Надеждата ни да избегнем лишаване от домакинство след маймунските звуци, чути на стадион "Васил Левски" в световната квалификация срещу Дания (1:1), се казва ФИФА. Централата ще гледа случая и ще се запознае с описаното от делегата.

В това е шансът ни, защото най-значимият инцидент с расизъм в София бе на мача България - Англия (0:3) през 2011-а. Но това бе европейска квалификация и ни наказа УЕФА (40 000 евро глоба), която администрира Евро 2012. Сега двубоят е "под шапката" на ФИФА и санкцията ще идва оттам. Прогнозите са, че няма да ни лишат от домакинство, а ще има само голяма глоба, твърди "Труд".

Делегатът на мача в петък Йоан Щраус (Израел) е описал инцидента. Той дори слезе от ВИП ложите на стадиона към първите редове около 70-ата минута, за да чуе и види случващото се. Щраус е напуснал мястото си в ложата след поредното оплакване от датската делегация във ВИП-а заради маймунски звуци, отправяни към Патрик Мтилига от гостите.

Израелецът е написал в доклада, че обидите са идвали от "малцинство" от 30-те хиляди зрители. И е добавил, че организаторите са направили всичко по предписанията на ФИФА и УЕФА за предотвратяване на инцидента. Два пъти по уредбата на стадиона е отправяно предупреждение към феновете.

В същото време стана ясно, че и реферът Тони Шапрон (Франция) е чул обидите. При спиране на играта двайсетина минути преди края, арбитърът е обърнал внимание за тях на четвъртия съдия, а и е обмислял дали да не спре мача. Такива случаи вече има в световния футбол.