В последните години в България все по-често се разчита на чуждестранни футболисти, които я имат талант, я не, но въпреки това отнемат мястото на юноши, играчи, които са се доказали и такива, които имат много по-голям опит от своя конкурент. Малко или много, това оказва сериозно влияние на представянето и на националния отбор на страната ни, въпреки че експертите у нас не отдават значимото влияние на този фактор.
Изборът за селекционера ни Петър Хубчев е доста ограничен, особено на вратарската позиция, на която ТОПСПОРТ ще обърне внимание днес. В момента под рамката на "лъвовете" неизменен титуляр е Пламен Илиев, а втори и трети избор на наставника са Благой Макенджиев и Георги Петков. За старта на Лигата на нациите повиквателна получи и Мартин Луков, но той отстъпи мястото си на ветерана на Славия, който не бе попадал в групата на "трикольорите" цели 10 години. В интервю за медията ни, доказаният специалист в тази сфера Веселин Яневски загатна, че имаме огромен проблем на тази определена позиция, тъй като повечето успешни родни вратари рядко получават нужния шанс в страната ни - или завършват кариерата си в аматьорския ни футбол, или успяват да излязат извън пределите на България, но в даден момент отново се връщат тук и съдбата им вече е предопределена.
Няма да се връщаме назад в миналото, а ще съсредоточим материала изцяло върху последните години в родния ни футбол, както и върху тези наши таланти, които се представят доста добре за отборите си, но в чужбина или в по-долните нива на българското първенство.
ЛЕВСКИ
Първи избор на Славиша Стоянович през настоящия сезон в Първа лига е Мартин Полачек. При трансфера си на "Герена" словашкият вратар впечатли със своите 202 см и липса на мазнини, но неочаквано това явно бе достатъчно, за да открадне мястото на неизменния титуляр и капитан на "сините" - Божидар Митрев. Факт е, че от началото на кампанията бившият футболист на Заглебие (Любин) е запазил мрежата си "суха" в 6 от 12 срещи, но това се дължи повече на добрата работа на неговите съотборници в защита, както и на съперниците, срещу които се е случило (бел. ред. Ботев (Пд), Ботев (Вр), Септември, Берое, Локомотив (Пд), ЦСКА и Славия), отколкото на неговите качества. В двубоя срещу Лудогорец, който "орлите" спечелиха с 2:1, най-ясно се видя, че Полачек не умее да борави добре нито с ръцете, нито с краката си. Колко негови спасявания сте запомнили, ако сте гледали тази среща? Най-вероятно броят им се равнява на нула. Просто защото нямаше такива. Без да бъдем крайни в позицията си, след дванадесет изиграни кръга, словашкият страж така и не успява да ни убеди, че заслужава доверието, което му е гласувано от треньорското ръководство.
В същото време, на пейката се намира Божидар Митрев. Със сигурност, бившият футболист на Локомотив (София) има своите трески за дялане, но знае какво всъщност означава Левски и го е доказал не веднъж със сърцата си игра на терена. Спомняте ли си загубата от Лудогорец през април, когато Митрев допусна гол директно от корнер? А спомняте ли си сълзите му след това попадение, след края на двубоя, играл се на "Герена"? Тази реакция тогава казва всичко, което с пълна сила важи и днес. Митрев не бе оценен при първия си престой на "Герена", не е оценен и сега. Явно и фенове и ръководство забравиха и за баража с Верея през юни 2017 година... Тогава отново Митрев бе героят за "сините", след като успя да спаси дузпа на заралии и дори им отбеляза такава. Какво обаче получи в замяна? Привържениците на любимия му отбор обиждаха покойната му майка. Сигурно това е бил първият път в историята на футбола, в който вратар, спасил 11-метров наказателен удар, бърза да се прибере в съблекалните, а не да отпразнува победата със своите фенове... За съжаление, както тогава и самият Божидар каза "винаги българите обираме негативите". Къде са нападките по адрес на Полачек? Или неговите грешки не се виждат, защото Левски гордо заема третото място в Първа лига, като е само на точка от лидера от Разград?
