Хокеистите на Едмънтън победиха с 5:4 гостуващия Анахайм във финален плейоф от Западната конференция на НХЛ и поведоха в серията с 3-0 успеха.

Първият отбор на великия Уейн Грецки се нуждае от още един успех, за да достигне финал за Купа "Стенли" за първи път от 1990 година.

Ойлърс поведоха с 4:0 в четвъртата минута на третата част. Головете отбелязаха Тоби Питърсън, Майкъл Пека, Стив Стайос и Крис Пронгър. Могъщите патоци от щата Калифорния обаче се вдигнаха на щурм и само за четири минути доведоха резултата до 3:4 след шайби на Шон O'Донъл, Теему Селане и Крис Кюниц.

И когато изглеждаше, че обратът ще бъде пълен Фернандо Писани наниза пета шайба за Едмънтън по-малко от шест минути преди края. Това прекърши устрема на Анахайм, който успя да върне още един гол в края чрез Селане. Това бе 13-а поредна загуба на Майти Дъкс в залата в Едмънтън.

"Това беше един луд мач, който за щастие спечелихме - каза след успеха треньорът на домакините Крейг Мактавиш. - Бил съм в подобни ситуации няколко пъти, когато за съжаление съм губил".

Комисионерът на НХЛ Гари Бетман бе на мача и бе посрещнат едновременно с освирквания и аплодисменти.
Срещата беше доста груба, като само през първата част наказанията бяха общо 44 минути.