Националният отбор на България победи Латвия с 2:0 в контролата, която се изигра в Ларнака (Кипър).

Първото попадение падна в 18-ата минута, след като Павел Сурнинс си отбеляза автогол, а центрирането бе на Зоран Янкович. Три минути по-късно силен удар на Чавдар Янков бе избит с мъка от стражът на латвийците Колинко.

В 24-ата минута Клава бе близо до изравняване на резултата, но топката прелетя над напречната греда на вратата, пазена от Димитър Иванков.

В 33-ата минута Христо Йовов направи 2:0 след центриране от корнер. В 40-ата минута Светльо Тодоров пропусна да вкара за 3:0, след като получи отлична топка от Занев отляво.

Малко преди почивката Зоран Янкович опита да прехвърли Колинко, но неуспешно и двата отбора се прибраха за почивка при резултат 2:0 за България.

божиновНа почивката Стоичков смени Светльо Тодоров с Валери Божинов (на снимката вляво), а в 48-ата под бурните аплодисменти Мариян Христов напусна терена, а в игра се появи Благо Георгиев.

В 50-ата минута Зоран Янкович пропусна от изгодна позиция, след като Чавдар Янков му поднесе топката. Шест минути по-късно Иванков показа отличен рефлекс, като спаси опасен удар на играч от латвийците.

В 60-ата минута голмайсторът Христо Йовов отстъпи мястото си на Генков. Две минути след това Благо Георгиев бе фаулиран грубо от Жирнис, а в последвалия пряк свободен удар Янков би над вратата на латвийците.

В 68-ата минута Благо Георгиев подаде на Божинов, ударът на който бе спасен с мъка от Колинко. Минута по-късно Янкович падна за дузпа, но съдията не бе на същото мнение.

В 76-ата минута Божинов би встрани от вратата на латвийците. Минута по-късно и Благо Георгиев опита мерника си, но неточно.

В 87-ата минута латвийците опитаха пробив отляво на отбраната ни, но там на висота действа Петър Занев, който спря атаката на съперника.

"Стана добър мач, доволен съм. В средата на терена направихме доста добри неща, но проблемите в защита се видяха отново. Надявам се да спечелим турнира, който макар и
приятелски, има и състезателна цел", заяви президентът на БФС Боби Михайлов след срещата. Той се надява националният отбор да победи Албания в европейска квалификация през март и да запази шансове за класиране на Евро 2008.

"Дано да се предпазим от картони и контузии на мача с Албания, за да може отборът да се запази и за следващите квалификационни срещи. Не е ясно с кого ще се борим за първо и
второ място, групата е изравнена", каза още Михайлов.

След успеха "трикольорите" се класираха на финала, който ще се играе в столицата Никозия на стадион "ГСП" от 19.00 часа.

Българският национален отбор ще срещне Кипър на финала на четиристранния приятелски турнир, след като домакините от Кипър надиграха във втория полуфинал състава на Унгария с 2:1.

Кипърците поведоха с 2:0 с голове на Ясумис в 18-ата минута и на Янакис Окас в 72-ата минута.

В последните минути унгарците упражниха натиск, но стигнаха само до почетен гол, дело на Пришкин в 89-ата минута. Преди това унгарците нацелиха две греди.

БЪЛГАРИЯ - ЛАТВИЯ 2:0
1:0 Сурнинс (18-автогол), 2:0 Йовов (33)