Отборът на Индиана Пейсърс постигна труден, но важен успех с 78:75 в гостуването си на Маями Хийт в "Америкън Еърлайнс Сентър" от полуфиналната серия в НБА на Изток. Това бе вторият сблъсък между двата тима и в момента резултатът е изравнен на 1:1 победи на сметката на съперниците.

Двубоят вървеше равностойно, като след първото полувреме домакините от Маями водеха с 5 точки - 38:33. "Пешеходците" стигнаха до победата след много силна трета част, в която отбелязаха два пъти повече точки от "горещите" - 28:14, а след това успяха да запазят аванса си до края на срещата, за да се поздравят с крайното 78:75.

Най-полезен за отбора на Индиана бе Дейвид Уест, който завърши с дабъл дабъл от 16 точки и 10 борби. Джордж Хил и Дани Грейнджър добавиха съответно по 15 и 11 точки за успеха.

ЛеБрон Джеймс и Дуейн Уейд от Маями бяха най-резултатните играчи в мача, като отбелязаха съответно 28 и 24 точки, като никой друг от техните съотборници не мина границата от 5. Двамата лидери на "горещите" обаче направиха и фаталните грешки в края на срещата, които осигуриха победата на Индиана. Първо Джеймс пропусна два изстрела от фаул 54 секунди преди края на мача, а след това и Уейд не успя да отбележи 16 секунди преди финала, с което щеше да изравни резултата. Накрая и Марио Чалмърс опита тройка със сирената, но и тя не се получи и домакините трябваше да приемат загубата.

Една от причините за загубата е отсъствието на Крис Бош. Крилото получи тежка контузия като разкъса коремен мускул след ефектна забивка по време на първия мач между двата отбора. Така беше разбито "атомното" трио Бош - ЛеБрон Джеймс - Дуейн Уейд. А воденият от Ерик Сполстра тим беше сочен за основен фаворит зе спечелването на титлата, особено след отпадането на победителя в редовния сезон Чикаго Булс.

В другия вач от тази нощ отборът на Сан Антонио Спърс постигна домакинска победа със 108:92 в първия мач от полуфиналната серия с Лос Анджелис Клипърс в Западната конференция на НБА.

Така "шпорите" поведоха с 1:0 в плейофа, като се възползваха от умората, натрупана в съперниците им след тежката четвъртфинална серия с Мемфис, в която Клипърс трябваше да играят седем мача, за да стигнат до успеха, докато те се класираха само с 4.

Пред повече от 18 500 зрители Домакините от Сан Антонио натрупаха преднина още в началото на срещата и не изпуснаха инициативата до края.

Най-полезен за "шпорите" бе Тим Дънкан, който завърши срещата с дабъл дабъл от 22 точки и 10 борби. Ману Джинобили не започна в титулярния състав, но след това изнесе най-силния си мач в плейофите досега, отбелязвайки 22 точки за 27-те си минути на игрището. Тони Паркър приключи със скромните за него 7 точки, но за сметка на това французинът записа 11 асистенции. За гостите от Лос Анджелис най-резултатен стана Ерик Бледсоу с 23 точки. Звездите

В другите два полуфинални мача резултатът е:
На Изток - Бостън - Филаделфия - 1:1 победи
На Запад - Оклахома - лос Анжелис Лейкърс - 1:0 победи

Междувременно гардът на Кливлънд Кайри Ървинг беше избран за новобранец на сезона в Националната баскетболна асоциация. Той събра 592 точки и беше класиран на първо място от 117 от общо 120 участвали в допитването спортни журналисти в САЩ и Канада. 20-годишният Ървинг, който беше номер 1 в драфта през 2011 година, завърши първия си сезон в лигата със средни показатели от 18,5 точки и 5,4 борби. На второ място със 170 точки се нареди Рики Рубио от Минесота, а трети със 129 точки се класира Кенет Фарийд от Денвър.