Вицешампионът на НБА Лос Анджелис Лейкърс нямаше проблеми в мач номер 7 от полуфиналите на Западната конференция срещу Хюстън Рокетс, побеждавайки с 89-70. Така отборът на Фил Джексън спечели с 4-3 победи, въпреки че се очакваше да стигне до по-лесен успех с оглед отпадането за тима на "Ракетите" на центъра Яо Минг още в началото на сблъсъка между двата тима. Съставът на Хюстън обаче се бореше мъжки до края, печелейки четвъртия и шестия мачове от серията.

С успеха тази вечер Лос Анджелис Лейкърс се класира за втора поредна година за финала на Западната конференция, като ще защитава титлата срещу Денвър Нъгетс. Първият двубой между двата тима е във вторник срещу сряда от 04,00 часа българско време отново в "Стейпълс Сентър" в Лос Анджелис.

Най-резултатен за победителите беше Пау Гасол с 21 точки и 18 борби, Тревър Ариза добави 15 точки, а Андрю Байнъм и Коби Брайънт се отличиха с по 14 за успеха.

Аарън Брукс вкара 13 точки, Луис Скола добави 11, а Вон Уейфър се отличи с 10 при поражението на Хюстън.

Първото полувреме премина при смазващо превъзходство на Лейкърс, след като тимът на Фил Джексън демонстрира много добра игра в защита, но и доста солидна стрелба от 42,5%. Много силно включване за вицешампионите направиха Джордан Фармър, Люк Уолтън, както и Андрю Байнъм . "Езерняците" бяха абсолютни господари в подкошието чрез Гасол и Байнъм и натрупаха солидна преднина още в първата четвърт, когато техният съперник от Тексас пропусна първите си 12 изстрела в първите 5 минути. Домакините обаче бяха безпощадни и след 12 минути игра водеха с 22-12. През втората част калифорнийците дори стигнаха до 25 точки разлика за 51-26, но 5 безответни точки на Хюстън в последната минута намалиха дефицита на 20 за крайното 51-31 на полувремето.

Втората половина на двубоя се разви по подобен начин, като Лейкърс не предоставиха нито в един момент инициативата на гостите. Домакините фиксираха най-голямата преднина в срещата, 06:45 минути преди края за 82-56, след което срещата се доиграваше.