. Тези тимове стават равностойни на софийските. Пловдивските Ботев, Спартак и Локомотив започват да оспорват призовите места и дори титлата.
60-те години са времето на най-голям възход на българския футбол. Изоставането спрямо развитите във футболно отношение държави е наваксано. Може смело да се каже, че нашият национален отбор влиза в световния елит. България се класира за 4 поредни Световни първенства: 1962, 1966, 1970 и 1974 година. Елиминирани в квалификациите са Франция, Белгия, Полша, Холандия и Португалия. Все тимове, които са сред най-силните. През 1968 националите стигат до финал на Олимпийските игри в Мексико. В тази надпревара държавите от Източния блок участват с най-доброто, а някои от другите страни пускат професионалисти, маскирани като аматьори.
Републиканските първенствата са изключително оспорвани. По няколко тима се борят за титлата до последните кръгове. Софийските отбори рядко успяват да вземат нещо при гостуванията си. Най-интересно е през 1967 година. Тогава шампион става Ботев (Пловдив), при наличието на два полуфиналиста за Европейските клубни турнир: ЦСКА Червено знаме (КЕШ) и Славия (КНК). Тогава не липсват скандали за уговорени и "съдийски" мачове, но качеството на играта е съизмеримо с това в най-добрите първенства.
В началото на 1969 се прави поредната реформа, която е продиктувана от желанието България да стане световна спортна сила, а и да се потушат всякакви наченки за ревизиране на официалната социалистическа линия. Създадени са две Суперструктури: ЦСКА Септемврийско знаме под крилото на армията и Левски-Спартак като част от министерството на вътрешните работи. Това дава огромен тласък на международните спортни успехи, но унищожава конкуренцията във футбола.
През периода до 1990 година всичко се свежда до дилемата - ЦСКА или Левски. Останалите имат възможността да се борят за третото място. Зевзеците тогава измислят, че у нас има "третенство".
Въпреки това провинциалните клубове при участията си в Евротурнирите показват, че нивото на българския футбол е високо. Примери: Дунав побеждава Рома, Етър прави 0:0 с Интер, Марек има успехи у дома над Байерн (Мюнхен) и водения от Алекс Фергюсън Абърдийн. Академик побеждава Милан в София с 4:3. Пловдивският Тракия, който е обединение от Спартак и Ботев печели у дома срещу Барселона и Байерн (Мюнхен), Берое за малко не елиминира италианския гранд Ювентус. ЦСКА през това време се утвърждава като един от силните отбори в цяла Европа и печели победи срещу шампионите на континента.
Източник: Фейсбук
През 1985 година назряват политическите промени и след скандалния финал за Купата идва ред на поредната реформа. ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак са първоначално разформировани, а след това девоенизирани и обособени като отделни футболни клубове, Средец и Витоша. Останалите тимове са също обособени като футболни клубове извън дотогавашните дружества за физкултура и спорт. Но до 10 ноември 1989 година финансирането и функционирането на практика остава същото.
След промените в началото на 90-е години държавата тотално се оттегля от спорта и клубовете трябва сами да се оправят. В първите години качеството на българските футболисти е високо и те масово правят трансфери в чужбина. Процесът започва още в края на 70-те години, но тогава играчите са изпращани в странство като специалисти, като държавата е прибирала всички суми, включително и голяма част от възнагражеденията. Тогава се получава парадокс, че нашите, въпреки че бяха на нивото на най-добрите, получаваха мизерни доходи и бяха склонни да отиват в посредствени първенства като кипърското например, което беше около или под нивото на нашата В група.
В началото на 90-е години беше последният възход на националния отбор. Играчите отгледани в предишната система отидоха да играят в най-силните първенства, като в същото време качеството на нашата А група започна да спада драматично. Четвъртото място в САЩ 1994 даде фалшивата илюзия, че нещата се развиват в положителна посока.
