Министърът на младежта и спорта Красен Кралев участва в отбелязването на 75-ата годишнина от кончината на великия български поет Никола Вапцаров и поднесе венец на паметника му.

Както е известно, Висшето военноморско училище във Варна носи името на поета, който е учил в него то 1926-а до 1932-а година.

"Ние сплетохме здраво ръце, с тебе се счепкахме здраво. Кръв капе от мойто сърце, грохнал си ти. Тогава? - Един ще бъде повален, един ще бъде победен - и победеният си ти.  Не вярваш ли? Не те е страх?! - но аз пресметнах всеки ход, последния кураж събрах и ти ще бъдеш победен, разкапан, озлобен живот."

Министър Кралев започна приветственото си слово със стихове от безсмъртното стихотворение "Двубой".

Хиляди български младежи от различни поколения са израснали с творчеството на Вапцаров. Той безспорно е една от големите личности на България за XX век. През тези бурни времена много големи български личности са разделяли нацията, спорни и отхвърляни от едни, обичани и приемани от други. Гениалният поет Вапцаров е бил приеман винаги от всички с огромно уважение и респект към неговото творчество и към неговото значение за българската култура и история", заяви Красен Кралев.

Спортният министър изказа благодарност към организаторите на честването за поканата да участва в събитието: "За мен е огромна чест, тъй като аз съм бил също част от Военноморското училище във Варна. Две години съм служил тук в спортната рота. В един тежък период след 1985 година, когато спортните роти бяха разформировани в България, Военноморското училище приюти елита на варненския спорт. Затова с огромно вълнение участвам в събитието, което почита паметта на Никола Вапцаров. Нека го помним, нека и нашите деца растат с неговите стихове!".

На церемонията във ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" присъства кметът на града Иван Портних, районни кметове, общественици, бизнесмени, офицери и курсанти. Обръщения към гостите отправиха и началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. Беше прочетен специален адрес от името на Мая Вапцарова - племенница на поета.