Сладкодумният събеседник Мишел Платини напоследък не дава интервюта. Една от последните медийни изяви на президента на УЕФА бе в България през пролетта, когато оцени високо организираното у нас европейско първенство за юноши до 17 години. След това французинът замлъкна, явно и заради напрежението покрай скандалния конгрес на ФИФА. И днес Платини заобикаля болезнената тема за преизбирането на Сеп Блатер в едно от първите си интервюта от дълго време насам. Шефът на футбола в Европа говори за журналистите, членуващи в организацията на Европейските спортни медии (ESM), които предстои да изберат най-добрия футболист на УЕФА за сезон 2014-2015 г.


- Мосю Платини, каква е вашата преценка за изминалия сезон и за предстоящия избор за кавалер на наградата на УЕФА за най-добър играч в Европа?

- За нас в УЕФА беше важно да имаме европейска награда и е хубаво, че тя е свързана с организацията на Европейските спортни медии (ESM). Защото вие сте журналисти от цяла Европа и заедно излъчвате за най-добрия футболист. Аз исках това да бъде истинско гласуване и благодаря на ESM, че го организира.Виждам прекрасна възможност да бъдат рекламирани не само най-силните играчи, но и изданията, които представят красотата на футбола. Хубаво е, че го правим заедно и съм много горд и благодарен за съвместната работа, защото мисля, че беше и продължава да бъде добра идея.

- Да се върнем на въпроса за изминалия сезон?

- Видяхме силен футбол с прекрасни изпълнители, нямаше много нулеви равенства. Правилото да се дават по три точки за победа отново доказа, че е нещо много добро за играта. Отборите играят, за да печелят, а не по-скоро да не загубят, какъвто беше случаят със старите „италианци" като мен. Хората от целия свят гледат всяка събота и неделя наживо хубави мачове от Англия и Испания, от Италия и Португалия, от Франция и Германия, и от Русия също. И в края на сезона идва финалът в Шампионската лига, който ти дава най-доброто от най-доброто. От 55 години следя футбола - поколенията се сменят, но винаги има добри футболисти, добри отбори, добри треньори, добри тактики и добри мачове. Сезонът е различен на различните места. В Англия шоуто е е по-добро от това в Италия - играта може би не, но шоуто.

Когато гледаш мач в Англия или в Германия, виждаш прекрасен терен, пълен стадион, оспорвана игра, добри съдии и за мен всичко това е чудесно. В Испания и Франция се играе по-различно, но шоуто, което даваме на света, идва от цяла Европа и това ме прави много щастлив президент. А Шампионската лига е общ продукт на футбола в цяла Европа.

- Не се ли уморихте да давате купи на испанските отбори?

- Не, защото Шампионската лига е много труден турнир и нито един отбор не го е печелил в две години поред. Това контрастира с предишния турнир за Купата на европейските шампиони, където имаше доминации на „Аякс", „Байерн", „Ливърпул".

Всеки победител в Шампионската лига заслужава уважение, защото е ужасно трудно състезание. Когато бях футболист, важните мачове започваха от четвъртфиналите. Имахме два четвъртфинала, два полуфинала, финал и купа. Сега добрите мачове започват още през септември.

- Дали бихте откроили някои конкретни моменти от изминалия сезон?

- Като президент - не. Работата ми е да има отлична атмосфера, отлично съдийство, хубави терени и най-доброто телевизионно излъчване. Като Мишел Платини, бивш играч на „Ювентус", бих бил много щастлив да дам купата в Шампионската лига не само на отбори от Милано като „Интер", но и на един тим от Торино (смее се). Но това не беше възможно, защото във финала „Барселона" игра много силно.

- Гледахте ли завършилото наскоро европейско първенство до 21 г. в Чехия?

- Гледах някои мачове, но още не познавам добре младите играчи. Ще ги науча след няколко години, когато влязат в Шампионската лига и станат звезди. На финала играха Швеция и Португалия - два отбора, различни от традиционните. Това е хубаво.

- А изненада ли ви, че Португалия победи Германия с 5:0 на полуфинал?

- Изненада беше, че Германия победи Бразилия със 7:1 на световното миналото лято. Това е красотата на играта, тя е непредвидима. Никога няма да си помислите, че Германия ще победи Бразилия със 7:1 при мъжете или че ще падне с 0:5 от Португалия при младежите. Затова отиваме на стадиона, затова се борим срещу уредените мачове. Всички знаят, че това не са уредени мачове. Футболът е единствената игра, в която всеки може да победи всеки.

- Какво ще кажете за световното първенство за жени?

- Женският футбол много повиши качеството си и ние в УЕФА продължаваме да работим за него. Проблемът е, че от финансова гледна точка не е атрактивен като мъжкия. Жените искат същите турнири като мъжете, но парите не са същите. Затова бавно трябва да развиваме самите състезания, не само играта.

- Знаете ли, че в Германия например световното за жени имаше повече телевизионни зрители, отколкото европейското до 21 години?

- Това не ме изненадва. В Германия обичат женския футбол. А за европейското трябва да се вземат някои решения, защото това вече не е младежки турнир. По време на финалите някои играчи са на 23 години. На 23 аз вече имах 20 мача за мъжете на Франция. Обучението и развитието на младите футболисти бързо се променя. Някои отиват в професионални клубове още на 12-13 години. Аз едва на 18 влязох в професионалния футбол. Трябва да се направят промени. За мен това европейско до 21 г. е малко странно.

- Кои са най-добрите футболисти днес?

- Разбира се, че Роналдо и Меси.

- За наградата на УЕФА очакваме повече представители от „Барселона". Каква разлика виждате между „Барса" на Хосеп Гуардиола и „Барса" на Луис Енрике?

