90+3′
Турнир: Европейски първенства Стадион: "Фадил Вокри" , гр. Прищина Зрители: 13 322
90+3′

КРАЙ МАЧА!

България с второ равенство в европейските квалификации, "лъвовете" завършиха 1:1 с Косово

България удържа на косоварския натиск и си тръгна с точка от Прищина

Селекцията на Петър Хубчев с второ равенство в квалификациите за Евро 2020

90+2′

Официално предупреждение за Халими.

90′

МИХАЙЛОВ! Финалните 180 секунди от мача се превърнаха в изпитание за волята и характера на нашите футболисти. Най-лошият сценарий за нашите можеше да се случи в 90-ата минута, когато Рашица пак излезе на стрелкова позиция, но и този път загуби сблъсъка си с Михайлов.

Снимка 414433

86′

ЗЕНЕЛИ! Арбер Зенели можеше да се превърне в големия кошмар на българския тим, ако бе успял да отбележи и втори гол в 86-ата минута. Футболистът на Реймс изпълни отличен пряк свободен удар. Незнайно защо Михайлов тръгна да тича към другия си ъгъл и така остави незащитена зоната, към която бе насочена и топката. Тук обаче съдбата покри родната селекция и въпросният изстрел излезе в аут.

82′
Снимка 414434

80′

Последна смяна за домакините Кололи напуска, а на неговата позиция ще играе Пакарада.

80′

Уморилият се Георги Костадинов напуска игра, като официален дебют за България ще направи Валентин Антов.

77′
Снимка 414429

76′

Младата звезда на Черно море - Мартин Минчев се появява в игра, като заменя Кристиян Малинов.

71′

Капитанът на Косово - Криезиу получава жълт картон, което не се харесва никак на публиката.

68′

Странна смяна на Петър Хубчев, вместо Спас Делев, той пуска в игра крайния бранител Петър Занев.

Снимка 414408

Източник: EPA/БГНЕС

67′
Снимка 414435

61′

ГОЛ ЗА КОСОВО! 1:1! ЗЕНЕЛИ! Тимът на Косово направи две бързи смени, които дадоха необходимия резултат. В 61-ата минута късметът обърна гръб на националите ни, когато Арбер Зенели получи "щедро" пространство от българската защита и с техничен удар не остави никакъв шанс на безгрешния до този миг Николай Михайлов.

60′

Още една бърза смяна за косоварите. Офанзивният халф Жергова ще замени колегата му с далеч по-дефанзивни функции Шала.

58′

Първа промяна в лагера на домакините, Берсан Целина отстъпва мястото си на Халими.

55′

ГРЕДА ЗА КОСОВО! Щастлив рикошет беше много близо до това да обърка сериозно нашите сметки. Зенели пробва пас към Рашица, но заради лек допир в крака на български футболист, коженото кълбо стигна до Мурики, стрелял моментално към далечния ъгъл, където за радост топката срещна страничната греда. Миг по-късно, косоварите не съумяха да вкарат и от опита за добавка.

Снимка 414416

52′

Жълт картон за Страхил Попов, който спря обещаваща атака на Косово.

51′

МАЛИНОВ! И докато косоварите се мъчеха в офанзивен план, "лъвовете" можеха да нанесат своя втори удар. Отбита топка попадна в краката на Малинов, който насочи много хубаво към незащитения ъгъл на Мурич. За жалост бранителят Алити бе застанал на пътя на топката и спаси домакините от доста кошмарен за тях момент.

Снимка 414415

48′

Нямаше нищо изненадващо, че селекцията на Бернар Шалан продължи натиска си и след паузата. Пред Михайлов се изпълниха два последователни корнера, които бяха превъзмогнати от българската отбрана.

45′

ИГРАТА СЕ ПОДНОВЯВА!

45+1′

ПОЧИВКА!

Снимка 414414

45′

ВОЙВОДА! 60 секунди по-късно националният ни вратар пак трябваше да укротява топката в своите прегръдки, след като Войвода бе забравен на далечната греда, ала за щастие ударът му с глава беше изключително слаб.

44′

РАШИЦА! Последните акорди на първата част бяха изключително тежки за нашите футболисти, които повече от всичко искаха да задържат своята преднина. Срещу себе си обаче имаха едни доста агресивни косовари, които търсеха всевъзможни варианти за попадение. Пореден шанс в тази квалификация се откри пред Милот Рашица, който в 44-ата пак беше разочарован от Михайлов, действал със страхотен рефлекс при негов изстрел отблизо.

Снимка 414417

40′

Ивелин Попов направи грубо нарушение, заради което е декориран с картон.

38′

ГОООЛ ЗА БЪЛГАРИЯ!!! 0:1!! ВАСИЛ БОЖИКОВ! Макар и от нищото, голямата радост за България настъпи в 38-ата минута. Тогава Тодор Неделев центрира по акуратен начин от корнер. Централният ни бранител Васил Божиков се измъкна от капитана на Косово, след което с глава не остави никакъв шанс на Мурич! Момчетата ни пък посветиха своето безценно попадение на контузилия се тежко срещу Черна гора - Ивайло Чочев.

37′
Снимка 414412

35′

Официално предупреждение и за Симеон Славчев.

34′

ЦЕЛИНА! Нова критична ситуация сполетя "трикольорите" в 34-ата. Симеон Славчев загуби в центъра на терена, което позволи на Берсант Целина да пробие мощно през центъра. Нападателят на Суонзи размина няколко наши играчи, след което отправи много тежък изстрел, отразен с вещина от Николай Михайлов.

