Торонто успя да избегне поне за сега отстраняването в първия кръг на плейофите в НБА от състава на Ню Джърси Нетс. В петата среща между двата тима „рапторите” успяха за запишат измъчена победа с две точки разлика – 98:96 (33:13, 26:29, 20:25, 19:29).

Въпреки, че още в самото начало на мача канадците взеха солидна преднина, която не моменти достига до 17 точки, но те трябваше да треперят до самия край, след като записаха слаба последна четвърт.

Най-голям принос за успеха на Торонто имат Жозе Калдерон, който вкара рекордните в кариерата си 25 точки и Андреа Барняни, добавяйки 18 точки. С 18 се отчете Антъни Паркър, а Морис Питърсън наниза 17.

За „мрежите” отново над всички бе Винс Картър, завършвайки с 30 точки. Точно той бе в основата на сблъсък с гарда на домакините Ти Джей Форд, който получи тежък удар и бе принуден да напусне площадката след едва 30 секунди игра в началото на първата част. Форд дори бе откаран в болница, където ще му бяха направени пълни изследвания. В четвъртата част обаче той се завърна и изгледа остатъка от мача на скамейката.

Ричард Джеферсън записа 23 точки, а Джейсън Кид отново се отличи с дабъл-дабъл след 11 точки и 10 асистенции. Шестата среща ще се играе в Ню Джърси рано в съботната сутрин.

В другата среща лидерът по показатели в редовния сезон Далас Маверикс бе на крачка да се раздели с мечтата си за титлата. Далас успя да се измъкне в края срещу Голдън Стейт Уориърс и надделя със 118:112 (38:28, 24:27, 28:32, 28:25).

Въпреки, че "войните" водеха с шест точки по-малко от две минути преди края, Дирк Новицки и компания се мобилизираха максимално, за да вземат петия мач в серията и да намалят преднината на Голдън Стейт на 3-2 победи.

В следващия шести сблъсък Далас гостува, а само една загуба ще означава отпадане от надпреварата и край на сезона за един от фаворитите в НБА.