Източник: Официален сайт на Левски
Днес в медиите бе публикувано интервю на футболния агент Урош Голубович, който ще цитираме без редакторска намеса: "Този Полачек е слаб вратар. Божидар Митрев е Буфон пред него. Аз го следя от три години. Тогава беше в Заглебие (Любин). В клуба му търсиха заместник година и половина. Работя със Заглебие като мениджър и затова знам. В България коментираха неговите габарити - височина и липса на мазнини. Това е важно, но момчето не е за Левски. Със своите два метра височина е много слаб при центрирания". Това сякаш окончателно изчерпва темата за словака.
Източник: LAP.bg
Опциите за Левски обаче не се изчерпват до тук. На младия Николай Кръстев бе гласувано доверие, но за кратко. Големи обещания и светло бъдеще, което завърши с два наема в Ботев (Враца). Толкова. Същото се случи и с Димитър Шейтанов, който реши отново да се завърне на "Герена", въпреки че така и не е получил шанс за изява в първия отбор до този момент.
ЦСКА
Под рамката на "червените" през този сезон е Витаутас Черниаускас. Вратарят от Литва стартира по най-добрия начин сезона, като се представи и на много добро ниво в Лига Европа. Грешките му обаче започнаха да личат с напредването на мачовете в първенството. Дали напрежението около отбора му дойде в повече или вече е поизчерпал силите за ЦСКА, в момента остава загадка, но нападките към него започнаха най-вече след куриозния автогол, който си отбеляза по време на мача с Черно море, който завърши с победа за "червените". Припомняме, че тогава Божидар Чорбаджийски върна топката към вратаря, който обаче не успя да я изчисти и така я фалцира, че тя влезе в собствената му мрежа и то за резултат 1:1. Само късметът, Кирил Десподов и Рубен Пинто спасиха стража от още по-голям позор, ако срещата бе завършила по този начин. И въпреки, че е допуснал едва четири попадения до този момент, грешките при центрирания и лоша комуникация със съотборниците му сякаш изпъкват на преден план.
Източник: LAP.bg
Негова резерва отново е чужденец. Хърватският вратар Данте Стипица, който бе привлечен през лятото, бе желан и от Левски, но в крайна сметка избра "червените". До този момент така и не е получил шанс за изява и дори се заговори, че шефовете на "Армията" възнамеряват да го продадат. Интересно дали тогава ЦСКА ще си върне Георги Китанов, който бе "изгонен" под наем в Черно море. Българинът се превърна в "грешник" след загубата от Лудогорец с 0:1 през юли 2017 година. Тогава Върджил Мисиджан изненадващо изненада вратаря с удар от много малък ъгъл, след който той не успя да се намеси подобаващо и топката бе оплетена в мрежата.
ЛУДОГОРЕЦ
В Разград положението отново е "чуждопоклонничество", но там важи за целия отбор и то от дълги години насам. Липсата на Владислав Стоянов доведе до привличането на Ренан и Хорхе Броун, които си поделят титулярната позиция под рамката на "орлите". Единственото, за което можем да се надяваме е, българският национал да се възстанови колкото се може по-скоро от контузията, която получи на 21 март 2017 година по време на загрявката за световната квалификация на "лъвовете" с Холандия, и да го видим много скоро отново на вратата, както на Лудогорец, така и тази на "трикольорите". Все пак не всеки ден вратар, и то български, може да се похвали с две спасени дузпи на суперзвездата на Португалия и Ювентус Кристиано Роналдо.
В Берое Георги Аргилашки е резерва на Душан Перниш, в Ботев (Пловдив) се разчита на поляка Даниел Кайзер и Иван Чворович. Верея пък има двама българи под рамката - Георги Георгиев и Богомил Цинцарски. В Славия Антонис Стергиакис доказа не един или два пъти защо "белите" му гласуват доверие, като в същото време ветеранът в редиците на столичния клуб Георги Петков не е пренебрегнат и дори на 42 години върши чудесна работа. Като трети избор в "Овча Купел" купиха през миналата година италианеца Емануеле Джерия, който обаче има записан само един мач с екипа на Славия до този момент. Локомотив (Пловдив) привлече бившия страж на Дунав Мартин Луков, който в момента е неизменен титуляр, тъй като Илко Пиргов все още се възстановява от травма. Във Варна за Черно море избор №1 е Благой Макенджиев, а №2 Георги Китанов, който, както вече споменахме, е на "Тича" под наем. В Септември също разчитат на българи - Валентин Галев и Янко Георгиев, като положението в Етър, Дунав, Витоша (Бистрица) и Ботев (Враца) е същото. Там пазят съответно Христо Иванов и Анатоли Господинов (бел. ред. няма записан мач през този сезон за "виолетовите"), Станислав Антонов и Филип Димитров, Християн Василев и Николай Георгиев, и Красимир Костов, Николай Банков и Христо Митов.
