В първия финален мач в НБА отборът на Далас се наложи с 90:80 над гостуващия Маями. И за двата тима това беше първо участие в двубой за титлата.

Големите звезди Дирк Новицки от Маверикс и Шакил О'Нийл и Дуейн Уейд от Хийт изненадващо не бяха сред главните действащи лица.

Гардът Джейсън Тери бе в основата на успеха на домакините. Той завърши мача с рекордните за него в плейофи 32 точки, от които 4 тройки. Той се разигра в последната четвърт, преди която Далас водеше само с две точки. Тери наниза 12 от 20-те точки за своя тим в заключителните 12 минути на финала. Новицки остана с 16 точки.

Дуейн Уейд се отчете с 28 точки, но вкара едва три в четвъртата част. Шакил О'Нийл завърши със 17 точки и 7 борби под кошовете. Кошмарната стрелба на могъщия център от наказателната линия достигна своя връх в този мач. Шак успя да отбележи само веднъж от 9 опита.

Вторият финален двубой е отново в Тексас в неделя, след което серията се мести в Маями.