В същата година имаше масови фалити на клубно ниво и огромно количество служебни резултати. От картата започнаха да изчезват клубовете, които бяха в основата на българската футболна пирамида в годините. Постепенно изпаднаха Сливен, Етър, Берое, Ботев (Враца), Дунав, варненските отбори. От друга страна се появи Нефтохимик, който беше финасиран от най-голямата фирма в страна. Появиха се нови клубове без сериозна история, но финасирани от успешни бизнесмени като Литекс и Левски (Кюстендил).
Източник: https://www.facebook.com/pg/CollectorsLevskiSofia
До титла успя да стигне и историческият Славия, но благодарение на намирането на добър спонсор. Същото стори и един от най-популярните тимове - Локомотив (Пловдив).
От грандовете по-добре се справяше Левски. Първо, благодарение на Томас Лафчис, а след това заради единствения мобилен оператор. В ЦСКА имаше моментни успехи по време на управлението на Валентин Михов и спонсорството на Мултигруп. Но двата софийски колоса загубиха предимството си.
Държавата се опита да въведе ред в организацията на клубовете, като ги задължи да станат акционерни дружества. Това за съжаление не постави клубовете на пазарен принцип и те в годините продължиха да кърпят положението с търсенето на сериозно благодетели.
За момент в началото на новия век Левски имаше шанса да тръгне по правилния път с успешен пробив в Европа. Тогава дойдоха сериозни постъпления отвън. За съжаление това продължи за кратко и увеличаващата се издръжка отново започна да бъде покривана от благодетели.
Източник: GettyImages
Появата на Лудогрец катализира срива на грандовете. Тимът от Разград стана абсолютен доминатор у дома, а с редовните си много мачове в Европа си осигури огромни за нашия мащаб приходи.
ЦСКА и Левски се опитваха да се конкурират с правенето на големи разходи за трансфери и заплати, но възвращаемостта беше почти нулева. Това ги вкара в спиралата на дълговете, довела до сегашното състояние на нещата. Все по-трудното намиране на нужните големи суми, направи издръжката и функционирането на тези отбори практически невъзможно.
Моделът Лудогорец е възможен в България само за един и максимум при много зор за два отбора. Ситото в Европа е толкова голямо, че в Шампионската лига могат да влезнат два до три отбора от Източна Европа. Ситуацията в Лига Европа е малко по-добра, но и там числото е около 10 клуба от бившия социалистически лагер. Не случайно УЕФА иска да направи трети турнир, който да бъде за по-слабите страни. Но разликата в бюджетите е колосална. Най-добрите вече гонят един милиард евро годишно, а у нас 10 милиона евро се счита за непосилна сума.
Източник: LAP.bg
Всички пера за приходи са нулирани. Публика и без коронавируса у нас практически няма. Събирането на 3-4 мача годишно по 15 хиляди зрители не може да доведе до постъпления. Преди 40 години по-малко от 100 хиляди зрители на кръг се е считало за слаба посещаемост. Сувенири и артикули могат да продават само най-големите и те го правят по цял свят. Сумите за телевизионни права у нас, въпреки платената телевизия, са също нищожни.
Както и да се развият нещата с Левски, светлина в тунела няма. Единственото, което може да поддържа статуквото е продължаването на модела "бащица". Но това ще гарантира със сигурност все по-голямо изоставане спрямо най-добрите.
Ако някой има съмнение, нека си припомни тъжния мач с Англия през октомври. Полупразен "Васил Левски". Нашите футболисти бяха разминавани като колчета и паднаха с минималното 0:6. Двубоят влезе в световните хроники не с играта и резултата, а с инсценирания отнякъде "расистки скандал".
