Финалистът за купа "Стенли" Питсбърг стартира с трудна победа над Отава с 4:3 след продължение. Новият сезон в НХЛ беше открит за втора поредна година в Европа. В Стокхолм (Швеция) Тайлър Кенеди вкара втория си гол в мача 25 секунди преди края на допълнителното време, за да донесе успеха на Питсбърг.

Именно Кенеди откри резултата още в 40-ата секунда, но в средата на първата част Шон Донован изравни. Звездата на Питсбърг Евгени Малкин отново изведе тима си напред в началото на втората третина, но до края й Отава обърна до 3:2 с попадения на Дани Хийтли и Джейсън Спеца.

Бранителят Боб Роб Скудери отново изравни в началото на третата част и вкара мача в продължения. Вратарят на Питсбърг Марк-Андре Флюри беше на висота с 32 спасявания. В другия мач от първия кръг в чешката столица Прага Ню Йорк Рейнджърс надделя с 2:1 над Тампа Бей.

Маркус Наслунд и Брендън Дубински се разписаха за победителите. Мартен Сен Луи пък вкара за Тампа, чийто вратар Майк Смит се отличи с 39 спасявания, но не успя да помогне на отбора си да избегне поражението.