Младежкият национален отбор на България запази своите шансове за участие на ЕВРО 2019. Селекцията на Тони Здравков изигра силен мач и спечели домакинството си на Словения с 3:0. Точни за успеха на "лъвчетата" бяха Антонио Вутов и Кирил Десподов (2), като звездата на ЦСКА реализира две попадения.

Тони Здравков: Напълно заслужено спечелихме тези важни три точки

"Когато Десподов, демонстрира самочувствие на терена, а не извън него, е изключително силен нападател"

По този начин "трикольорите" събраха актив от 8 точки след 6 изиграни мача. Това временно ни отрежда четвърта позиция в класирането, като баражното второ място е само на две точки разстояние. Безспорен лидер тук е отборът на Франция (18 т), който няма как да бъде изместен от лидерската позиция. Останалите ни конкуренти в група 9 са: Люксембург (4 т), Черна гора (4 т), Казахстан (9 т), Словения (10 т).

Снимка 347693

Момчетата на Тони Здравков започнаха срещата пределно концентрирани и веднага поеха контрол над събитията на терена. Още в 10-ата минута Кирил Десподов проби по крилото, но хибридът му между удар и центриране не намери своя адресат.

Малко след това капитанът ни Стефан Велков се извиси над всички при центриране от корнер, но стражът на Словения - Сорчан блесна с решителна изяви.

Така се стигна до важната 19-а минута, когато водачеството вече бе в полза на нашите "лъвчета". Кирил Десподов опита да овладее едно извеждащо подаване, но се подхлъзна и падна в наказателното поле на словенците. Това доведе до кратко меле, от което най-печеливш се оказа Антонио Вутов. Звездата на Левски отправи премерен изстрел, който матира както съперниковия страж, така и застаналия на голлинията бранител.

Снимка 347697

В следващите мигове последва лек спад в представянето на България, което позволи на съперника ни да организира няколко опасности. Тежко стана в 38-ата минута, когато далечен удар Бречи остави безпомощен Даниел Наумов, ала за наша радост топката срещна страничната греда. Голова добавка в този момент направи Ожболт, но таранът се бе оказал в положение на засада.

Полувремето приключи по възможно най-добрия начин за нашите момчета, след като Кирил Десподов направи 2:0 в 41-ата минута. Антонио Вутов опита да играе с коженото кълбо след корнер, малко случайно, то достигна до дебнещия Десподов, който с мощен диагонален шут вкара поредния си гол в тези европейски квалификации.

Снимка 347696

През втората част възпитаниците на Тони Здравков "убиха" темпото в мача. От своя страна словенците така и не създаваха нещо значимо пред вратата на Наумов.

С оглед развитието на квалификацията, най-логичното се случи в 83-ата минута, когато нашите издебнаха своя опонент на контраатака и оформиха крайния резултат 3:0. Кирил Десподов демонстрира отлична скоростна техника и останал сам срещу вратаря не сгреши за класиката.

Кирил Десподов: Оттук насетне всеки мач за България ще бъде като финал

Десподов: На терена има 11 лидери, не съм само аз

"Всички си оставяме сърцата за България"

В следващия си мач, който е след близо половин година, момчетата на Тони Здравков домакинстват на временния лидер и абсолютен фаворит в групата Франция.