Срещаме се с Николай Жейнов в неговия офис, в който разговаряхме повече от 3 часа. Причината - съвсем скоро започва трансферният период, така че е повече от ясно, че ще си говорим за сделки. За последната година мениджърът има осъществени над... 20 трансфера, което означава средно по над 10 сделки на прозорец, така че едва ли имаме по-подходящ събеседник по темата. И понеже нетолкова отдавна на пазара се появи книгата "Мениджърът" (б.а. - има я и в българските книжарници), в която има доста страници посветени на агентите, разговорът тръгна с директния въпрос защо този занаят се приема все още със смесени чувства. Особено в България.
За последната година мениджърът има осъществени над... 20 трансфера
"Защото у нас се появиха много мениджъри от фейсбук. Обещават бомбастични неща, които няма как да изпълнят. Лошото е, че стават проблеми, размива се представата за реалност и очаквания, което води до наслагването на негативно мнение като цяло към мениджърите. Но и самите клубове и техните ръководители трябва да са по-предпазливи и внимателни, да не се доверяват на сляпо, защото днес е по-трудно да станеш таксиджия, отколкото мениджър. Жалко е, не е хубаво, но е самата истина", казва Жейнов.
Източник: Sportal.bg
Обидна дума ли е "комисионер"
"Защо да е обидна? Съвсем нормално е всяка услуга, всеки труд, да се заплаща. Забавлявам се, когато чуя, че мениджърът Х е виновен, че клубът Х е подписал с футболиста Х. Абсолютен мит! Ти можеш ли да дойдеш на моята сватба без да те поканя? Не, нали?! В този смисъл, аз като мениджър, мога ли насила да накарам, който и да било клуб да подпише с футболист. Не, разбира се! Моята работа се свежда до това да дам информация за играча, да го презентирам и да го докарам, ако се стигне до преговори. Ръководството - треньорите, директорите и скаутите са тези, които решават дали го искат, или не. Не бива да се забравя, че никога не може да се гарантира и предскаже как ще се развие един футболист. Веднага давам пример - трябва ли мениджърът на Фернандо Торес да бъде винен за това, че не вкарваше голове в Челси, както го правеше в Ливърпул? Не виждам нищо лошо да ти бъде платено за работа, която си свършил. От която клубът също е доволен, и която не може да върши всеки. Освен това не бива да се забравя, че освен при входящи трансфери, мениджърите помагаме и за изходящи, т.е. - покрай нашата работа клубът се облагодетелства финансово. Когато си докарал един футболист като свободен агент или за минимална сума, а после клубът го продаде за сериозни пари благодарение и на твоите усилия, е нормално да бъдеш възнаграден", добавя Жейнов.
Трябва ли мениджърът на Фернандо Торес да бъде винен за това, че не вкарваше голове в Челси?
За трансфера на Габриел Обертан
Няма да кажем категорично, че Габриел Обертан е най-голямата звезда идвала в родната Първа лига. Със сигурност обаче французинът е сред топ трансферите в историята на родния футбол. Преди време у нас акостираха имена като Беноа Кое, Марио Жардел, Хамилтон Рикард и други, но е факт, че въпросните играчи бяха в напреднала футболна възраст. Минаха през България с мисълта за курорт, с разликата, че не плащаха за него, а добавиха по някое и друго евро. Особено Жардел, който без да е преувеличено, прекара повече време в заведенията във Варна, отколкото на тренировка. Случаят на Обертан е съвсем различен. Става дума за бивш футболист на Манчестър Юнайтед, но не юноша с 5 мача при младежите... Това е играч с над 30 двубоя с екипа на "червените дяволи", и то под ръководството на легендарния Сър Алекс Фъргюсън. Играч, който е в най-хубавата си футболна възраст - 28 години. Затова е и крайно изненадващо, че Обертан се озова в Левски. По-интересното е как се стигне до подобна сделка.
Източник: LAP.bg
"Зад трансфера на Обертан стоят повече от над 20 години къртовска работа. И като казвам къртовска, съвсем не преувеличавам. При трансферите, особено в днешно време, всяка една минута е важна. В този занаят ситуацията е толкова динамична и се променя адски бързо. Казвам го през призмата на човек, който се занимава достатъчно дълго с това. Не един или два са случаите, в които се работи по нощите. Пътувания, разговори, контакти - на това се дължи трансферът на Обертан. И не на последно място - желанието на клуба. За да се стигне до такава сделка е нужно да има инициативност и от двете страни. В конкретния случай Левски показа такава", казва Жейнов.
