В спортните среди суеверията винаги са били на почит по една или друга причина. Често се случва дадено събитие с негативен характер да е определяно като "проклятие", а повечето такива са записани в историята на спорта. ТОПСПОРТ подбра някои от най-интересните, вижте кои са:
Най-новото "проклятие" е това на Аарън Рамзи. Футболистът на Арсенал записа името си в трагична статистика, изготвена специално от феновете на футбола. Из социалните мрежи се появиха множество коментари, че халфът на "топчиите" се разписва изключително рядко, а когато това действително се случи, някой по света умира - било то издирван терорист, певец или актьор. Преди време ТОПСПОРТ Ви запозна с "Проклятието на Рамзи", което може да разгледате в прикачения материал.
"Невидимите" екипи на Манчестър Юнайтед. Годината е 1996-а, "дяволите" падат с 0:3 от Саутхемптън, а е изминало едва първото полувреме. До този момент Юнайтед е записал 4 загуби в последните си 5 срещи и според тогавашният мениджър на отбора - сър Алекс Фъргюсън, причината за падението е не каква да е, а екипите на играчите (по това време манчестърци играят със сив гостуващ екип). След мача, Фъргюсън разказва: "Футболистите ми се оплакваха, че не виждат съотборниците си... Не можеха да ги разпознаят". Това е последният сблъсък, в който Манчестър излиза на терена с този екип.
Проклятието на Бела Гутман, което тегне над Бенфика. Унгарецът никога не е оставал начело на който и да е отбор повече от два сезона. Според неговата философия, третият винаги е бил фатален. Нарушава принципите си единствено заради Бенфика. За трите години, в които води тима, печели два пъти КЕШ, но ръководството отказва да му предложи нов договор, в отговор на което ядосаният Гутман "проклина" "орлите": "Без мен няма да сте шампиони на Европа!". От този момент португалците изиграват 8 финала в турнирите и не печелят нито един. Бела почина през 1981 година, но и това не вдигна проклятието от отбора.
"Сейнт Мери" - сборище на духове. През август 2001-а година отборът на Саутхемптън се премества в новия си дом, но това донася на тима само негативи. Футболистите са в криза, липсва всякаква увереност, а сезонът не започва никак добре... През ноември "светците" все още нямат записана победа и ръководството решава да предприеме мерки като повика свещеник, които да "освети" стадиона. Тревата на "Сейнт Мери" е поръсена със светена вода и духовете, настанили се там, изчезват. Още същият следобед Саутхемптън убедително надиграва Чарлтън. Феновете празнуват края на проклятието и дори изготвят специални фланелки с надпис "Първа победа - аз бях там!".
"Циганското проклятие над Дарби Каунти". През 1895 година лондончаните построяват стадиона си на място, обитавано от цигани, които биват изгонени. Останалите недоволни от развилите се събития, те проклинат отбора никога повече да не печели Купата на Англия. Три поредни години - три загубени финала сполетяват Дарби Каунти. През 1946-а преди поредният мач срещу Чарлтън Атлетик представител на Дарби решава да отиде при главата на циганския клан с молба да вдигне проклятието, което тегне над тима. Резултатът е 1:1, а топката практически избухна на терена, след което Каунти печели с 4:1.
Spotlight
на 11.11.2016 в 02:30:11 #1А проклятието Бербатов? Манчестър надали ще види шампионска титла скоро.