Младите американски хокеисти САЩ победиха Канада с 2:0 и ликуваха с титлата на световното първенство по хокей на лед за младежи до 20 години.

"Кленовите листа" не успяха да защитят короната си, спечелена в предишното издание на надпреварата. Алекс Търкот и Тревър Зиграс донесоха успеха над домакините на турнира, които бяха считани за абсолютен фаворит.

В груповата фаза американците победиха Австрия с 11:0, Чехия със 7:0, Швеция с 4:0 и загубиха от Русия с 3:5. На четвъртфиналите САЩ победиха Словакия с 5:2, а на полуфинала постигнаха труден успех над Финландия с 4:3.

Снимка 512461

Отборът на Канада претърпя първото си и единствено поражение в турнира. В груповата фаза домакините бяха по-силни от германците с 16: 2, словаците  с 3: 1, швейцарците  с 10:0 и финландците с 4: 1. На четвъртфиналите Канада се справи с Чехия с 3:0, а полуфинала бяха повече от убедителни срещу другия фаворит Русия с 5:0.

Финландия победи Русия с 4:1 в мача за бронзовите медали. Антон Лундел се разписа на два пъти, Микко Петман и Юусо Парсинен добавиха по един гол. Иля Сафонов бе точен за руснаците.