На финала за Купата на Лигата на Франция за 2012 година ще играят отборът на Марсилия, който победи на полуфинала Ница с 2:1 и Лион, който спечели в другата полуфинала среща като гост на Лориен с 4:2. Двубоят  ще се състои на 14 април на „Стад дьо Франс" в Париж.

Отборът на Марсилия ще защитава за трети пореден път този трофей след като бе носител на Купата на Лигата през 2010 и 2011 година. Ако Марсилия спечели за трети пореден път Купата на Лигата ще направи рекорд който не е постиган от никой друг отбор.

Марсилия спечели трудно на своя стадион „Велодром" срещу своя съсед Ница въпреки,че „орлетата" са опашкари в Лига 1. Домакините откриха резултата в 17-ата минута след гол на френския национал Лоик Реми. Ница изравни в 44-ата минута след гол на Антони Муние.  В 57-ата минута завърналия се от  бразилското  първенство Брандао  донесе победата на Марсилия с 2:1.

Съдията на мача Клеман Тюрпен направи доста фрапантни грешки. В 65-ата минута арбитърът изгони пресилено звездата на Марсилия Матио Валбуена заради това, че изпълни свободен удар преди съдийския сигнал. Тюрпен показа втори жълт и съответно червен картон на джобния играч на Марсилия. За да компенсира своята грешка в 83-ата минута, без видима причина, съдията изгони играчът на Ница Джа Джедже.

Разбира се и този мач в Марсилия не премина без инциденти. Ултраси на домакините с качулки и бухалки и разбира се с „кежуъл" облекла, без шалове и други отличителни клубни знаци, нападнаха още на влизане в Марсилия леки коли идващи от Ница.  Всички коли с регистрационен номер 06 , който е отличителен за Ница бяха нападнати изневиделица. Имаше много счупени стъкла и ударени привърженици на гостуващия отбор, а в суматохата пострада и фотографът на клубния сайт на футболния клуб Ница който се отърва с леки драскотини.