Столичният Левски Лукойл започна защитата на "Купата на България" по баскетбол по безапелационен начин. В зала "Универсиада" домакините на финалната осмица разнебитиха в четвъртфинален мач Академик (Пловдив) със 115:74 и се класираха за полуфиналната фаза на надпреварата.

Четири клуба направиха най-голямата сделка в НБА от началото на века

Трансферният прозорец в НБА затваря в четвъртък

Академик изненада съперника със силни начални минути и повчед с 10:4. "Сините" отговориха на удара и изравниха за 13:13. Първата четвърт беше белязана от множество пропуски и под двата коша, като в крайна сметка домакините излязоха напред с 24:21.

Две бързи тройки на столичните баскетболисти дадоха начало на серия, която изстрел Левски Лукойл напред с двуцифрена разлика за първи път за 31:21. Пловдивчани отбелязаха за първи път тази част след близо четири минути игра за 23:35. Само две минути по-късно за първи път дистанцията между двата отбора прескочи двадесетте точки - 48:27, а на полувремето резултатът беше 60:36.

Границата от 100 точки беше премината малко преди средата на последната четвърт, когато Левски Лукойл поведе със 101:62. Така момчетата на Константин Папазов продължават напред към полуфиналите, където очакват Берое или Черноморец.

Снимка 465497

Чавдар Костов с 19 точки и стрелба от игра 8 от 8 беше най-резултатен за победителите, докато Венцислав Петков и Христо Захариев прибавиха съответно 16 и 13 точки. Зейн Ноулс и Борислав Младенов останаха с по 12 точки, а Райън Райт - с 10 точки. Седрик Боуен с 21 точки се отличи за пловдивчани, Обрад Томич приключи с 16 тчки, а Васил Бачев с 11 точки, но със стрелба от игра 5 успеха от 15 опита.

Левски Лукойл: Асен Великов, Чавдар Костов, Христо Захариев, Данило Тасич, Райън Райт

Академик: Мартин Сотиров, Шакир Смит, Васил Бачев, Седрик Боуен, Обрад Томич