През изминалата седмица, селектирани от футболната платформа Кампиония, български момчета изиграха три престижни контроли на английска земя. Децата, родени през 2010-та и 2011-та година, се изправиха срещу Астън Вила, Уулвърхемптън и Бирмингам. За събитието разказа Георги Захариев:

"Това бе един проект, който подготвяхме от доста време и който не бе никак лек за осъществяване. Може да се каже, че това бе неофициален национален отбор по футбол на България за момчета, родени 2010-та и 2011-та година. Събрахме общо 36 деца от цяла България, по 18 от набор."

Относно трудностите при организацията на такова събитие от Кампиония заявиха: "Първото предизвикателство бе да съберем наистина качествени деца от цяла България. Благодарим на всички грандове, които не само не спряха, а дори помогнаха при селекцията на някои от момчетата. Второто предизвикателство бе да убедим отбори от ранга на Астън Вила, Уулвърхемптън и Бирмингам да играят мачове с една никому неизвестна селекция от български деца. Тук много помогнаха контактите, които имаме в Англия, както и двама души, на които искам специално да благодаря - Адриан Ганчев, който е треньор в академията на Уулвърхемптън, както и Стилиян Петров, който удари едно рамо, за да може Астън Вила да ни обърне подобаващо внимание. Адриан, освен всичко, се включи и в няколко от тренировките ни, а Стилиян специално дойде на базата на Астън Вила да поздрави младите футболисти и гледа мачовете ни."

Селекцията се прави за първи път, но организаторите смятат, че подобен проект има бъдеще. Относно смисълът и целта на пътуването до Англия, Георги Захариев е на мнение, че от това печелят както децата, така и клубовете им: "Идеята на проекта бе да успеем да сверим часовниците си. Всички говорят как имаме талантливи деца, но нещо след 15 годишна възраст се къса. Искахме да видим дали и в какво изоставаме спрямо някои от най-добрите школи в Англия. Истината е, че наистина имаме много добри футболисти в България. Според мен нещата не се късат на 15 годишна възраст, а просто тогава разликата започва да става по-видима. Всичко започва много по-отрано, но до определена възраст нашите деца го карат на талант и компенсират с това. Вече на 16 и 17 започват да си личат пропуските, правени през годините."

Относно разликите и това къде се намират спрямо връстниците си някои от най-талантливите български момчета, от Кампиония споделят: "Резултатите от мачовете са последното, което ни интересуваше, но аз лично се радвам, че нашите деца успяха да видят, че не е толкова страшно да играеш срещу именити отбори и школи. С набор 2010 записахме победи срещу Уулвърхемптън и Бирмингам, а загубихме срещу Астън Вила. С набор 2011 си разменихме по една победа и загуба срещу Уулвърхемптън и загубихме срещу Астън Вила и Бирмингам. Основната разлика дойде от няколко неща - увереност, самочувствие, физика. И под физика тук имам предвид неща, като бързина, сила, височина. Чисто технически смятам, че не изоставаме, а дори определени наши момчета превъзхождаха англичаните. Ясно е, че няма как да променим генетичните си предопределености, но от друга страна това не трябва да ни плаши. Едва ли испанските или португалските деца от набор 2010 и 2011 ще са по-високи от нашите, но същевременно ще са вероятно още по-технични и със сигурност по-уверени от нас, ако се изправят срещу англичаните. Въобще няма да се притеснят от факта, че са по-дребни. Адриан Ганчев изнесе лекция на децата, докато бяха в Англия. На нея той обърна внимание върху това, че всеки състезател има уникален набор от умения и трябва да се фокусира точно върху тях. Аз смятам, че ние като нация също имаме определени характеристики - както чисто физически, така и културни. Трябва да видим къде са силните ни страни и да работим най-много върху тях", обясни Захариев.