По родните ширини и в Европа да видиш жена на стадиона не е нещо необичайно, независимо дали е там, за да подкрепя своя любим или просто е запален фен на футбола. Е, в Саудитска Арабия дамите нямаха тази възможност и такава гледка би била неприемлива, поне до този момент. Преди малко повече от седмица, за първи път жените в Средния изток получиха правото да посещават футболните мачове сами, без придружител. Ако си мислите, че това не е огромен прогрес, грешите. В консервативното ислямско общество това е поредното табу, което записа името си в историята със "златни" букви.

Реформата за правата на жените в не толкова модерното общество започна преди едва три години, когато монархията беше поета от крал Салмат. През 2017 на дамите най-накрая вече бе позволено да шофират сами, без да се налага присъствието на мъж, както и да посещават дадени мероприятия, отново без придружител.

Мачът между саудитските отбори Ал Ахли и Ал Батин бе отразен от всички водещи медии по света. Откроено бе едно скромно 18-годишно момиче, което най-накрая е сбъднало мечтата си да се наслади на футболна среща в родината си. Авторитетното издание "BBC" дори сложи историята ѝ като водеща новина на сайта си. ТОПСПОРТ се свърза именно с нея, за да сподели преживяното и да разкаже малко повече за един свят, който може би не разбираме напълно и е далеч от общоприетите ни правила и норми за живот. 

Запознайте се със Сара Алкашгари, която бе част от екип от 200 души, които помагаха с организацията и настаняването на феновете по време на двубоя, спечелен от Ал Ахли с 5:0. Тя описва това събитие като "невероятно" и "мач, след който Саудитска Арабия показа на света, че може да се развива". Какво още разказа младата дама, може да прочете в интервюто ѝ специално за нашата медия.

Вече и жени по стадионите в Саудитска Арабия

Вече и жени по стадионите в Саудитска Арабия

През тази година позволяват на дамите и да шофират

Здравей, Сара! Благодаря ти, че отдели от времето си, за да споделиш повече за уникалното преживяване, което си имала на 12 януари. Разкажи малко повече за себе си за читателите ни.

- На 18 години съм, студентка в университета "Крал Абдулазиз", който се намира в столицата, а футболът е най-голямата ми страст.

Независимо в колко модерни времена живеем, жена, обичаща футбола не е нещо често срещано. Ти защо избра именно този спорт?

- (смее се) Аз съм футболен фен, откакто се помня, наистина. Това винаги е било нещо, което ми е носело огромно удоволствие, независимо дали просто наблюдавам даден мач или съм на терена, за да играя.

Занимаваш ли се професионално или просто обичаш да играеш футбол през свободното си време?

- Не, не съм професионален състезател (смее се). Но обичам да прекарвам така времето си със семейството и приятелите ми. Футболът те отделя от реалността, несравнимо преживяване е.

Да пристъпим към най-важното събитие за тази година. На 12 януари за първи път жените в Саудитска Арабия бяха допуснати до футболен мач, без да се налага да имат придружител. Ти също присъстваш на срещата между Ал Алхи и Ал Батин, но не само като фен. Помагаш и за организацията. Разкажи малко повече за този исторически момент за твоята страна.

- Разбира се, че беше уникално, трудно може да бъде описано с думи. Важно е да поясним, че жените тук получиха право да посетят и мачове в Лондон и Бразилия преди време, но никога досега не сме били на среща, играна в родината ни. 

Снимка 335545

Източник: Туитър

Станах свидетел на толкова много хубави емоции. В очите на хората се четеше истинска наслада от това, което се случва. Повечето от семействата никога не бяха гледали футболен мач на живо, нито пък бяха стъпвали на стадион. Единственият им досег до този спорт бе по телевизията. А сега имаха възможност да изгледат на живо това дерби... Наистина не мога да подбера думи, които биха описали по най-добрия начин случилото се.

Твоята радост е двойна, тъй като любимият ти отбор излиза като победител...

- О, да. Чувствам се невероятно не само защото имах шанса да присъствам на този мач, а заради това, че станах свидетел на победа. Е, футболистите не се представиха на най-доброто ниво, на което са способни, но важен е успехът. 

Как мъжете приеха новината за тази реформа?

- Доста от семействата приеха на драго сърце новината. Дори бе създаден хаштаг в "Twitter", на който пишеше "Семействата влизат на стадионите". Други обаче бяха доста по-критични. Според някои мъже, мястото на жената е у дома, където да се грижи за децата и да върши домакинската работа. За тях стадионът е място, на което се събират, за да ругаят и хулиганстват, затова ние нямаме място на него.

Твоят пост в "Twitter" по случай мача бързо събра над 18 000 харесвания и доста хора от целия свят изразиха подкрепата си. Очакваше ли нещо подобно да се случи?

- Признавам, че бях доста изненадана. Толкова много хора изразиха подкрепата си, беше наистина уникално. Всичко това е за жените от Саудитска Арабия, те усетиха любовта на света. Писаха ми хора от САЩ, Чили, Ирландия, Индия, а ето, че и от България (смее се).

Интересуваш ли се от европейски футбол и имаш ли любим отбор?

- Да, разбира се. Обичам да гледам двубоите от английската Висша лига и тези от испанската Ла Лига. Любимите ми отбори са Арсенал и Реал (Мадрид).

Какво, според теб, готви бъдещето на Саудитска Арабия?

- Вярвам и се надявам, че страната ни има светло бъдеще. Вече демонстрираме сериозен прогрес и развитието ни няма да закъснее. Радвам се, че показахме на света, че можем да гледаме напред, а не да живеем в миналото.

Футболна фенка от Саудитска Арабия: Искахме да бъдем на стадиона, сега вече имаме това право

Футболна фенка от Саудитска Арабия: Искахме да бъдем на стадиона, сега вече имаме това право

"В близко бъдеще не само ще можем да посещаваме футболни срещи, но и ще имаме правото да шофираме"