Мемфис гризлис се класира за полуфинала в Западната конференция след като отстрани в първия кръг на плейофите Портланд трейл блейзърс. В пети мач от серията "Гризлитата" победиха като домакин с 99:93 и приключиха двубоя с 4:1 победи.

Много силен мач за Мемфис направи Марк Гасол. Испанският център завърши с 26 точки и 14 борби. Къртни Лий добави 20 точки, а Зак Рандолф се отчете с 16 точки и осем борби. Тони Алън пък отново свърши перфектна работа в защита. Той приключи мача с пет откраднати топки, два чадъра, седем борби, четири асистенции и осем точки.

За Портланд резервата Си Джей Макколъм вкара 33 точки, но звездите на тима не се представиха на ниво. Деймиън Лилард вкара 20 точки, но пропусна 11 от 19-те си стрелби в игра и направи едва три асистенции, докато Ламаркъс Олдридж вкара 14 точки при 27% успеваемост в стрелбата. Николас Батум също разочарова и вкара едва два коша при 12 опита.

В битка за място на финала в Западната конференция Мемфис ще се изправи срещу победителя в редовния сезон - Голдън стейт уориърс, докато в другия полуфинал Хюстън рокетс очаква Сан Антонио спърс или Лос Анджелис клипърс (3:2).

В другия мач, който се игра през изминалата нощ, Атланта хоукс спечели у дома срещу Бруклин нетс със 107:97 и поведе с 3:2 победи.

Ал Хорфорд трябваше да играе в голяма част от мача с разместен пръст, а Джеф Тийг изкълчи десния си глезен и мина набързо през съблекалнята на един крак, но двамата стиснаха зъби и изведоха "ястребите" до успеха.

Хорфорд вкара 20 точки при 60% успеваемост в стрелбата от игра, взе 15 борби, от които пет в нападение, направи пет асистенции и заби два чадъра. Тийг също вкара 20 точки, към които добави осем асистенции и три откраднати топки.

Най-резултатен за победителите беше ДеМар Керъл с 24 точки, а с двуцифрен точков актив завършиха и другите двама титуляри - Кайл Корвър със 17 и Пол Милсап с 10.

Атланта взе солиден аванс от 17 точки след първата четвърт, но Бруклин не се предаде и беше близо до сензационен обрат. След поредица отлични отигравания на Джаред Джак "мрежите" се доближиха на една точка от съперника 4:41 минути преди края на мача - 89:90. Тийг и Хорфорд обаче се разиграха и отбеляза 13 от следващите 17 точки на своя отбор, за да удържат победата.

Шестият мач от серията е в Ню Йорк на 1 май, а при необходимост двата тима ще се върнат в Атланта за седми на 3 май.

Победителят ще срещне в полуфинала на Източната конференция Вашингтон уизърдс, Кливлънд кавалиърс чака развръзката на двубоя Чикаго булс срещу Милуоки бъкс (3:2).