Отборът на Сан Антонио Спърс спечели шампионската титлата в Националната Баскетболна Асоциация през сезон 2013/14 след като спечели финалната серия срещу Маями Хийт с 4:1 победи. Тази нощ в мач № 5 пред собствена публика "шпорите" извоюваха категорична победа със 104:87.

Така те взеха сладък реванш за нещастно загубената титла през миалата година от същия съперник. Тогава, при 3:2 победи Сан Антонио допусна обрат в последните минути на мач № 6, а в седмия вече не издържа психически.

Във вчерашния мач Кауи Ленард отново бе над всички в селекцията на домакините и приключи с „дабъл-дабъл”от 22 точки и 10 борби, като това му отреди и приза за „Най-полезен играч” във финалите на Лигата. Останалите от основната петица също реализираха над 10 точки. Ману Джинобили и Пати Милс добавиха съответно по 19 и 17, а Тони Паркър и Тим Дънкан вкараха съответно по 16 и 14 точки.

За Маями с 31 точки и 10 борби приключи Леброн Джеймс, но този път не можа да изведе отбора си до титлата.

„Горещите” тръгнаха добре в мача и успяха да поведат с 22:6 след серия от тройки на Джеймс, Люис и Алън, но след това домакините отговориха на предизвикателството и до края на първия период пасивът на Сан Антонио бе стопен до само седем точки – 22:29. Доминацията на „Шпорите” продължи с пълна сила и през втория период, като четири минути преди почивката Ленард наниза тройка и изведе тима си напред в резултата за първи път в мача, а до края на първото полувреме Сан Антонио успя да се откъсне напред със седем точки – 47:40.

В минутите след почивката разликата в резултата бързо стигна до 20 точки в полза на домакините – 70:49, като с основна заслуга бяха Ленард, Милс и Джинобили. Оттук до края на третата четвърт и на целия двубой баскетболистите на Маями така и не успяха да намерят сили в себе си, за да се върнат в мача, а от своя страна възпитаниците на Грег Попович демонстрираха отлична игра в защита, което им позволи да съхранят аванса си и да се поздравят с крайния успех – 104:87, който им гарантира пета титла в последните девет години в НБА.