Обертан е сред топ трансферите у нас
Още като Обертан можеха да дойдат
По време на разговора ни за Обертан, изникна естественият въпрос дали е възможно да дойдат още играчи с неговата класа и неговата популярност. Отговорите са повече от любопитни, подкрепени с факти и документи. Изреждат се няколко имена, от които няколко веднага се набиват на очи. Федерико Македа, Пол Льо Гуен и Валери Карпин. Първият, подобно на Обертан, е футболист минал през Манчестър Юнайтед. Нещо повече - бележи изключително важен гол с цената на шампионска титла за "червените дяволи" при победата над Астън Вила с 3:2. След това кариерата на футболиста се развива подобно на тази на Обертан, но Македа е по-млад - на 24 години към днешна дата. Миналата зима е предложен на Левски. Отхвърлен е, а на този пост е взет Амаду Сукуна, който понастоящем е резерва в Черно море. Помните вероятно и Пол Льо Гуен. Добре познат треньор, многократен шампион с Лион. Води един от най-силните отбори на "лъвовете". И той е отказан, бил много педантичен. Същото се отнася за бившия спортен директор и треньор на Спартак (Москва) - Валерий Карпин...
Източник: facebook
Доведе играч от МЛС
В последните седмици фокусът е насочен към най-новата покупка на ЦСКА - Роланд Алберг. Холандецът идва от Филаделфия Юниън, който е част от добилата голяма популярност в последните години МЛС на САЩ. Доста се изписа относно трансфера, който, поне според медиите, е считан за нож с две остриета. Какво ни казва Жейнов по темата.
Източник: global management agency
"Такъв трансфер не се прави от днес за утре. Работата по него започна преди няколко месеца, по-точно от февруари. Следеше се всяка стъпка, защото Роланд е футболист, който, ако не бъде взет като свободен агент, трябва да се плащат около 800 хиляди евро. Толкова искаха за него. Грам не отговарят на истината информациите, че от Филаделфия не го искат. Ако не вярвате, свържете се с президента на отбора и го попитайте какво мисли за Алберг. Очаквайте от него страхотни неща! Обзалагам, се че ще хване окото веднага. Както споменах - за такъв трансфер е нужна инициативност от всички страни. След това идва ролята на мениджъра. През годините у нас бяха готови да дойдат имена като Федерико Македа, Давиде Петручи, Харлем Гнохере, Роланд Варгас, Алехандор Бедоя, Дренте, вратарят на националния отбор на Япония - Кавашима и т.н. Много са играчите, които мога да изредя".
Очаквам страхотни неща от новото попълнение на ЦСКА Алберг
Пласира и доста футболисти зад граница
Освен с входящи, Жейнов може да се похвали и с доста изходящи трансфери. Уточнява обаче, че е партньор с колега при някои сделки. Участва, заедно със своя колега Болеслав Козакевич в продажбата на Омар Косока в Ал Фуджайра. Пласира още Венци Христов, Мишо Александров и Иван Иванов в елита на Русия. Иван Караджов е твърд титуляр в Шахтьор Солигорск, който е на два кръга от титлата в Беларус. Мартин Кавдански е неизменно в стартовите 11 за Клермон във френската Лига 2, това се отнася и за Преслав Йорданов в Ордабаси. Уреди Валери Божинов в Лозана и т.н.
Е, сега разбрахте ли защо решихме да сложим такова заглавие на текста?
redvarna
на 07.11.2017 в 20:15:41 #2Пиргос,верно ли тогава тоя им беше "агента"? Ако е вярно,то тогава явно сам си е направил интервюто,защото не са го питали по темата!
Dаn
на 07.11.2017 в 19:12:54 #1Една информация за малкото останали Левскари,които харесват Насо Комара-Сираков и Мъди Кауна,2005 г. Жейнов предлага Бардон на Левски,но въпросните двама не го искат... защото няма комисионни за тях!!!!След заповед на Батков Седрик е взет на Герена и всички си спомняме,че той беше с основна заслуга да доброто евроучастие на Левски 2005/06 г.!2007 г.същия Бардон доведе свой приятел бивш нападател на ПСЖ ,но отново заради липса на лично комисионни С&С ООД го отпратиха набързо!