Балкан се върна на победния път с успех над ЦСКА. След поражението от Рилски спортист в края на миналата година, шампионите успяха да се вдигнат и да вземат реванш от столичани за поражението в началото на сезона и спечелиха с 81:67.

"Зелените" наложиха своята воля във втората четвърт, която спечелиха със 7 точки разлика, но и през останалите четвъртини имаха минимално предимство на терена и в резултата, с което заслужиха своя девети успех за сезона. ЦСКА остава с баланс 7-6.

Христо Захариев показа днес, че бързо си връща формата и бе лидер на ботевградчани. Той завърши с 20 точки, 5 борби и 3 асистенции. С 15 точки се отличи Павлин Иванов, а 10 вкара Николай Грозев. 8 точки и 13 борби записа Мануел Суарез.

За ЦСКА постоянната величина Зейн Ноулс записа 20 точки и 8 борби. Райли Оуенс добави 15 точки, а 11 - Мартин Сотиров. В следващия кръг ЦСКА е домакин на лидера Рилски спортист, а Балкан гостува на Левски.

В същото време Академик Пловдив започна 2023 г. по начина, по който завърши 2022 г. - с победа. След негативна серия от 5 поредни поражения, пловдивчани влязоха с позитивна такава и записаха трети пореден успех. В първия мач в НБЛ за новата година те победиха Ямбол у дома със 79:71.

Така двата отбора се изравниха в класирането с актив от 4-9 до момента.

Двубоят започна вяло, като двата отбора си размениха по едва 12 точки в първата четвърт. До почивката домакините по-бързо влязоха в час и натрупаха аванс от 10 точки. Те продължиха да увеличават преднината си и през третата четвърт, а финалният щурм на гостите се оказа закъснял и стигна само до по-почетна загуба.

Тайлър Криймър изигра най0силния си мач в България и завърши с 19 точки и 6 борби. 14 вкара Васил Бачев, а 13 - Антъни Гуджино. С 11 точки и 8 борби се включи Кръстан Кръстанов.

За ямболци, които отново бяха без Павел Маринов, най-полезен беше именякът Иван Лилов с 15 точки, а по 13 вкараха Уил Таварез и Трей Симпсън. В следващия кръг Академик отново е домакин - на Черно море Тича, а Ямбол почива.

В останалите два мача от съботната програма на НБЛ Шумен срази Черно море с 82:78, докато Берое победи като гост Спартак Плевен с 97:81.