- Много разлики виждам. Кой беше нападателят в отбора на Пеп? Когато ги гледах как победиха „Сантос" в Токио с 4:0, нападател нямаше. Имаше Меси и Фабрегас и много движение. Сега играят с трима нападатели - Меси, Суарес и Неймар. Абсолютно различно. Как „Барселона" спечели финала на Шампионската лига миналия сезон? С контраатака. Като „Ювентус" срещу италианци. Това не се беше случвало и показва, че трябва да адаптираш отбора към играчите си. Особено когато имаш Меси, Суарес и Неймар.

- Имате ли предпочитание към един от двата стила?

- Не, като президент се наслаждавам на играта. Вашата работа на журналисти е да правите такива избори, не моята.

- Ако бяхте футболист, кой треньор на „Барселона" щеше да е по-добър за вас - Гуардиола или Енрике?

- Много са различни. Вижте къде играеше Меси в началото, след това и къде играе сега. Днес го виждаме повече вдясно, преди това в средата, а започна отляво. Футболистите се променят и треньорите не са глупави. „Барселона"спечели финала, защото „Ювентус" си помисли, че може да победи. В „Барселона" играха като италианци накрая и спечелиха на контратака. Точно когато „Ювентус" реши, че може да спечели, загуби, защото „Барселона" има трима фантастични нападатели, които могат да вкарат, когато си поискат.

- Атаката на „Барселона" ли е най-силната днес?

- За момента - да, защото спечели Шампионската лига. Но миналата година беше тази на „Реал" (Мадрид) с Роналдо, Бензема и Бейл. Нещата могат да се променят за един мач.

- Мислите ли,че футболът стана по-бърз в последните 10 години?

- А вие мислите ли, че Меси е по-бърз, отколкото преди 10 години? Или Роналдо? Аз не мисля. Днес обаче играта е по-добре защитена от съдията, има топки около терена. Не е нужно да връщаш топката на вратаря, той да я спира, да я поставя и да изпълни удара. Това автоматично прави играта по-интензивна. Не е въпрос на футболисти. Не съм сигурен дали играчите днес са по-бързи отпреди 30 години. Но начинът на игра е по-бърз. Може би футболистите са по-добре подготвени физически. Обаче топката винаги е най-важният фактор. Веднъж баща ми каза: Мишел, каквото и да правиш, топката ще тича по-бързо от теб.

- Но може би днес се играе повече футбол в 90-те минути?

- Футболът наистина е може би с 20 минути повече. Играта е по-интензивна, но не мисля, че футболистите са се променили.

- Защо Роналдо и Меси са способни да вкарват толкова много голове вече толкова дълго време?

- Роналдо и Меси са изключителни играчи и тотално различни - не би трябвало да сравнявате дали единият или другият е по-добър. Те са невероятни и имат по един отбор, който играе за тях. Същото беше и с Бразилия на Роналдо и с много други футболисти. В големия отбор винаги има голям футболист. И този голям футболист става голям, защото има голям отбор. Такъв е случаят с „Аякс" и Йохан Кройф. Той правеше разликата, но имаше нужда от голям отбор. Футболът е колективна игра.

- Защо в последните десетилетия не сме виждали други да вкарват толкова много голове като Роналдо и Меси?

- Вземете Уго Санчес в „Реал" (Мадрид) през 80-те години. Колко гола вкара в най-добрия си сезон? 38. Но нямаше същия отбор около себе си. Нямаше един като Бензема, защото бюджетът беше по-малък. И бюджетът на „Барселона" тогава беше по-малък, отколкото сега, когато има Неймар, Меси и Суарес.

- Не се ли дължи и на трансферните правила от онова време?

- С правилото Босман вече най-добрите играчи могат да се съберат в един отбор. В миналото, в добрите играчи бяха в различни клубове. В Испания например - в „Реал" (Мадрид), „Атлетико", „Барселона", „Валенсия". Сега са в един или два клуба. Правилото Босман промени нещата... Вбъдеще трябва да се ограничи възможността най-добрите футболисти да бъдат събрани в един отбор. Това е важно за спорта, за да не се убият турнирите. Подкрепям идеята, че трябва да се налагат повече юноши, за да има конкуренция и на национално ниво. През септември ще имаме среща с шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер на тази тема. Трябва да мислим за футбола в Европа, не само за два-три клуба. Сега има такива с много пари, които могат да си позволят всичко.

- Доволен ли сте от постигнатото с налагането на финансовия феърплей?

- Клубовете ме помолиха да направя нещо, защото не могат да си позволят да плащат и заради загубите им - имахме над 1,7 милиарда евро през 2011 г. Трябваше да предприемем действия и го направихме. Мисля, че принципът работи много добре. Има значително подобрение във финансовото здраве на клубния футбол. Загубите намяляха от 1,7 милиарда през 2011 на 400 милиона през 2014 благодарение на финансовия феърплей... Как си мислите, че компания с 1,7 милиарда загуби може да оцелее? Един ден ще експлоадира. Мина времето, в което футболът може да съществува над правилата на живота. Финансовият феърплей защитава самите клубове. Сега трябва да работим и за повишаване на инвестициите. Вижте колко клубове загубихме в последните години...

- Някои държави започват да налагат собствени правила за финансов феърплей и виждаме клубове да изпадат (в Испания), защото не си плащат данъците. Вашето мнение?

- Добра новина е, че някои държави въвеждат свои правила за финансов феърплей. Англия го направи, Испания също. Това показва, че ние сме имали право и е било нужно да действаме. Клубовете трябва да си плащат данъците и да се издължават на футболистите, това е тяхно задължение.

- В деликатен период ли са отношенията ви с ФИФА?

- Няма да коментирам тази тема за момента. Моля да ме разберете.