Юси Йокинен добави удар в мрежата на Денис Сайденберг само 0.2 секунди преди последната сирена, с което Каролина победи Ню Джърси с 4:3 и изравни плейофната серия от Източната конференция на НХЛ на 2:2 победи.

Ерик Стаал, Райън Баяда и Чад Ларос също се разписаха за Ураганите, които пропиляха преднина от 3:0, но успяха да се разиграят точно преди края на редовното време и старта на продълженията срещу Джърси.

Йокинен даде начало на драматичния край с удар към Мартин Бродюр само седем секунди преди края. Шайбата мина през Йони Питканен близо до синята линия, а после попадна и в Сайденберг, който стреля изключително силно към вратата на Бродюр. Ударът обаче се отклони от кънката на финландеца Йокинен и попадна във вратата на невярващия канадски страж на Джърси.

След видео повторение съдиите прецениха, че шайбата е преминала голлинията 0.2 секунди преди края, което вбеси Бродюр. В яда си стражът на гостите счупи стика си в прегражденията на леда.

Дейвид Кларксон вкара изравнителното попадение за гостите 11:14 минути преди края. Брайън Джонта пък добави гол и асистенция, докато Брендън Шанахан беше точен за 60-и път в кариерата си в мач от плейофите на НХЛ. Бродюр спаси 42 шайби на вратата.

Патрик Марло вкара гол при пауърплей в средата на последната част за намиращия себе си шампион от редовния сезон Сан Хосе, който спечели с 4:3 гостуването си на Анахайм и намали преднината на Патоците на 1:2 победи в серията.

Дан Бойл записа гол и асистенция, а другият бранител Роб Блейк вкара едно попадение и подаде по фантастичен начин за победния удар на Марло. Алекс Бъроус вкара втория си гол в мача само 18.9 секунди преди последната сирена, с което класира отбора на Ванкувър в следващата фаза на плейофите след продължения и победа с 3:2 над Сейнт Луис.

Кайл Уелууд също вкара за Кенъкс, които записаха чист успех от 4 победи за първи път в историята си. Миналогодишните шампиони от Детройт поведоха с 3:0 в серията срещу Кълъмбъс, след като Хенрик Зетеберг вкара два гола за победата с 4:1.

Дан Клиъри вкара гол и подаде за още два, Томас Холмстрьом се отчете с едно попадение, а Йохан Францен асистира на два пъти за Червените криле. Серията от 114 минути без допуснат гол на Крис Озгууд приключи 3:53 минути преди края на мача, когато Умбергер добави в мрежата удар на Рик Неш.

Убедително продължава да играе и финалистът от миналта година Питсбърг, който победи с 3:1 Филаделфия и записа същия актив от победи в плеойфната серия между двата отбора от Атлантическата дивизия.

Сидни Кросби вкара рядко срещан гол с плъзване по леда, а Марк-Андре Флюри спаси 45 шайби за победата. Тайлър Кенеди и Максим Талбот добавиха по още един гол за Пингвините, които могат да победят Филаделфия в пет срещи при успех в четвъртък. Те сториха това и през миналия сезон.