В понеделник в базата на един от най-популярните френски клубове - Марсилия, двама футболисти - Хатем Бен Арфа и Карим Зиани си спретнаха як бой с глави. Трябваше да се намесва нигерийският им съотборник Тайе Тайво, за да бъде предотвратено голямо кръвопролитие. В поредния конфликт, в който е замесен френският национал от тунизийски произход Бен Арфа, няма нищо изненадващо. Нека да проследим интересния футболен път на обещаващия френски национал и поредното лошо момче на Франция след Ерик Кантона.

Още с раждането си на 7 март 1987 година в парижкия квартал Кламар, близо до община Висока Сена, Хатем Бен Арфа е призван да се забърква в конфликтни ситуации. Като син на бившия тунизийски национал Карим Бен Арфа малкият се ориентира изключително бързо към футбола. Съвсем нормално, като на повечето парижки хлапета, детската му любов е местният гранд Пари Сен Жермен. Но как да обясниш на един малчуган, че от над 10-те милиона души, които живеят в най-красивата столица на света и околностите й, почти никой не заиграва в първия отбор на столичния клуб. Калпавата политика да се прибират само наемници (с известни изключения през годините) е отколешна. Така Хатем става емблематичен пример на пропуснат талант от школата Кан де Лож, която се намира на няколко километра от последната спирка на РЕР-а (бързото метро), водещо в посока Версай. Другите двама са Силвен Вилтор, роден в Ньои сюр Марн, и Тиери Анри, роден в Юлис. Това са „бразилски"квартали на Париж

В Рио де Жанейро започват да ритат върху пясъка на плажа Копа Кабана, а в тези места от френската столица - върху огромни асфалтови игрища. Там много деца чакат шанса си за любимия ПСЖ.

Пътят на Бен Арфа продължава инкогнито в Париж, но понеже е талантлив, е взет в националната футболна школа, която отстои на шейсетина километра от френската столица. Става въпрос за прочутата база Клерфонтен, където се провеждат и обичайните лагер сборове на националния отбор.

Нещата се нареждат така, че през 2004 година Хатем подписва с Лион, в чиято школа се оказва две години по-рано. И, естествено, шило в торба не стои. Техническите му умения избуяват още повече и година по-късно от митичния холандски Аякс са готови да го купят. Като в романтичните филми развръзката е щастлива. В смисъл, че момчето не се продава и изрича патриотични думи към клуба си: "Аз искам да остана в Лион". Въобще става въпрос за някакъв микроскопичен вариант на бъдещия грандиозен отказ на Кака на Манчестър Сити, откъдето бяха готови да платят общо по трансфера 243 млн. паунда. Но да се върнем към историята на Бен Арфа. За добро или лошо, в безапелационния шампион Лион, с който Хатем става четири пъти поред първенец на Франция, има и друг лидер. И той е от арабски произход, и той е много амбициозен. Казва се Карим Бензема. Двамата стават европейски шампиони до 17 г. с „петлите" през споменатата 2004-а. Трябва обаче да минат малко години, за да се разбере, че Хатем и Карим просто няма да могат да мелят брашно. Бен Арфа „тактично" изчаква своя съотборник да бъде купен от някои от грандовете, които го искат - Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Реал или Барселона. Но Бензема продължава да играе за Лион, въпреки че съвсем гласно за разлика от Бен Арфа който остава верен, обявява желанието си да се махне от „Стад Жерлан". В крайна сметка през лятото на 2008-а Хатем е повикан от Ерик Геретс в Марсилия, който търси заместник на заминалия за Арсенал талант също от арабски произход Самир Насри (също европейски първенец до 17 г.). Като че ли изведнъж ребусите и в Лион и в Марсилия са разрешени. Карим и Хатем вече са разделени. От друга страна на „Велодром" също пристига отличен техничар, какъвто отборът хронично търси още от времето на великия англичанин Крис Уодъл. Всичко на базата Командри върви безоблачно. Някогашният железен десен бек на белгийския национален отбор Геретс се чувства изключително доволен. От една страна харизмата на неговия велик сънародник Реймон Гьоталс в Марсилия му придава още повече положителна енергия начело на огнен клуб в огнен град. А наличието на Хатем придава на отбора още повече позабравения с годините финес. Всичко върви добре до 26 октомври миналата година, когато в най-кървавото френско дерби на „Велодром" се срещат Марсилия и ПСЖ. Бен Арфа е сред резервите и в един момент, когато мачът не върви Геретс решава да го пусне. Своенравният