Равносметката - с 19 български вратари общо разполагат отборите в Първа лига. Друг е въпросът, че повечето от тях няма как, поне на този етап, да получат шанс в националния ни отбор, тъй като тимовете им не са на най-добрата позиция в класирането на първенството, което логично води до спад и във формата на самите футболисти.
Източник: LAP.bg
Далеч сме от идеята, че Петър Хубчев трябва да се оглежда по-често в по-долните нива на футбола ни, за да решава проблемите си на вратата, но във Втора и Трета лига не играят по-малко кадърни стражи, които също заслужават внимание. И ако не това на националния ни селекционер, то поне на по-големите отбори, които имат крещяща нужда от кадърни такива.
ВТОРА ЛИГА
Във Втора лига Арда (Кърджали) може да похвали с най-опитният вратар от тези на съперниците си - Иван Караджов, който има богата визитка, включваща отбори в Първа лига. Той е юноша на ЦСКА и е носител на Суперкупата и Купата на България с екипа на "червените". След това играе в Локомотив (Пловдив), Славия, Берое, Верея и Шахтьор (Солигорск) преди да премине в тима на Стойчо Стоев.
Царско село и ЦСКА 1948 разчитат предимно на по-млади момчета, а за тяхното представяне ще се съди в края на сезона.
Дубълът на Лудогорец разполага с национала на България до 19 години Даниел Наумов и независимо от факта, че доскоро "орлите" се бореха да се спасят от зоната на изпадащите, изявите му с фланелката на "лъвовете" са доста добри.
Вратарят на ЦСКА Слави Петров е под наем в Литекс, а бившият страж на Левски Ивайло Василев пази за Монтана.
Източник: LAP.bg
ТРЕТА ЛИГА
И въпреки че Трета лига все по-рядко приковава вниманието на българския запалянко към себе си, в Югозапада също има някои любопитни вратари. Стефано Кунчев е под рамката за Вихрен (Сандански). Най-добрият си период в елита изживява със Славия, където се представя толкова добре, че получава повиквателна за младежкия национален отбор на България. Има и два престоя в Локомотив (Пловдив), както и такъв в Левски, но на "Герена" се задържа най-малко и бе изгонен заради загубата от Берое с 1:2 през 2014 година.
За Ботев (Ихтиман) пък играе Кристиян Дяков, който е бивш футболист на ЦСКА 1948. 25-годишният вратар има изкарани успешни проби в Атлетико (Мадрид) и един от филиалите на Реал (Мадрид) - Канияс, където по онова време тренират синовете на Зинедин Зидан и Жозе Моуриньо. В Испания играе за Сан Себастиан де лос Рейес, след което записва много силен сезон в гръцкия Кастория.
Оборище (Панагюрище) пък направи доста любопитен трансферен удар през юни тази година, привличайки в редиците си бившия футболист на Левски Кирил Акалски. Вратарят има записани минути в Лига Европа с екипа на "сините", но не пази най-добрите спомени от онзи сблъсък с Лил, тъй като тогава Иво Иванов си отбеляза нещастен автогол.
В Слишнишки герой под рамката е бившият вратар на Витоша (Бистрица) Мартин Минев. Юноша е на Славия и през 2009 година започва да попада в състава на мъжкия отбор, но не успява да се пребори с жестоката конкуренция на Раис М'Боли. Преди да се завърне отново в тима от Сливница, се присъединява към елитния по онова време Пирин.
Балкан (Ботевград) пък може да се похвали с Емил Петров, който изкара цели 14 години в Славия, но през 2015 година пътищата на двете страни се разделиха.
ВРАТАРИ В ЧУЖБИНА
Разбира се, че №1 в момента е Пламен Илиев, който носи екипа на Астра (Гюргево). Отборът му е на третото място във временното класиране в елита на Румъния, но е само на три точки от лидера Клуж. Българинът е неизменен титуляр, което пък му спечели и доверието на Петър Хубчев под рамката на България. Вратите към националния ни отбор се отварят за него през 2012 година, след като записва много силни мачове с екипа на Левски.
