След почти 13 години Марсилия може да си отмъсти на своя футболен враг ПСЖ.За какво става дума?

След предпоследния 33-и кръг на сезон 1998/1999 Бордо е начело с 69 точки, а Марсилия е на второ място с 68. По ирония на съдбата ПСЖ, както сега Марсилия, се намира на  девето място.

В последния 34-и кръг, който се играе на 29 май 1999 година Марсилия побеждава като гост Нант с 1:0 след гол на Робер Пирес. Марсилия вече има 71 точки. На „Парк де Пренс" играят ПСЖ и Бордо. „Жирондинците", които имат 69 точки, ги устройва единствено победа, за да станат шампиони. При всякакъв друг резултат първи става Марсилия.

Предвид омразата между Марсилия и ПСЖ, мачът започва очаквано с предимство за гостите. Бордо повежда с 1:0. Автор на попадението е Силвен Вилтор в 18-ата минута. В 57-ата минута Родригес от ПСЖ изравнява за 1:1. Точно 3 минути по-късно Вилтор отново извежда Бордо напред в резултата, като бележи за 2:1.

С тези си два гола изкусният реализатор става голмайстор на шампионата с 22 попадения. Но драмата тепърва предстои. Когато Адаилтон бележи за 2:2 в 77-ата минута се усеща, че „Парк де Пренс" е замръзнал в тежка тишина, а съотборниците му дори не го поздравяват. Така се стига до 89-ата минута, когато вратарят Бернар Лама не помръдва след центриране на Лилиан Лаланд и Паскал Фейндуно донася победата на Бордо с 3:2. А с това и титлата за сметка на Марсилия.

Франсис Ласер, един от футболистите играли за ПСЖ в този мач след време си признава: "Наистина в тази среща нямах голямо желание да играя. Не само аз, а и другите ми съотборници не бяхме готови на сто процента за този мач. Просто искахме титлата да иде в Бордо."

Как Марсилия може да си отмъсти близо тринадесет години по-късно? На първо време трябва да победи ПСЖ в Париж което съвсем не е невъзможно. Предвид съвсем скорошните дербита между двата отбора във френската столица завършвали с успех на Марсилия. А и след загубата на ПСЖ в Нанси с 1:2 треньорът Анчелоти се опитва да прикрие напрежението в съблекалнята. Нене не иска да играе за отбора, а Пасторе не е в очакваната форма.

Ако в 31-ия кръг Марсилия победи ПСЖ, а Монпелие спечели очаквана победа като домакин срещу Сошо,  тимът на звездата Оливие Жиру ще има 63 точки срещу 60 на ПСЖ.

И тогава се стига до отложения мач между Марсилия и Монпелие на „Велодром". Съвсем нормално е марсилските ултраси да искат стратегическа загуба на своя отбор, за да бъде прецакан ПСЖ. Тогава отмъщението за 1999 година ще е налице. Монпелие ще има 66 точки и ще дръпне с шест пункта пред ПСЖ. Разбира се удоволствието от отмъщението ще бъде пълно ако ПСЖ не стане шампион. Но Марсилия ще е направил каквото е по възможностите на отбора на този етап от шампионата.

Докрая на първенството настоящия шампион Лил, който има 56 точки може също да дръпне напред. Още в 31-ия кръг, ако „песовете" спечелят като гост на Брест, ще съберат 59 точки. И ще бъдат на точка от парижани. В 34-ия кръг Лил приема ПСЖ. Нещата могат да се завъртят така, че ПСЖ от фаворит за титлата да е доволен на третото място. Което обаче го праща автоматично на квалификации за влизане в Шампионската лига.

Ако Марсилия победи в Париж ПСЖ и падне умишлено от Монпелие у дома, отборът на Дидие Дешан може да търси своя десерт като победи Лион на финала за Купата на Лигата на „Стад дьо Франс". Ако това стане, независимо от незавидното класиране, Марсилия ще намери официална вратичка и ще се класира за Лига Европа.

В шампионата Лион е на четвърто място, което засега му дава по-реални шансове за Лига Европа. С 50 налични точки ще бъде трудно на „хлапетата" да гонят третото място което дава право на квалификации за Шампионската лига.  Да не забравяме, че Лион има шанс да влезе в Лига Европа и като носител на Купата на Франция. На единия полуфинал Лион играе с Аячо, а в другия Рен среща Кевии. Вероятен финал на 28 април между Лион и Рен ще бъде завързан, но с известно предимство за Лион.

Разбира се този план за Марсилия може да рухне като картонена кула. Отборът може да загуби още в Париж и после без да се опитва да дава мача си на Монпелие, лидерът в класирането да вземе своето на „Велодром". И след това Лион да спечели финалът за Купата на Лигата.

Марсилия може да стигне и до най-глупавия вариант. Да загуби от ПСЖ и от Лион, а в отложения мач да спре Монпелие и да улесни вечния си враг от Париж. Тогава със сигурност „Велодром" може и да бъде „подпален" от ултрасите на Марсилия.

Предстоят три мача за Марсилия, в които зависи дали феновете на най-големия отбор на Франция ще вдигат във въздуха своите любимци от възторг, че са спасили сезона. Или ще ги гонят до дупка за пълния провал...