В Северна Америка започна турнирът за Световната купа по хокей на лед, в който вземат участие най-силните хокеисти в света. Отборите са разделени на две групи. В група "А" са Канада, Чехия, САЩ и сборен отбор на Европа, а в група "В" - Русия, Швеция, Финландия и сборен отбор на Северна Америка. Първите два отбора от всяка група се класират за полуфиналите.

Тази нощ бяха изиграни първите срещи от група "В".

Русия допусна загуба от състава на Швеция с 1:2. След безрезултатна първа третина шведите вкараха два бързи гола в средата на втората. Първо Габриел Ландеског се възползва от численото преимущество на леда и откри резултата в 31-вата минута. Само две по-късно Виктор Хедман удвои.

Русия се вдигна на щурм, но гол така и не падаше. Особено драматична се оказа последната минута. 30 секунди преди края все пак Овечкин успя да намали резултата. Когато оставаха 7 секунди до финалната сирена Овечкин реализира втори гол, но се оказа, че той си е помогнал с ръка и голът беше правилно отменен.

В другия мач от групата отборът на Северна Америка, съставен от млади играчи от САЩ и Канада, победи Финландия с 4:1 (1:0, 3:0, 0:1). Головете вкараха Джак Айкел, Джони Гудро, Джонатан Друин и Натан Маккинън. Почетният гол за финландците беше дело на Валтери Филпула.

Турнирът започна с голяма изненада. В група "А" Европа победи с 3:0 САЩ след 35 спасявания на Ярослав Халак от Словакия. Европейският тим е съставен от играчи, които не са от Русия, Чехия, Финландия и Швеция, най-силните отбори на континента, които участват отделно. Мариан Габорик, Лион Драйсайтъл и Пиер-Едуард Белмер вкараха за победата.

В другия мач от групата Канада постигна очаквана победа над Чехия с 6:0, като Сидни Кросби записа гол и две асистенции.