На Острова можем да се похвалим с двама успешни вратари - Димитър Евтимов и Димитър Митов. Първият наскоро подписа нов договор с Бъртън Албиън, а неговият колега е част от Кембридж Юнайтед.
И въпреки че доскоро бе национал на България, Николай Михайлов все по-рядко може да попада в подобни класации. За последно, синът на Борислав Михайлов, бе част от Омония (Никозия), но престоят му там не бе от най-успешните и запомнящи се. Двамата с Ивайло Петев, който бе старши треньор, бързо си тръгнаха от отбора и то със скандал.
Източник: Lap.bg
В цял свят признават факта, че вратарите остаряват като виното и в колкото по-зряла възраст са, толкова повече успехи трупат на терена. В България обаче, все по-рядко се дава шанс както на млади и тепърва пробиващи вратари, така и на такива, които вече са понатрупали значителен опит през годините. Георги Петков е едно от малкото изключения, които радват безпристрастния футболен запалянко. Ако не друго, то поне е време да спрем да идолиазираме чуждестранните футболисти и треньори, тъй като много пъти се доказа, че не вършат по-добра работа от родните ни такива...
waterloo
на 23.10.2018 в 11:47:05 #13vvvv-h # 45 Мда, нещо което е създадено 92 ----------------------------------------------- Съмнявам се, че кухата ти кратуна ще успее да смели поместеното по-долу. Това вечe съм го пускал тук няколко пъти, като последно натрих зурлата на оранжевия потребитeл с говеждия аватар fenfutbol. С промените, настъпили след 1989 година, клубовете се пререгистрираха като юридически лица с идеална цел по силата на„Закон за лицата и семейството”. Пълните наименования на клубовете бяха „Сдружение спортен/футболен клуб Х”.С това де юре и де факто се възстанови демократичната форма на управление на спортните и футболни клубове. Това съществуване на клубовете продължи до 1999 година. Тогава на практика беше приложен приетият през 1996 година „ЗАКОН за физическото възпитание и спорта” Обн., ДВ, бр. 58 от 9.07.1996. Ще цитираме член 12 в текста му актуален към 1999 година. Чл. 12. (1) Спортните клубове, които развиват и осъществяват професионален спорт, се регистрират като акционерни дружества - професионални спортни клубове. Това изречение постави край на близо сто годишното съществуване на спортните и футболни клубове в България и ги превърна в частни търговски дружества.
waterloo
на 22.10.2018 в 21:58:59 #12vvvv-h # 43 Като не можеш да вденеш е безсмислено да опитвам отново. Не е мoй проблем, че природата се е оказала мащеха спрямо теб и те е лишила от всякаква интелигентност ...
waterloo
на 22.10.2018 в 20:57:10 #11vvvv-h # 36 От кое дружество е построен Вивакау Арена,? От това на Лавчис ли? -------------------------------------------------------------------------------------------------- Понеже горепосоченото оранжево пишурче не е било родено тогава, а и мозъка му е доста дефектен щом не си спомня за фактите, които като възпитан човек търпеливо съм му ги посочил, ще повторя всичко отново: След ново райониране през 1960 г. на Левски е отредено да развива своята дейност в пети столичен район, но тъй като игрище „Динамо“ е на територията на втори район, то става притежание на Спартак (София). Сега на това място се намира плувния комплекс „Спартак“. На сините е отпуснат нов терен в квартал Подуяне и през 1960 г. клубът започва строеж на третия си стадион. Проектът е дело на арх. Лазар Парашкеванов и се реализира в продължение на три години. Официално стадион „Левски“, популярен и с името „Герена“, е открит на 10 март 1963 г. с шампионатен мач на Левски срещу Спартак (Плевен)
iliya-todorov
на 22.10.2018 в 18:25:48 #10Еми освен да пускаме мангалята да играят футбол,ма те пък и тях ги мързи и всичките на помощи я карат.То май не останаха българи в тая тъпа България.Сърдете се на бг управниците.
