Отборът на Сан Антонио спечели финала в Западната конференция на Националната баскетболна асоциация и се класира за големия финал, където ще срещне победителя в Източната конференция.

В четвъртия мач от серията "шпорите" се наложиха като гост над Мемфис с 93:86, а с това спечелиха и финала с 4:0 победи. Отстраняването на „гризлитата“ пък изглежда още по-впечатляващо, като се има предвид, че снощи Сан Антонио им нанесе второ поредно домакинско поражение. До този момент играчите на Лайънъл Холинс не познаваха вкуса на загубата във „ФедЕкс Форум“ по време на плейофите.

В герой за отбора на Сан Антонио се превърна племейкърът Тони Паркър, който завърши с 37 точки, 6 асистенции и 4 борби. Баскетболистите на треньора Грег Попович поведоха от самото начало и не допуснаха съмнения в превъзходството си.

Четири минути преди края Сан Антонио водеше с 89:81, но Марк Гасол успя да върне интригата с кош за 89:86. В тези мигове отново Паркър се открои за своя отбор, като вкара четири наказателни удара в заключителните секунди и по този начин осигури успеха на своя тим.

Силен мач за Сан Антонио направи и другият лидер на отбора - Тим Дънкан, който отбеляза 15 точки и 8 борби. За домакините Куинси Пондекстър вкара 21 точки.

Така соченият от мнозина като прекалено възрастен тим на „шпорите“ ще се изправи в решителния финал срещу победителя от двубоя между настоящия носител на титлата Маями Хийт и Индиана Пейсърс. Засега резултатът е 2:1 за шампионите.

Сан Антонио, които завършиха на второ място в редовния сезон в Западната конференция след Оклахома сити и общо на трето място, ще играят за пети път на финал в НБА. Досега и четирите финала, в които участват са печелени от "шпорите". Последният път е през 2007 г.