Източник: LAP.bg
waterloo
на 24.05.2020 в 14:21:25 #30# 59 Кой си ти на каква идея си носители, бе оранжев мърлячо? И от чие име говориш? : Постоянно киснеш тук във форума, нямаш и ден трудов стаж ама постоянно тръбиш заучени пароли като оня лентяй Костя Копейкин! От години живееш на гърба на данъкоплатците благодарение на жълтата си книжка която удостоверява, че си нетрудоспособен заради психическото си заболяване. :
waterloo
на 24.05.2020 в 13:51:25 #29Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
waterloo
на 24.05.2020 в 11:27:26 #28# 38 droidp3c0, GNICHO,GINCHO 23.05.2020 / 21:21:56 Успехите на Лефски са при български рефери срещу ЦСКА 7-1, 7-2, има един рефрен: Руси Гочев и съдията Богдан Дочев победиха . ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Левски ЦСКА 7 : 2 главен съдия Димизър Руменчев Левски ЦСКА 7 : 1 главен съдия Димо Момиров
waterloo
на 24.05.2020 в 10:43:42 #27На всички във форума честитя празника на българската писменост! Нека носим винаги в сърцата си святотo дело на Св.св. Кирил и Методий!
waterloo
на 23.05.2020 в 23:17:54 #26Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
waterloo
на 23.05.2020 в 23:07:39 #25# 38 БКП не е в състояние да накара международни съдии да свирят в полза на ЦСКА, така че БКП не е причината за международните успехи на ЦСКА и международните успехи на футболистите изградени в ЦСКА! ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ха, ха, ха! Много ти е ниска летвата, която си поставил за намиращото се в Държавния архив ЦСКА, дроид ефенди! ЦСКА е един от отборитев Европа с най-много учаcтия в ЕКТ! И всичко това само за три 1/2 финала? В същото време отбори от соцлагера като "Динамо" Киев и Динамо Тбилиси от СССР, "Слован" от Чехословакия, "Стяуа" or Румъния, "Магдебург" от ГДР станаха носители на купи, а други като "Карл Цайс Иена" и "Локомотиве Лайпциг" от ГДР или "Видеотон" от Унгария бяха финалисти. Може да съм пропуснал още някои. Това ли са ви успехите, бе Муньо? Ама били сте oтстранявали "действащи европейски шампиони". Такава категори няма, тъпако. Това си е чиста проба българска измишлотина за да се предстaвяте за нещо кой знае какво. Българска измисльотина е и "калъфката". Ако онова ЦСKА беше се добрало барем до един финал сега щяхте да се гордеета с "калъфка". Ама не се получи! Знам, че веднага ще ме репликираш с думите, ами какво е постигнал "Левски". Ние никога не сме претендирали, че сме кой знае каква европейска величина! Въпреки че сме достигали до 1/4 финал в ЕКТ и то по новата система след прехода! Иначе на нaс ни е стигалo да ви дъним като бръшнян чувал. Веднъж 9 поредни победи и после още веднъж 7 поредни победи. Да не говорим за 7 : 2, 7: 1 или 5 : О. Именно поради тази причина съжалявам, че си погребaхте клуба, пpодайни оранжеви ч@Лмалий от фирмения клуб на ДПС :
waterloo
на 23.05.2020 в 22:39:43 #24Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
waterloo
на 23.05.2020 в 22:02:38 #23Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
waterloo
на 23.05.2020 в 21:56:45 #22# 33 droidc3p0, GNICHO, GINCHO Армията не е инструмент на тоталитарния режим на БКП, тъй като няма право да се меси в цивилния живот; ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Господи прибери си вересиите! Ненормалния хептен превъртя. Тъй като не мога да му помогна, бих му птепоръчал само да прочете "История на социализма в България". И не само нея! Или "Комунистически режим в България!" Направо ми се догади от тъпотиите на това комунистическо уродче, което се опитва да изкара бившите комуяги като противници на собствения си режим! :
waterloo
на 23.05.2020 в 21:42:40 #21# 36 Многопрофилния ЛЕВСКИ Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ФУТБОЛЕН ОТБОР ОТ "А" ГРУПА В ЦЯЛАТА ни ФУТБОЛНА ИСТОРИЯ, на ЧИЙТО мач нахлува министър на терена и еднолично взима решение за прекратяването на срещата. През 1971 г. в Стара Загора при 1:1 между тима от Подуяне и Берое нахлува вътрешният министър Ангел Солаков, след което стават безредици, инсценирани от органите на МВР ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Многопрофилния лъже като дърт циганин! Поредната гнусна лъжа изсмукана от лайнявите му пръсти! :
Ohliovski_reboot
на 23.05.2020 в 19:59:55 #20Андро, обесни тоаисторически реалтивизм: има комунизм - има ЦСКА, нема комунизм - нема го и ЦСКА?
