България спечели четиристранния футболен турнир в Кипър, след като на финала възпитаниците на Христо Стоичков се наложиха с 3:0 над домакините от Кипър.

Във финалния мач българите имаха явно превъзходство и закономерно се поздравиха с успеха, след два гола на Димитър Бербатов и едно попадение на Благой Георгиев.

Вчера Стоичков и момчетата му победиха с 2:0 Латвия, а Кипър надделя с 2:1 над Унгария. Срещата за третото място на приятелския международен турнир между Унгария и Латвия завърши 2:0 за унгарците. И двете попадения вкара Пришкин в 31-ата и 53-ата минута.

След последния съдийски сигнал капитанът Бербатов получи купа за успеха, като за всеки футболист имаше и предвиден медал.

Христо Стоичков реши да заложи на офанзивния футбол в днешния финален мач срещу Кипър, като Камата започна срещата с трима чисти нападатели в лицето на Бербатов, Тодоров и Божинов. Селекционерът първоначално обяви, че Мариян Христов ще започне титуляр и днес, но в последния момент го замени с Георги Пеев.

Развитието на срещата за купата:

До 10-ата минута нашите нямаха кой знае какви голови положения пред вратата на домакините, като мерника си опита единствено Георги Пеев. В 9-ата минута Светльо Тодоров падна за дузпа, но реферът Леондиос Стратос не отсъди такава.

В 13-ата минута Вальо Илиев центрира към Бербатов, като нападателят на Тотнъм мигновено отправи изстрел към вратата на Морфис, но неточно.

В 16-ата минута Аонестис от състава на домакините опита да открие, но Петков се намеси добре. Минута по-късно Занев фаулира Мариус Илия, който навлизаше фронтално срещу стражът на Левски.

В 20-ата минута Бербатов опита да открие директно от фаул, но ударът му прелетя над гредата на вратата на кипърци.светльо тодоров

В 32-ата минута Светльо Тодоров (вдясно)пропусна да накаже Кипър с глава. Телкийски центрира отдясно, Божинов отклони към таранът на Портсмут, но топката премина извън целта.

В 37-ата минута Божинов спря в зародиш атака на Кипър, като пресече пас на Ланбру.

В 40-ата минута нападателят на Ювентус опита да изведе Бербатов сам срещу Морфис, но топката бе избита от бранител в корнер.

Три минути преди почивката Пеев отправи удар извън наказателното поле, но топката прелетя над вратата на Морфис.

Димитър Бербатов откри резултата срещу домакините след точно изпълнена дузпа в 45-ата минута.

Секунди по-рано играч на Кипър игра с ръка в наказателното поле и реферът Стратос отсъди наказателен удар.

Халфът на Цървена Звезда Благой Георгиев влезе на мястото на Валери Божинов в 46-ата минута.

В началото на втората част домакините опитаха да изравнят, като удар на Аонестис разтресе горната греда на българите.

В 55-ата минута опасно подаване към Бербатов не намери нападателя. Реферът отсъжда нарушение на българския таран.

В 58-ата минута Благой Георгиев преодоля трима противникови защитници и печели корнер. След изпълнението му Телкийски потърси пролука в защитния вал на кипърците, но топката му е отнета.

Пеев центрира към Бербатов в 62-ата минута, но бранителите на домакините отново се справят. Последва опасност пред българската врата, но Занев се намесва и избива в тъч.

В 63-ата минута Мариан Христов влезе на мястото на Георги Пеев. Минута по-късно Лука от състава на домакините получава жълт картон, а Мариус Илия е заменен.

ГеоргиевВ 68-ата минута Благо Георгиев простреля за втори път вратаря на домакините Морфис. Центриране на Димитър Телкийски попадна на крака на Зоран Янкович, чийто удар бе избит от стража Морфис. Коженото кълбо се озова у Георгиев, който на свой ред шутира, но вратаря за втори път спаси. След последвалия удар на халфа на Цървена Звезда, топката се оплете за втори път в кипърската мрежа. След гола Благо прекоси целия терен и отиде да прегърне националния селекционер Христо Стоичков.

Тунчев се почвява на терена на мястото на Занев в 71-ата минута, а две минути по-късно Чавдар Янков се появи на терена на мястото на Радостин Кишишев.

В 79-ата минута Димитър Телкийски отстъпи мястото си на Цветан Генков. Веднага след това Бербатов отправи опасен удар с глава от точката на дузпата, но нямаше късмет да се разпише отново.

Трети гол за българския тим! Острието на Тотнъм Димитър Бербатов реализира второто си попадение в 87-ата минута, като с точен плътен удар от границата на наказателното поле увенча силната си игра с ново попадение.

Станислав Ангелов получава жълт картон заради изритване на топката, след като реферът бе спрял играта за нарушение.

Секунди преди края домакините имаха прекрасна възможност да реализират почетно попадение, но Окас заби топката в тревата, вместо да я отправи към вратата на Георги Петков.

"Трикольорите" излязоха с ленти на ръцете - "Не сте сами", което е част от кампанията в подкрепа на медиците ни в Либия.

БЪЛГАРИЯ: Георги Петков, Радостин Кишишев (76-а Чавдар Янков), Елин Топузаков, Валентин Илиев, Петър Занев (70-а Александър Тунчев), Георги Пеев (62-а Мариян Христов), Светослав Тодоров (46-а Зоран Янкович), Станислав Ангелов, Димитър Телкийски (80-а Цветан Генков), Димитър Бербатов, Валери Божинов (46-а Благой Георгиев)

КИПЪР: Михаел Морфис, Ламбру Ламбрус, Лукас Лука, Христос Михаел (74-а Христос Марангос) Константинос Хараламбидис (21-а Антос Солому), Александрос Гарпозис, Мариос Илия (64-а Христос Теофилу), Константинос Макридис, Ясумис Ясуми (69-а Янакис Окас), Евстатиос Аонестис (78-а Илияс Ватис), Михалис Константину