УЕФА ще получи 16 места на Световното първенство по футбол през 2026-а година. Мондиалът ще бъде първият с 48 отбора. Това съобщи пресслужбата на ФИФА.

На заседание на Бюро на Съвета на ФИФА бяха дадени препоръки за разпределението на местата за Световното първенство след увеличаването на 48 участника. След като за Европа са предвидени 16 места, Африка получава 9, Азия- 8, Южна Америка и зона КОНКАКАФ по 6, зона Океания- 1.

Четири турнира от УЕФА ще приеме България

Четири турнира от УЕФА ще приеме България

Това ще стане през април и май

Останалите две места ще бъдат разиграни в плейофи между шест отбора- по един от всяка континентална конфедерация без Европа. Страната-домакин автоматично получава своето място на финалите, а мястото й ще бъде извадено от квотата на континента, който представлява.

Ако страните-домакини са повече от една, то решението кой ще получи свободно участие ще се решава от ФИФА. Тези препоръки ще бъдат представени на самия Съвет на ФИФА, който ще се събере да ги разглежда и да дискутира на 9-и май в столицата на Бахрейн- Манама.

Боби Михайлов с първо заседание като член на една от най-престижните комисии в УЕФА

Михайлов започва да работи за развитието и на световния футбол

Президентът на БФС отлетя за Цюрих

А решението да се увеличи бройката на участниците на световните финали от 32 на 48 беше взето на 10 януари. Във финалният плейоф за двете свободни места на Световното първенство ще участват по една страна от всяка континентална конфедерация без Европа. Допълнителното място на УЕФА ще се даде на континента, който организира турнира. Двата отбора, които са на най-високите места в ранглистата на ФИФА ще бъдат поставени при жребия и ще чакат победителите от двете двойки, които ще бъдат сформирани от другите четири отбора.

УЕФА ще ограничава броя на футболистите във всеки отбор

УЕФА ще ограничава броя на футболистите във всеки отбор

Чеферин с нова идея

Въпросният турнир ще се състои в страната-домакин на Мондиал 2026 и ще бъде тестов турнир за готовността й да приеме самото Световно първенство. Ако правилото се прилагаше днес, теоретични участници в този плейоф щяха да бъдат отборите на Китай, остров Кюрасао, Еквадор, Мароко, Таити и Сейнт Китс и Невис.