Ohliovski_reboot
на 23.05.2020 в 18:45:02 #19Андро, я пак обесни кого обича повече Партията: Народната милициа или Народната армиа?
Ohliovski_reboot
на 23.05.2020 в 18:29:48 #18Побит, требе да си продук на социалистическата образователна система. У Блгариа фашизм никоги не е имАло, само комунизъм.
Ohliovski_reboot
на 23.05.2020 в 18:14:36 #17Я па го Андрейчо, партизански отред Чавдар биле офицери на царство Блгариа
waterloo
на 23.05.2020 в 18:02:36 #16# 24 droidc3p0, GNICHO, GINCHO комунистическата държава разрушава сгуриените игрища на Лефски и Юнак, за да изгради Национален стадион Васил Левски, понеже тези игрища са били точно за разрушаванe ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- През 1904 г. по повод Третия юнашки събор в София е построено първото футболно игрище „Юнак“ в София. До 1920 година то единственото футболно игрище в града. 14 юни 1924 г. – обновеното игрище „ЮНАК“ е открито за ВІ юнашки събор, с придадените за вечни времена земи, теренът на СБГД „Юнак“ в София достига 40 дка. В дарението е изрично упоменато, че Софийска община ще запази имота в случай на закриване на „Юнак“ и ще го върне при възстановяване на юнашкото-спортно дружество. С протокол Номер 39 на Столична община на 8 октомври 1924 г. най-старият столичен клуб ФК-13 получава терен северно от стадион „Юнак“. През 1926 година теренът е включен към игрище „Юнак“, а ФК-13 получава правото да използва терена на стадион „Юнак“ безвъзмездно. Още по-на север на 13 октомври 1924 г. с протокол номер 42 на Столична община, право на строеж получава футболен клуб „Левски“ върху 16.2 дка (по-късно увеличени до 26 дка), където е построен с доброволен труд и дарения стадион „Левски“ с 10 000 места. Имал е съблекални с душове и топла вода - нещо невиждано за онези години. Към стадиона е имало и кафе сладкарница и ресторант. И двата стадиона са имали подковообразна форма, което е било общоприето за онези години Стадион „Юнак“ се е ползвал като национален Стадион, до разрушаването му, заедно със стадион „Левски“ през 1949 г. На мястото на стадион „Левски“ е построен Националния стадион „Васил Левски“, а на мястото на Стадион Юнак е построена ледена пързалка „Дружба“, преименувана отново на „Юнак“ след 1990 г. Стадионът е служил за официален на националния отбор по футбол, на него са се играли срещи и финалите от Държавното първенство и Царската купа. Игрището е изцяло заградено с трибуни и е имало капацитет от около 25 000 зрители, което прави стадиона най-големия в България по времето на съществуването му.
