Чикаго Булс победи като гост шампиона Бостън Селтикс със 105-103 след продължение в изключително заплетен и динамичен мач номер 1 от I кръг на плейфите на Източната конференция. В герои за "Биковете" се превърнаха новобранецът Дерик Роуз, Бен Гордън и Йоаким Ноа, които в решителни моменти от срещата поведоха своя тим срещу 17-кратните шампиони на НБА. Така младият отбор на Вини Дел Негро сътвори изненадата на вечерта, като поведе с 1-0 победи над считания за фаворит отбор на "Келтите". Втората среща между двата тима е в понеделник срещу вторник българско време (20-и срещу 21 април) отново в TD BankNorth Garden в Бостън.

Най-полезният играч на финалите през миналата година и лидер на Селтикс Пол Пиърс нямаше късмет тази вечер. Първо "The Truth" изпусна единия от общо двата си наказателни удари 2,6 секунди преди края на редовното време, като по този начин прати мача в продължение при резултат 97-97. Впоследствие в допълнителните 5 минути Пиърс бе блокиран от Ноа в последната атака на своя тим при резултат 105-103 за Чикаго, в която можеше да изравни.

Плеймейкърът на Булс Дерик Роуз направи исторически мач. В първата си среща в елиминациите изобщо младият състезател на Чикаго реализира 36 точки, с което се изравни по реализирани точки в първи плейофен мач като новобранец с Джулиъс Ървинг и Карийм Абдул Джабар, т.е. вече е втори в историята на НБА по този показател. Гардът добави 11 асистенции и 4 борби към своята статистика.

Бен Гордън реализира 20 точки, като вкара изключително важни кошове за Чикаго в четвъртата част, а Йоаким Ноа напомни за най-добрите си години в колежанския шампионат на САЩ с екипа на Флорида Гейтърс, като наниза 11 точки и овладя 17 борби. Тайръс Томас реализира 16 точки, а Джон Салмънс добави 12 за успеха на Чикаго.

Плеймейкърът на Бостън Селтикс Рейжон Рондо направи много силен мач отбелязвайки 29 точки. Гардът добави и 9 борби и 7 асистенции към своята статистика. Пол Пиърс наниза 23 точки, а Глен Дейвис завърши с 18 при поражението на Бостън.

Срещата започна изключително равностойно, като един от най-интересните сблъсъци на терена в TD BankNorth Garden се оформи между младите плеймейкъри на двата тима - Рейжон Рондо на Бостън Селтикс и новобранеца Дерик Роуз на Чикаго Булс. Шампионите не можеха да разчитат на контузения Кевин Гарнет, докато за Чикаго не бе в игра крилото Луол Денг.

"Биковетe" излязоха напред с 11-6, 7 минути преди края, но впоследствие Бостън обърна резултата за 12-11. Постепенно мачът започнада се развива кош за кош. Страхотен пробив на Рейжон Рондо направи резултата 20-19 за Бостън, а малко по-късно след точен изстрел на Пъркинс и два наказателни удари на Лиън Поу домакините поведоха с 24-19. След стрелба на Йоаким Ноа Чикаго намали за 24-21, но отново Рондо възстанови преднината на шампионите за 26-21. Тогава настъпи часът на Дерик Роуз, който минута преди края на първата четвърт, реализира на пробив и беше фаулиран. Гардът на Чикаго изработи по невероятен начин следващата атака за гостите, като пусна no look alley-oop пас към Ноа, който заби за 26-26. В крайна сметка Роуз и Рондо отбелязаха по два наказателни удари за крайното 28-28 след 12 минути игра.

Втората четвърт принадлежеше изцяло на Чикаго. Отборът на Вини Дел Негро заздрави защитата, а опитният Кърк Хайнрих поведе 6-кратните шампиони на НБА с тройка, 8:02 минути преди края, изравнявайки за 33-33. Срещата продължи да се развива равностойно в следващите няколко минути, но с кошове на Тайръс Томас, Джон Салмънс и Дерик Роуз Чикаго поведе с 46-38, 3:03 минути преди края. Селтикс регистрира много слаб процент на стрелба от средно разстояние, а Йоаким Ноа изведе отново Чикаго напред с 9 точки за 49-40 след невероятен пас на Роуз. Центърът на Булс заби необезпокояван в подкошието, по-малко от 2 минути преди края. Впоследствие Салмънс направи 51-42, а Глен Дейвис наниза втори последователен кош за 51-44 , 26 секунди преди края. В оставащото време и двата отбора направиха по 1 грешка. По-малко от 4 секунди преди сирената Чикаго изнасяше топката. Тя попадна у Бен Гордън, който стреля от тройката, но неуспешно. Играчите на Бостън помислиха, че времето е изтекло, но това далеч не бе така. В резултат центърът на "Биковете" Брад Милър вкара без проблеми в подкошието за крайното 53-44 на полувремето.

В третата четвърт домакините започнаха вихрено и за по-малко от 9 минути след силна игра на Глен Дейвис и Рейжон Рондо обърнаха резултата в своя полза за 69-68, 3:30 минути преди края на третата четвърт. Независимо че Дерик Роуз обърна отново резултата в полза на Чикаго за 71-70, 7,1 секунди преди сирената, Рейжон Рондо вкара 0,2 секунди преди края за 72-71. Така след 36 минути игра Бостън имаше минимално предимство.

Драмата настъпи в последните 6 минути на четвъртата част. Тогава срещата се движеше при честа смяна водачеството като само в последната минута и половина на редовното време резултатът бе променян на 4 пъти. Два точни изстрела от фауллинията на Пол Пиърс, 37 секунди преди сирената изведоха Бостън напред за 94-93. В следващата атака Дерик Роуз обаче бе точен и направи 95-94 за „Келтите". Рейжон Рондо вкара уникален кош през Ноа за 96-95, а в следващото нападение на Булс фаулира Роуз. Ръката на новобранеца не трепна и той бе точен и при двата наказателни удари за 97-96. Лидерът на Селтикс Пол Пиърс обаче пропусна възможността да донесе победата на шампионите, селд като вкара само един от двата си изстрела от фауллинията 2,6 секунди преди края и прати мача в продължение.

В допълнителнителните 5 минути двубоят продължи да бъде все толкова оспорван, но по-добра защита от страна на Булс им донесе крайния успех за 105-103.