Шампионът през 2008 година и финалист за купа "Стенли" от миналия сезон Детройт постигна драматична победа с 4:3 след продължение като гост на Ванкувър и се утвърди на осмото място в Западната конференция на Националната хокейна лига. Възпитаниците на Майк Бабкок, които наваксаха пасив от 0:2 в редовното време, стигнаха до успеха с попадение на Хенрик Зетерберг 0,2 секунди преди финалната сирена на допълнителното време. Кайл Уелууд и Шейн О'Брайън се отличиха с по гол и асистенция в първата част, която завърши 2:0 за канадцитe. Тод Бертуци и Павел Дацюк изравниха с два бързи гола в разстояние на 5 секунди в средата на втората част, а малко по-късно Валтери Филпула дори даде аванс на гостите с попадение при числено намален състав. Даниел Седин изравни в началото на третата част, а вратарят Роберто Луонго направи 50 спасявания, но и това не се оказа достатъчно за успех срещу Детройт, който записа четвърта победа в последните си пет мача.

Шампионът Питсбърг загуби не по-малко драматично с 2:3 след продължение в мача си срещу Каролина като домакин. Зак Бойчук изведе гостите напред в първата част, но домакините изравниха с попадение на Джордън Стаал при числен превес 17 секунди преди края на втората третина. Евгени Малкин изведе шампионите напред в 54-ата минута, но малко по-късно Йони Питканен изравни. Така се стигна до продължение, в което Каролина стигна до успеха след точен изстрел 0,9 секунда преди края на новака Джейми Макбейн, който реализира първия си гол в лигата.

Брад Ричардс вкара два гола при победата на Далас над гостуващия Отава. Джейсън Спеца реализира хеттрик за канадците, които обаче допуснаха пето поредно поражение. Тай Конклин отрази всичките 29 удара към вратата си и запиша четвърти "шатаут" за сезона, а Сейнт Луис се наложи над домакина Ню Джърси с 1:0. Единственото попадение вкара Аликзандър Стийн. Убедителният лидер в НХЛ Вашингтон записа 48-и успех през сезона след 3:1 над домакина Тампа Бей. Александър Овечкин, Александър Сьомин и Томаш Флайшман се разписаха за столичани, а вратарят Жозе Тиодор отрази 33 шайби. Колби Армстронг се отличи с две попадения, а Атланта разби гостуващия Филаделфия с 5:2. Така домакините записаха трета поредна победа и се доближиха само на точка от зоната на плейофите на Изток. Джон Мичел вкара решаващата дузпа и донесе победата на Торонто над Монреал с 3:2 в голямото канадско дерби. Джонатан Куик спаси 26 шайби и записа четвърти "шутаут" за сезона и общо осми в кариерата си при успеха на Лос Анджелис над Ню Йорк Айлендърс. Финикс записа осма победна победа след 5:4 след дузпи над гостуващия лидер в Западната конференция Чикаго. Радим Върбата единствен вкара при наказателните удари, а Лий Стемпняк се отличи с два гола за домакините в редовното време