Деби Хюит от Англия ще бъде вицепрезидент на ФИФА от квотата на четирите Британски нации, след като спечели гласуването срещу Дейвид Мартин от Северна Ирландия, стана ясно по време на днешния 47-и Конгрес на УЕФА. И ако това беше първата победа за жените в доминирания от мъже свят на футбола, то следващата кандидатура на нежния пол претърпя фиаско. Президентката на Норвежката федерация по футбол (НФФ) Лизе Клавенес не успя да влезе в Изпълнителния комитет на европейската централа.

Хюит направи исторически пробив с избора да стане вицепрезидент на ФИФА. Тя спечели вота с 39 на 16 гласа срещу нисичкия президент на Ирландската футболна асоциация.

Но преди нея Клавенес загуби гласуването да стане член на Изпълкома, като за нея дадоха подкрепата си общо 18 човека и това се превърна във втората най-слаба кандидатура. Общо 11 човека се борят за седем места в Борда на УЕФА. Някои от журналистите на форума обявиха, че това е достатъчен отговор за амбициите на единствената жена-президент на футболна федерация от всички 211 страни-членки на ФИФА. Но няколко часа по-късно Деби Хюит получи точно обратното доказателство.

Знам, че сме направили всичко, което можехме да направим. Никой не се труди така, както ние се вложихме. Но сега се фокусираме към следващите избори за членове на Изпълкома на УЕФА, които ще се проведат през 2025-а година, коментира Клавенес на страницата на НФФ.

Президентът на Украинската футболна асоциация (АУФ) Андрий Павелко запази мястото си, след като получи 31 гласа във вота на доверие. Останалите нови членове на Изпълкома на УЕФА са Арманд Дука (Албания), Йеспер Мьолер (Дания), Петер Фоушек (Чехия), Леван Кобиашвили (Грузия), Луис Рубиалес (Испания) и Филип Диало (Франция).

По принцип има една квота за жени, но Клавенес предпочете да се откаже от нея в полза на Лoра Макалистър (Уелс) и да се бори за място на мъжете в общото гласуване. Макалистър, както и норвежката, са бивши футболистки на най-високо ниво. Изпълкомът на УЕФА е от 20 човека, а заедно с президента, гласовете при взимане на решение са 21.

Германецът Ханс-Йоахим Вацке пък спечели още две години към мандата си в независимо, отделно гласуване, и остава в управата. Всеки член на изпълнителния комитет на УЕФА получава по 160 хиляди евро на година, а Макалистър ще взима по 250 хиляди, тъй като беше избрана и за един от вицепрезидентите на централата. Деби Хюит пък ще прибира по 250 хиляди американски долара на година заради ангажимента си към ФИФА.

Също така преизбраният президент на централата Александър Чеферин заяви, че за момента няма решение да бъдат изключени и беларуските отбори заради политическата и военна подкрепа на тази страна към руската агресия срещу Украйна. Решението остава под мониторинг до заседанието на новия изпълком на 28-и юни. Към момента беларуските отбори трябва да посрещат противниците си на неутрален терен, но се състезават.

Единственото нещо, което беше ясно фиксирано, че страната няма право да кандидатства за домакин на Европейското първенство за девойки до 19 години през 2025-а. На 15-и март испанският вестник "Политико" публикува писмо, в което се оказва, че повече от 100 депутата от Европейския парламент са поискали от Чеферин и УЕФА да отстранят и отборите от Беларус по начина на руските.