България е една от страните в Европа с най-силно изразено присъствие на криминални елементи във футбола, които използват този спорт за пране на пари и за уреждане на мачове. Такова унищожително заключение чу Комисията към Европейския парламент, която се занимава с проблемите с мафията и организираната престъпност. Изводът бе направен в доклад, изнесен от Емине Бозкурт от Института за международни отношения и стратегии.
"Уговарянето на мачове е сериозен проблем в Европа. Това е престъпление, носещо огромни приходи, на което съответстват малки наказания, а разкриваемостта е нищожна. Открити са здрави връзки между футболните институции и криминалните организации най-вече в Източна Европа и Балканите. В държави като Русия, Украйна, България и Сърбия престъпниците са се внедрили в клубовете и федерациите и работят отвътре, като ги използват за прикриване на множество нелегални дейности", се казва в частта, която най-силно касае страната ни.
Това заключение рязко контрастира с няколкогодишните приказки без покритие от страна на БФС, че води борба с корупцията и черното тото във футбола. Стигна се до напразни изслушвания в парламента, от които не последва нищо. Напоследък се разшумя как мачове от "А" група с участието на Етър ще бъдат дадени на прокурор заради съмнения на собственика на клуба Фейзи Илханлъ, че отборът му е продал срещите. Вероятността от самопризнания клони към нула, още повече че треньорът Цанко Цветанов и набеденият футболист Костадин Гаджалов категорично отхвърлиха да са влизали в уговорки.
След това юношеският тим на Спартак (Пл) бе изваден от първенството, а на президента на клуба Иван Динов бе забранено временно на упражнява функциите си. Но там върви обжалване с големи шансове за оневиняване, смята в-к "Сега". Общо взето, това е всичко на сметката на борбата с корупцията във футбола в България в последните години. А проблемът е изключително сериозен и в този тон продължава докладът на Емине Бозкурт.
"В тези страни не е на ниво законовата регулация срещу подобни престъпления, а в същото време организираната престъпност има добра връзка с пазарите за интернет залагане. Хората, които се занимават с уговаряне на мачове, са преместили своята дейност точно в тези държави, защото там евентуалните присъди са леки. Някъде става въпрос за минимални глоби от 100 евро и максимални наказания от 4 години затвор. Трябва да действаме сега, преди целокупността на спорта да бъде разбита", изтъква холандката от турски произход.
Таня Файон, координатор в комисията по въпросите с организираната престъпност в Европарламента, допълва: "Спортните залагания все повече се превръщат в изгоден глобален бизнес, въвличайки още и още участници. От 16.3 млрд. евро през 2004-та букмейкърският оборот в световен мащаб вече се е увеличил на 50.7 млрд. евро през 2012-а."
В същото време се счита, че присъдите по делото "Хойцер" в Германия, арестите на футболисти в Италия, наказанието на треньора на Ювентус Антонио Конте и други са само върхът на айсберга на този огромен проблем. Европейският комисар по въпросите на културата, младежта и спорта Андрула Василиу пък допълни, че е помолила в бюджета на ЕС за 2014-2020 г. да бъдат отпуснати средства за борба с международните заплахи за спорта, включително и уговарянето на мачове.
Отчетени бяха и някои стъпки, които се извършват в момента и които могат да рефлектират върху България. От УЕФА са обявили, че страната ни е една от 19-те в ЕС, в които официално се разследват съмнителни мачове. Отделно по свои сигнали действат организации като "Европол" и "Евроджъст".
Паралелно с това ФИФА и Интерпол са сключили споразумение на стойност 20 млн. евро за борба с проблема. А днес и в четвъртък в Никозия (Кипър) на Спортния форум на ЕС представители на спортното движение в Европа и министри на спорта ще се ангажират да засилят борбата си с уредените мачове и ще приемат "Декларация относно борбата с уредените мачове".