В невероятен трилър се превърна двубоят на дублиращия отбор на ЦСКА в ББЛ срещу Левски 2022 в малкото столично дерби, информира cska-basket.bg.

Любопитно бе, че треньорът на "армейците" Христо Ценов трябваше да започне с нетрадиционна стартова петица - Генов, Цеков, Челенков, Аначков и Цветан Иванов. "Червените" започнаха смело и агресивно, въпреки че категорично отстъпваха като физика и опит. Първите 10 минути ЦСКА компенсира изоставането си под кошовете с чудесна стрелба от разстояние и резултатът бе само 25:27 за "сините".

Втората част продължи по същия начин, като три минути преди края на полувремето разликата бе едва 6 точки. В следващите две минути обаче настана срив в играта на младия "червен" отбор и след няколко безответни тройки се стига до 21 точки пасив. На полувремето отборите се оттеглиха при 63:44 за Левски. "Армейците"получиха 30 точки повече от зоната под коша.

Генов, Цеков и Аначков се опитваха да държат тима в мача, но ЦСКА II определено се нуждаеше от чудо, за да се върне в мача. След почивката на терена се появиха трима от играчите, които пропуснаха първата част заради тренировката на представителния отбор. Само за 10 минути авансът на съперника бе намален до 7 точки.

Най-деен бе Мартин Русев с 16 точки, 3 борби, 4 асистенции и 2 откраднати топки при 85% успеваемост в стрелбата. Нанкински и Александров също се включиха на пълни обороти. След 3 минути от последната част разликата бе сведена до 85:86, но силите на ЦСКА не стигаха за пълен обрат.

На няколко пъти отборът на Христо Ценов имаше възможност да поведе, но пропуски в решителните моменти го лишиха от безпроблемна победата. Двата тима направиха страхотен и много резултатен мач, но 52 секунди преди края Левски поведе уверено със 103:98. Последва размяна на наказателни удари, при които Мартин Русев не трепна пет пъти и секунда преди края се стигна до първо равенство за второто полувреме 103:103.

Трябва да отчетем и две решителни намеси на Челенков в заключителните епизоди от мача. Първо пресече ключов пас на съперника в защита, а няколко секунди по-късно взе и решаваща борба в нападение. Логично всички очакваха продължение, когато при изнасянето най-опитният в редиците на Левски Иван Тилев хвърли небрежно топката в аут и ЦСКА получи право на последно владение под коша на съперника.

В суматохата Димитър Генов прояви хитрост и докато всички пазеха Русев и Цеков, той удари топката в гърба на съперник и необезпокояван завърши за крайното 105:103 за ЦСКА. За половин мач на терена Мартин Русев избухна с 29 точки (62% успешна стрелба), 7 борби и 7 асистенции. Митко Генов е с дабъл-дабъл от 19 точки, 11 борби и 5 асистенции. Цеков добави 16 точки (4 тройки), Аначков 9 (3 тройки), Нанкински и Александров по 8 точки.