Шампионът на Балакнската лига Рилски спортист спечели дербито срещу носителя на Купата Левски с 86-80 в мач от 24-и кръг на НБЛ. Успехът е 11-и за Рилецо, като по този начин отборът на Александър Тодоров се завръща в борбата за третото място. В нея отборът от Самоков ще има за сериозни опоненти Евроинс Черно море и спартак (Плевен), които излизат един срещу друг утре. Загубата пък е 6-а от начлото на първенството за Левски. "Сините" обаче са твърдо на втората позиция с 15-6.

Бранко Миркович бе най-резултатен за Рилски спортист със 17 точки, Александър Груев добави 14, а Асен Саралийски се отличи с 11 за успеха на тима на Александър Груев.

Маркъс Хол наниза 26 точки при поражението на Левски.

Двубоят започна по-добре за Левски, след като "сините" поведоха с 8-2 в самото начало с тройка на Златин Георгиев. Последва силна серия за домакините от 7-0, които направиха резултата 9-8 след кош на Питърсън. Постепенно мачът навлезе във фаза на честа смяна на водачеството. Сашо Груев изведе домакините напред с 4 точки за 19-15. Левски обаче обърна развоя на събитията със серия от 8-0 в основата на която бяха Станислав Славейков, Стефан Георгиев и Маркъс Хол. Домакините изпуснаха да изравнят резултата, след като от наказателната линия Александър Груев и Иван Лилов вкараха само по един от двата си наказателни удари. Така след първите 10 минути Левски водеше с минималното 23-21.

Втората четвърт започна неудържимо за гарда на Рилски спортист Александър Груев, който при резултат 25-23 за "сините" вкара два наказателни удари, а след това реализира за 27-25. Три минути след старта на частта тимът на Александър Тодоров вече водеше с 3 точки за 29-26. Станислав Славейков върна две точки за гостуващия тим със силен пробив отляво по крайната линия. Впоследствие обаче носителите на купата се скъсаха да правят грешки в нападение и от това се възползва идеално отбора от Самоков, който е познат с добрата си игра на контраатака. Така Рилски поведе с 35-28 след кошове на Богдан Боев и Александър Груев.

Вторите 10 минути обаче бяха белязани от безобразно съдийство, след като тримата рефери на срещата Марин Механджиев, Мирослав Томов и Александър Янкулов напълно изпуснаха мача в края на първото полувреме. След като Рилски поведе с 37-30 за по-малко от минута Левски извърши обрат, правейки серия от 10-0, приключила с тройка на Арнас Казлаускас.

Малоумията на съдийската бригада започнаха по-малко от две минути преид края, когато първо бе свирено измислено техническо нарушение на гарда на "сините" Маркъс Хол, спестявайки се по този начин фаул в нападение на Асен Саралийски. Бранко Миркович бе точен от линията на наказателния удар и така домакините обърнаха за 41-40. В следващата атака за Левски капитанът на столичани Стефан Георгиев бе фаулиран грубо пред погледа на съдиите. Торо овладя топката в нападение, след което нарушение срещу него извърши Иван Николов. Реферите обаче си затвориха очите за него и така се стигна до размяна на реплики между двамата състезатели и увеличаване напрежението на терена в "Арена Самоков". В крайна сметка главният съдия Марин Механджиев взе уникалното решение да отсъди по едно техническо и на двамата състезатели. В последната атака за Рилски Левен Белберов бе точен, оформяйки крайното 43-40 на почивката.

В началото на второто полувреме Левски направи поредната си силна серия от 9-2, повеждайки с 49-45. Тройка на Бранко Миркович доближи домакините на 1 точка за 58-59. Оттук до края на на третата част Левски успя да поддържа перманентно разлика от 1-2 точки. Два успешни наказателни удари на Асен Николов оформиха резултата за 60-59 в полза на гостите след 30 минути игра.

Последната и решителна четвърт предложи немалко емоции, като Рилецо набързо пое инициативата. След много силна игра на Александър Груев и Бранко Миркович домакините поведоха с 69-62, 6:30 минути преди края. До края Рилски бяха по-концентрирания тим на терена и 2 минути преди финалната сирена след точна стрелба на Саралийски имаше преднина от 9 точки за 80-71. Левски успя да намали дефицита, но състезателите на Константин Папазов нямаха сили за пълен обрат и отстъпиха с крайното 80-86.