Хатем обаче отказва да влезе в игра. След мача белгиецът е като попарен. "Откакто съм треньор, такова нещо не ми се бе случвало", проплаква белгиецът. Бен Арфа и
Геретс едва не стигат до бой. Следва пресконференция, на която публично се прегръщат и целуват три пъти, а футболистът се разкайва. "Признавам,че сбърках. Разберете ме обаче, че за мен да започна този мач значеше много. За Лион съм бил титуляр много пъти срещу ПСЖ, но не е едно и също, като да излезеш с фланелката на Марсилия. Исках да покажа на ръководителите на отбора от Париж, че преди време незаслужено са ме отписали от този клуб. И затова реших, че през второто полувреме няма нужда да влизам, което бе грешка", обясни мелодраматично етническият тунизиец. Това, че е направил грешка, Бен Арфа бързо го разбира от отношението на марсилските ултраси към него. Те косвено го обвиняват за тежката загуба с 2:4 от врага.

Явно през този октомври на Бен Арфа му се събира много. Преди това - на 14-и на „Стад дьо Франс", се играе приятелската среща Франция - Тунис, завършила 3:1. Тя е ръководена от българското трио Антон Генов, Никола Джугански и Николай Ангелов. Преди мача всичко е тържествено, като за празник. Дори Хатем Бен Арфа който има тунизийски корени, е нещо като патрон на този мач. Но феновете на националния отбор на гостите не могат да му простят, че като малък избира да играе за представителния тим на Франция, а не за етническата си родина. През целия мач Хатем е жестоко хулен и обиждан. Още в началото присъствието му дава повод тунизийци да освиркат френския химн. Избухва грандиозен скандал, като лично президентът на Франция Никола Саркози призовава да се спре изпълнението на химни на спортни прояви. След срещата пък Хатем пак ще тръгне да се извинява.
„Родих се и израснах във Франция и е съвсем нормално да избера „петлите". Но Тунис винаги ще го обичам, защото там съм ходил от малък. Харесвам страната на родителите си заради мириса на жасмин, заради хубавата храна, заради детските спомени и ваканциите на море при баба", казва той.

Следващите месеци като че ли всичко е забравено. В един мач Бен Арфа бележи гол, макар и от дузпа и тръгва към най-лудите фенове на „Велодром", които го поздравяват като Цезар. Нещата изглежда добре. През декември обаче отново се говори за Хатем. Този път извън терена. Докато са почиствали излишни вещи от шкафчето му в Лион, е намерен чек на негово име за 90 000 евро. Интендантът Марисо Фачиоли го търси да му ги предаде, но така и не получава отговор от играча. Миналата събота в изданието на „Екип" от уикенда Бен Арфа е замесен в почти криминална история. Сниман е как разхожда кучето си в Лион. Това запалва фитила на гнева в Марсилия. Оказва се, че това е бил негов тотален двойник, който си живее в Лион. Казва се Жан Франсоа и иска да му се плати обезщетение, че има груба намеса в личния му живот.

За да се стигне разменените удари с глави между Бен Арфа и Зиани, за които се знае, че много-много не се обичат. Преди това уж на шега дошлият в Марсилия Силвен Вилтор удря холандеца Зенден. Спортно-техническият директор и бивш наставник на Марсилия Жозе Аниго обаче защитава чаровника Бен Арфа, като казва: "Този гений е извън френските норми, какво да се прави."

Въпрос на време е да се разбере дали сложния душевен мир на този (не)ясен обект на конфликти Хатем ще се успокои или ще подпали още повече един митичен град и митичен отбор, наречени Марсилия...