waterloo
на 23.05.2020 в 17:49:25 #15На 20.09.1944 година се създава ВЦСС (Временен Централен Спортен Съвет). Министърът на вътрешните работи Антон Югов със заповед номер 1420 от 10.10.1944 година утвърждава за негов председател генерал Владимир Стойчев. първите решения на ВЦСС: 1. Да се образуват нови ръководства на клубовете от членове с отечественофронтовска ориентация 2. Да се запечатат канцелариите на спортните клубове за да се избегне възможността за изнасяне или унищожаване на клубните имущества, архиви и съоръжения 3. Новите управи да се заемат веднага с организацията и стягането на редовете на клубовете си На 13 октомври 1944 година е учреден и СКК (Софийски Спортен Комитет) предимно от представители на клубове извън елитната софийска дивизия. СКК и ВЦСС преминават в изпълнение на горепосочените заповеди, като обединяват редица клубове от 30-те столични: “Славия”, “Бежанец” и “България” са слети в “Славия 45“ “ФК 13” и “Раковски” се превръщат във ФК “Раковски”(След това отново преименуван на Спартак) От АС 23, Шипка, Победа (кв. Орландовци), Цар Борис III и още няколко други по-малки други клуба се създава Чавдар. От Ботев, Устрем, Спортклуб, Победа (кв. Красна Поляна), Свобода и Сокол се преобразуват в Септември. Борислав, Вихър и Ботев (Горна Баня) образуват СК “Единство” Локомотив е преименуван на ЖСК. Княз Кирил е преименуван в ПСК, след което е слят с “Левски” в ПСК “Левски” Единствените непроменени са Бенковски и Средец. Като допълнителна информация: отборът на "Владислав" София е преименуван на "Княз Кирил" София, и под това име е преименуван на 10.09.1944 в "Отечествен фронт" София, а след това на 12.10.1944 става "Пощенски спортен клуб 150" София (Пощенец). Именно последният е обединен на 20.10.1944 с "Левски" София под името ПСК "Левски" София. Любопитното е, че именно "Владислав" София е бил секция на "Левски" през 1924 година !
waterloo
на 23.05.2020 в 17:39:01 #14# 8 Содомист Най-интересен е примерът с Левски, станал отбор на пощите и съобщенията, които са жизненоважна държавна структура. Не случайно Левски и Локомотив доминират в първите години на новия строй. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Това че авторът на въпросната статия Тодор Кръстев срамежливо премълчва за отборчетом "Чавдар" което е под шапката на тогавашното военно министерство, е напълно естествено! Нещата обаче се променят коренно през 1948 година, когато ЦДВ прилапва "Септември" и футболистите му....Това че Минитерството на пошите и съобщенията е важна държавна структура не означава нищо, защото голяма част от финансирането на клуба е в ръцете на Карадочев. Иначе някои от играчите на синия клуб се водят на заплата като пощалиoни, телефонисти или техници. А това е нищо в сравнение с офицерските чинове на военния клуб "Сптември при ЦДВ". " Извика ни полковник Мирски и каза че ще правят отбор на армията и ще станем офицери! Веднага се съгасихме! Тогава офицерите живееха най-добре!.." - това си спомнят Манол Манолов (Симoлията) и Нако Чакмаков.
Ohliovski_reboot
на 23.05.2020 в 17:32:06 #13Начи ако нема партия да налива државна пара с политическа цел нема фудбал. Самоиздржаща се фудбална индустриа никоги не е имАло и требе да се праи от нула.
daniel-tsokev
на 23.05.2020 в 16:51:15 #12edin_chovek на 23.05.2020 в 16:28:45#12 ssd на 23.05.2020 в 16:14:55 #10 Проблема са лумпенизираните фенове като govedoebec,Holmar,edin_chovek и т.н ================================ Има грешка още още от първата ти дума Явно не си запознат с пълен и кратък член и не знаеш синтактично какво е подлог Иначе благодаря , че ме обичаш така . Кокалчета на ръцете са ми пълни с хора като теб , някой път и не съм успявал де , затва ми е чупен носа 3 пъти --------------------------------------------------------------------------- И „,носЪТ” е подлог, приятелю, и НОСЪТ....
edin_chovek
на 23.05.2020 в 16:28:45 #11ssd на 23.05.2020 в 16:14:55 #10 Проблема са лумпенизираните фенове като govedoebec,Holmar,edin_chovek и т.н ================================ Има грешка още още от първата ти дума Явно не си запознат с пълен и кратък член и не знаеш синтактично какво е подлог Иначе благодаря , че ме обичаш така . Кокалчета на ръцете са ми пълни с хора като теб , някой път и не съм успявал де , затва ми е чупен носа 3 пъти