Ерик Карлсон и Крис Кели вкараха при числено превъзходство във втората третина и реално изковаха победата за Отава Сенатърс 5:4 като гости в първата среща от плейофната серия. Още в третата минута на мача Евгений Малкин откри резултата при числено превъзходство, а до края на срещата добави още един гол.

Въпреки това обаче домакините изглеждаха слаби и през по-голямата част от мача трудно създаваха голови положения. Сидни Кросби, който записа в актива си 15 точки в последните пет мача от редовния сезон, днес подаде и за трите попадения, но до началото на третата част не беше отправил нито един удар към вратата на Отава.

Защитниците Антон Волченков и Крис Филипс, които играха срещу нападателната линия на Кросби, му позволиха до края на мача да отправи едва още един удар. Срещата беше много успешна за Крис Кели, който вкара второто попадение за своите, подаде и за още два.

Финландецът Ярко Рууту също се разписа във вратата на защитаващите титлата си Пингвини, както и Крис Нийл. Крейг Адамс и Алекс Голигоски забиха другите голове в полза на Питсбърг. Дерек Морис подаде за два от головете за Финикс, а в 42:19 минута сам заби третото и оформи крайното 3:2 срещу Детройт.

Червените криле откриха резултата в средата на първата третина чрез Томас Холмстрьом, който завърши атака през центъра. Само две минути обаче Кийт Яндъл изравни при числено превъзходство след разиграване на синята линия на Морис и Ломбарди. След нови две минути Детройт стигна до второ попадение, също дошло при числено превъзходство. Негов автор стана Никлас Линдстрьом, който завърши пас на Павел Дацюк.

Малко след началото на втората част полякът Войтех Волски изравни за домакините, а в третата част Морис заби третия гол. Руският вратар на домакините Иля Бризгалов спаси 38 от всичките 40 удара и помогна за първата победа на Финикс Койотис в плейофите от 20-и април 2002-а година. Гол с рикошет на Крис Стюърт донесе успеха на Колорадо с 2:1 като гост на Сан Хосе.

50 секунди преди финалната сирена шайбата се отклони в защитница на Акулите Роб Блейк и попадна в мрежата на вратаря Набоков. Срещата продължи тенденцията на Сан Хосе да играят неубедително в последните мачове от редовния сезон. След нулева първа част гостите от Колорадо откриха чак минута и половина преди края на втората, а в 47-ата минута на мача Райън Клоу изравни след пас на Дивайн Сетогучи.

Вратарят на Филаделфия Брайън Буше спаси 23 удара в първата си среща в плейофите на НХЛ и помогна на тима си да пребори с 2:1 Ню Джърси като гост. Крис Пронгър и Майк Ричардс реализираха шайбите за победителите във втората третина. Така добрата тенденция на отбора, завършил 7-и на Изток, продължи, тъй като те записаха пет победи в последните си шест мача от редовния сезон.