Отборът на Оклахома Тъндър стана първият финалист в НБА тази година. В шестия мач той надигра смятания за фаворит и победител в редовния сезон Сан Антонио Спърс със 107:99 и с това и серията с 4:2 успеха. Така "гръмотевиците" спечелиха първата си шампионска титла в Западната конференция в НБА.

Началото на мача не предвещаваше подобна развръзка. "Шпорите", които имаха допреди три мача 20 поредни победи в плейофите, излязоха на терена с твърдата решимост да доведат нещата до решителен седми мач. Тони Паркър и съотборниците му изиграха впечатляваща първа част, след която водеха с 34:20, а на почивката преднината им се увеличи до 15 точки.

Звездата на "Оклахома сити" Кевин Дюрант поведе отбора си към историческия първи финал. В третата четвърт настъпи тотална промяна в играта на домакините и те успяха да осъществят невероятен обрат от пасив от 18 точки. В последната минута преднината им беше само 4 точки, но грешки на Сан Антонио и  забивка на Кендрик Пъркинс с две ръце след асистенция на Дюрант 25 секунди преди края сложиха точка на спора.

Дюрант отбеляза 34 точки и взе 14 борби, а Ръсел Уестбрук добави 25 точки за победата. Паркър завърши с 29 точки и 12 асистенции за "шпорите", а Тим Дънкан, извел отбора до четири титли в НБА след идването си през 1997 г., записа "дабъл-дабъл" - 25 точки и 14 борби.

"Това е най-трудният мач, който съм играл, откакто съм тук. Продължихме да играем силно, каквито бяха напътствията на треньора. Не искахме да се връщаме в Сан Антонио", каза Дюрант, който след мача прегърна майка си и брат си край игрището.

Във финала шампионът от Западната конференция ще играе с "Бостън селтикс" или "Маями хийт". На изток серията се развива по напълно идентичен начин, като "Селтикс" вече води с 3:2 победи и е домакин в шестия мач в петък сутринта българско време.