waterloo
на 22.10.2018 в 18:18:20 #9Клубният стадион на клуб "Левски" в Подуяне е построен от дружеството в началото на 60-те години върху терен отпуснат му безвъзмездно и безсрочно от софийската община като компенсация за отнетото му игрище в кв. "Иван Вазов". А за национализирания си клубен стадион, който беше разрушен след 1949 година за да бъде построен националния стадион, клуба и до ден днешен не е получил компенсация. След обединението със "Спартак" София стадиона и базата на "Левски" минава под опеката на МВР и по силата на нормативната уредба тогава става държавна собственост. След прехода дружеството се девоенизира и се отдели от МВР като за стадиона и базата бе подписан разделителен протокол между МВР, Софийската община и спортен клуб "Левски" по силата на който стадиона е предоставен на "Левски" за бесрочно ползване, като въпроса за собственоста следваше да се реши на по късен етап. Делото за собственоста се намира и до ден днешен в Апелативния съд, но поради липса на изменения в нормативната уредба, не може да бъде решено. Така че стадиона се води все още като държавен, а след като държавата продължава да е собственик, тя следва да си плаща и данъците за него. Името на стадиона не е сменено а само променено в Виваком Арена "Георги Аспарухов". Така например името на стадион "Народная армия" бе променено в "Българска армия". Абсолютна лъжа е, че стадион "Българска армия" не е бил даван безвъзмездно на бившето ЦСКА. Именно Бойко Борисов даде стадиона и базата в Панчарево преди години на несъществуващото вече ЦСКА за безвъзмездно ползаване за срок от 20 + 10 години, като клуба беше поел единственото задължение да поддържа стадиона и да инвестира както подобава на добър стопанин. Ето и изказването на тогавашния собственик на Титан Димитър Борисов: "..Изказвам благодарностите си на първото правителство, от много други насам, което прие идеята и най-накрая реши да предприеме тази стъпка. Да, „Армията” е вече наша, за минимум 20, но вероятно за 30 години. Нещо към което се стремихме, тъй като имаме изключително много интересни идеи” – заяви специално за Гонг Борисов..." Нагла лъжа е, че ЦСКА-София била плащала на държавата по 1,5 милиона всеки месец за стадиона и базата. Нещо повече - несъществувашото ЦСКА остави, по думите на Кралев, дълг от 1,6 милиона за стадиона и базата. Дългът е вследствие на неплащане на, ток, вода, разходи на фирми по поддръжка и т.н. Това бяха и мотивите му за отдаване стадиона и базата без търг на концесия на преместилия се в София прекръстен в ЦСКА-София ловешки отбор. По концесионен договор следваха да се плащат по 62.000 лева месечно, но и до днес така и не се знае дали е плащано въобще. Затова и ЦСКА 1948 заведе дело за да излезе исината наяве. През февруари 2017 година съдът щеше да даде гласност на случая, но нещата се спират от министерството на Кралев с процедурни хватки. След като обявения по-късно едностранния търг бе "спечелен" от ЦСКА-София, според него следваше да се плащат около 82.000 лева месечно за стадиона и базата. Няколкото запитвания до, създаденото като наемодател към Министерстворо на спорта специално за тази цел дружество тази, плаща ли се наем, как се осчетоводява и има ли прихващание или приспадания за някакви извършени дейности там от наемателя (въпреки изричната забрана в договора) удрят на камък. До момента цари пълно мълчание какви дейности са извършени, кой ги е вършил, как са заплатени и какъв наем е платен. Що се отнася до договора на ЦСКА-София с Телеком А1, никой не им търси сметка колко пари са прибрали по договора си с него по него и дали следва да прекръстят отново стадиона в Борисовата граядина.
Vlady
на 22.10.2018 в 17:58:04 #8Митрев прави глупави грешки, но и силни спасявания - примерно срещу Лудогорец допусна гол от ъглов удар, но преди това спаси дузпа и три чисти голови положения. Полачек прави не по-малко глупави грешки, но досега няма наистина класни спасявания. Трябва да се налагат млади перспективни вратари като Кръстев и Шейтанов.
ШТъркел
на 22.10.2018 в 17:43:23 #7Пиргосе, Ти поне за една жена спортен журналист пишещ за футбол в световен или европейски мащаб сещаш ли се? Аз единствено за съпругата на Икер Касияс, ама тя си е чиста спортна репортерка, едно от многото красиви дръжки на микрофони. Та малко по-снизходително към г-ца Ралица
ШТъркел
на 22.10.2018 в 17:39:40 #6ЦСКА плаща 1,5 млн на държавата всеки месец. На година, разбира се.