31′

Ивелин Попов и Страхил Попов направиха добра комбинация по фланга, която обаче завърши с центриране на втория. Проблемът беше, че той пробва да асистира за "снажните" Малинов и Делев...

23′

Определено Антон Недялков беше футболистът на България, който имаше най-много работа до 23-ата минута. Бившият играч на ЦСКА трябваше да действа с вещина в мига, когато Кололи проби по фланга и пусна остро в полето на България. Мурики пропусна майсторски за дебнещия Рашица, но Недялков бе отлично позициониран и изчисти надалеч.

19′

Картон и за доста агресивния Войвода.

18′

Напрежението между двата тима продължи да расте. В 18-ата минута Мергим Войвода влезе брутално в краката на Антон Недялков, след което нашият краен бранител моментално потърси сметка на гореспоменатия, по възможно не най-джентълменския начин. И двамата бяха декорирани в жълто от съдията Мажейка.

Снимка 414410

14′

Главният рефер Мажейка от Литва пожали централния бранител на Косово - Рахмани. В 15-ата минута звездата на Динамо (Загреб) блъсна без топка Кристиян Малинов, но картон за футболиста с №13 така и не последва.

13′
Снимка 414409

9′

НЕДЯЛКОВ ЧИСТИ ОТ ГОЛЛИНИЯТА! Първоначалният замисъл на българския тим беше да "убие" желанието на съперника за домакински натиск. Планът ни сработи едва до 9-ата минута, когато само късметът ни спаси от инкасирането на гол. Звездата на Вердер (Бремен) Милот Рашица изскочи зад гърба на защитата ни след отличен извеждащ пас. Атакуващият халф елегантно премина пробвалия да го спре Николай Михайлов, след което стреля към опразнената врата. В този момент обаче сякаш от нищото се появи Антон Недялков, който с решителен шпагат изчисти от голлинията.

3′

ПОПОВ! "Лъвовете" на Петър Хубчев демонстрираха сериозните си амбиции в тази квалификация, като бяха първите, които достигнаха до интересно положение в Прищина. Ивелин Попов получи разсичащ пас зад гърба на отбраната, но вместо да напредне към наказателното поле на Косово, той предпочете да прехвърля стража Мурич. В крайна сметка, това се оказа голяма грешка.

2′

Атмосферата на стадион "Фадил Вокри" предразполага за един сериозен футболен сблъсък. Домакините не показаха нужното уважение към нашата държава, тъй като близо 14 хиляди души освиркаха бурно националния ни химн!

Снимка 414405

1′

23. Бернар Бериша 22. Николай Димитров

Българският национален отбор по футбол излиза за своя втори двубой от квалификациите за Евро 2020. Задачата на "трикольорите" е повече от трудна, тъй като тази вечер гостуваме на амбицираните косовари. Битката в Прищина се очаква с огромно нетърпение от домакините, като 14-хилядния стадион в столицата им отдавна е разпродаден.

С косоварите шега не бива!

Съперникът на България е изключително опасен, защото просто няма какво да губи

Настроението в лагера на България пък е взривоопасно. "Лъвовете" стартираха с равенство срещу Черна гора преди няколко дни, като евентуален неуспех и днес ще намали сериозно шансовете ни за едно от първите две места в група "А".

Квалификацията може да се окаже и последен мач начело на тима за Петър Хубчев, след като ТОПСПОРТ днес първи Ви съобщи, че той ще продължи кариерата си като клубен наставник на Левски. За негов заместник в националния тим пък се смята друга легенда от САЩ 94" - Красимир Балъков.

Левски се разбра с Петър Хубчев! Селекционерът на България сменя Георги Дерменджиев

Красимир Балъков поема националите?

България няма да може да разчита и за този сблъсък на контузените Кирил Десподов и Пламен Илиев. В лазарета обаче вече е и Ивайло Чочев, който получи много тежка травма по време на самия сблъсък. Новите имена в стартовите 11 са тези на Антон Недялков, Симеон Славчев и Кристиян Малинов.

анкета

Как ще завърши европейската квалификация Косово - България?

С убедителна победа за България. 8.6%

С минимална победа за България. 28.1%

Наравно. 24.9%

С минимална победа за Косово. 22.5%

С убедителна победа за Косово. 13.3%

Не мога да преценя 2.7%

Треньорът на Косово Бернар Шалан ще може да използва Бенямин Кололи, който успя да се възстанови навреме от контузията, която лекуваше. За двубоя с България в игра вече е готов и Хекуран Крезиу. Косоварите се намират в изключителна форма, като не познават вкуса на поражението вече цели 12 месеца. Те загатнаха отново за това в петък, когато Дания се спаси с големи мъки от загуба срещу тях в приятелски мач, игран в Прищина. Изненадата в техния състав е свързана с позицията на резерва за рекордьора по мачове за новосформираната държава Самир Уйкани.

Николай Михайлов: Знаем какво да очакваме от Косово

"Трябва да използваме емоцията срещу тях", заяви вратарят на националния отбор

Квалификацията беше поверена на съдийска бригада от Литва, като главен рефер ще е Гедиминас Мажейка , а негови помощници Витаутас Симкус и Витенис Казлаускас. За четвърти арбитър е назначен Манфредас Лукянчукас.