Националният отбор на България завърши 2012-а година със загуба. В приятелски двубой, игран на Националния стадион „Васил Левски", момчетата на Любослав Пенев отстъпиха с 0:1 пред Украйна. Единственото попадение в срещата реализира Олександър Кучер в 33-ата минута. След центриране от корнер бранителят надскочи Петър Занев и от малкия пеналт разстреля Стоян Колев. След почивката „трикольорите" наложиха сериозен териториален натиск, който обаче не доведе до почти никакви голови положения. Най-добрият шанс за нашите се откри пред Валери Божинов, който в 49-ата минута бе изведен сам срещу Пятов, но не успя да го преодолее.

Благодарение на победата съставът на Украйна се превръща в сериозна черна котка за България. Това беше 5-и двубой между двете селекции, като нашите все още нямат успех над съперника. За последно бяхме премерили сили с Украйна преди година, когато загубихме с 0:3.

Дебют с националната фланелка направи голмайсторът на Ботев (Пд) Иван Цветков. 33-годишният футболист се появи на терена през втората част.

Избраниците на Любослав Пенев започнаха по-агресивно двубоя и в първия четвърт час имаха териториален превес. Логично първото добро положение се откри пред „трикольорите", които в 6-ата минута чрез Георги Миланов можеха да открият резултата. Футболистът на Литекс си размени няколко подавания с Ивелин Попов и се озова в полето на съперника, но ударът му с левия крак бе както слаб, така и неточен.

След началните 15 минути гостите бавно, но сигурно превзеха центъра на терена и на свой ред погледнаха към противниковата врата. В 23-ата минута Стоян Колев спаси сигурен гол, след като неутрализира удар на излезлия очи в очи срещу него Селезньов.

В 33-ата минута Украйна поведе в резултата. След центриране от корнер централният бранител Олександер Кучер надскочи пазача си Петър Занев и от малкия пеналт не остави никакъв шанс на Колев - 0:1.

До края на първата част нашите се опитаха да организират опасна атака, но за жалост това не им се отдаде. Така след 45 минути игра Украйна се оттегли за почивка с гол аванс.

Още на почивката Пенев направи 3 промени в състава, като на местата на Занев, Сърмов и Миланов в игра се появиха Веско Минев, Дяков и Маркиньос. Подобно на първата част, „трикольорите" бяха по-активни и в началото на втората. В 49-ата минута Дяков изведе по брилянтен начин Валери Божинов сам срещу вратаря на украинците, но нападателят на Верона шутира слабо и за Пятов не представляваше проблем с крак да изчисти в корнер. Отлична възможност за нашите и сериозен пропуск на Божинов.

За жалост обаче след пропуска на Божинов нашите трудно създаваха смислена атака. От своя страна украинците се прибраха в половината си и на няколко пъти направиха отлични контраатаки. При една от тях, дошла след грешка на Бодуров, Селезньов като по чудо не вкара втори гол.

В течение на двубоя на терена се появиха и Иван Цветков, Рангелов и Сашо Тонев, които значително освежиха и раздвижиха играта в атака. Нашите наложиха сериозен натиск, но въпреки това чисти голове положения така и не се отриваха. В крайна сметка двубоят завърши с минимален успех за гостите от Украйна.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 0:1 (СЪСТАВИ И КОМЕНТАР)