Cantona7
на 22.10.2018 в 17:21:37 #5Полачек за вратар не става,поне да беше наистина толкова корав,колкото се бие в гърдите,че е. Добре сложен мъж,просто един от многото такива.Внушителният му вид идва не толкова от телосложението,а от ръста,който просто е даденост. Това,че вдига 130 от лежанка,е нормално за габаритите му и не е впечатляващо постижение специлано за него. Ако има наистина 2% подкожна мазнина,няма да може да се движи от дехидратация. Така че,ни вратар,ни билдър! Ни теле,ни вол!
ШТъркел
на 22.10.2018 в 17:21:02 #4Футболен клуб "Левски" ползва неправомерно базата на стадион "Георги Аспарухов". "Сините" нямат договор и не плащат наем. Това обявиха пред bTV от областната управа на София, в чиито активи е съоръжението. Държавата всяка година плаща около 80 000 лв. за данъците на комплекса. Това не попречи на левскарите да вземат 10млн. лв за да сменят името на държавния стадион! http://bit.ly/2hdpPLO В Разград лесно се управлява и се прави стадион при годишен наем 14 хиляди и помощ от държавата и общината. Няма и устати и претенциозни ветерани и фенове, които да ти дават непрекъснато акъл и да те вкарват в разходи. За 30 години не дадоха Армията на ЦСКА и държавата ни взима 1.5 милиона годишно, а не е забила един пирон! Руини на Армията, руини на Панчарево. Нямало тоалетни на стадиона, бурени там и базата, разруха...Ами държавата като собственик колко пари вложи за 30г. там? 1 лев не е вложила, но не и пречи да събира наеми и данъци. И сега сините, зелени, жълти и всякакви счетоводители да направят следната сметка: ЦСКА плаща 1,5 млн на държавата всеки месец. Сложете тези 1,5 млн в бюджетите на леФски и Лудогорест. Или ги махнете като финансова тежест от бюджета на ЦСКА и вижте пак картинката. 10 млн лв. от Виваком взеха леФски за да преименуват държавния стадион На ЦСКА някой би ли позволил да преименува стадиона например Българска армия А1 Арена и да прибере от телекома 10млн лева?
armeiski
на 22.10.2018 в 16:45:07 #3Страшно тъпа статия. Нямало български вратари, ама да не сме залагали на чужденци! В ЦСКА по-добър от Черни няма, факт. Прави грешки, но не много. В ЛС е сходно положението, колкото и да е слаб Полачек, по-добър няма. Шейтанов ако го пуснат, ще изгори като факел, особено в тая натопорчена откъм очаквания година. При първата грешка следва майката, сълзи и т.н. Тъй че български вратари няма и всякакви разсъждения по темата са излишни.
dimitar-aleksandrov
на 22.10.2018 в 16:23:30 #2Обръщам се към автора. 1. Левски не е на трето място. 2. Никой не защитава Полачек а напротив всички Левскари виждаме , че това е проблем за отбора и , че не става този вратар. 3. Това , че Митрев е плакал след мача с лудогорец , защото са му вкарали гол от корнер него прави по голям Левскар от нас феновете ( това не му е за първи път). А ние феневете как се чусвахме след неговите грешки и с Берое, , ц...а , Вадуц и още куп други отбори. След като не излезе , през второто полувреме на терена срещу Вадуц как да го подкрепим , той ни предаде в този мач. Не се искат сълзи и думи да покажеш , че си Левскар а действия на терена. И защо коментирате само Митрев от Левски . Аз предпочитам Кръстев, П.Иванов или Шайтанов. Може да грешат но това е от младоста а господата по горе от некадърност.
elaizgrey
на 22.10.2018 в 15:46:04 #1Джендериста списал този пасквил, да те питам. Защо не се сети да го напишеш когато Черни сбърка при гола на Лудогорец в Разград или при гола на Обертан преди два кръга, а го изтропа след грешката на Полачек преди два дни? Случайно, нали? Говедото мирише винаги, като екстремента е. Колкото и да го пудриш с рексона все си вони на говедо.