Юношеският национален отбор на България до 16 години победи с 3:1 домакина Русия във втория си мач от международния турнир „Звезден път”, провеждащ се в Москва. С хубавия успех тимът ни запази шансове да атакува и първото място в своята група, но за целта трябва да търси изразителен успех над Латвия, а Русия да се справи също със значим резултат срещу Израел. Днес израелците записаха втори триумф – 3:0 над Латвия.

Момчетата на Александър Георгиев не показаха никакво притеснение въпреки поражението с 0:1 от Израел в първия ден от надпреварата и започнаха по възможно най-добрия начин. Още в седмата минута капитанът Георги Янев откри от дузпа, отсъдена за нарушение на Матвейчук. Фаулът за 11-метровия удар бе срещу Валентин Йосков.

Половин час след старта на двубоя „сборная” остана с човек по-малко. Втори жълт картон получи Иван Галанин. Скоро след това домакините обаче имаха хубава ситуация. Галджан стреля от разстояние, Даниел Наумов отби в краката на Горулев, който отправи удар без забавяне, но междувременно нашият вратар бе успял да възстанови позицията си и спаси.

В 43-та минута халфът на „лъвовете” Илиан Стефанов реализира страховит гол с чуден далечен удар от 22 метра, при който топката срещна горната греда и Дмитрий Зириков остана като препариран – 2:0 за българите!

В 63-та минута грешка в отбраната на „лъвовете” доведе до нарушение срещу Каменщиков, а Кирил Феофилатков превърна в гол отсъдената дузпа, за да върне надеждите на домакините за частичен обрат на стадион „Игор Нето”. Интригата в срещата приключи 11 минути по-късно. Резервата Алекс Боримиров получи удобен пас от Георги Янев, проби отдясно, отвори си пространство и без забавяне реализира своя трети гол в международен мач за националния тим.

За състава на Александър Георгиев предстои ден почивка, преди на 16 август да бъде изигран последният мач в груповата фаза – срещу Латвия от 14:00 часа. В зависимост от изхода на двубоя ще се реши и в коя от финалните битки ще участват „трикольорите” във финалния ден на 17 август – дали този за първо място или някой измежду тези за трета, пета или седма позиция.

„Красива победа за нас. Надиграхме Русия през първото полувреме, имахме тотален превес. Съперникът разчиташе на контраатаки, които на моменти бяха опасни, но нашият вратар се справи. Изпуснахме 1-2 чисти ситуации дори преди да открием резултата. Не се поддадохме на емоциите и на по-твърдия стил на руснаците, продължихме да играем приятен футбол, имаше момент, в който притежанието на топката бе 75 на 25 процента за нас. Руснаците предимно се бранеха, успяхме да ги изненадаме тактически. Изключително доволен съм, смятам, че това е голяма победа за нас. Няма да мислим за сметки и как ще се класираме в края на турнира, целта ни срещу Латвия ще е да излезем и да играем добре. Ще се стремим да спечелим, но и също така да задържим линията на израстване на нашия отбор”, каза селекционерът Александър Георгиев.