Българският национален отбор стартира с равенство участието си в тазгодишното издание на Лига на нациите. Вече в по-долната Дивизия "С", селекцията на Ясен Петров направи 1:1 със Северна Македония пред около 6000 души на стадион "Хювефарма Арена" в Разград.

Балканското дерби преплиташе в себе си много политика, история и футбол, като родната чест частично бе съхранена. А можеше да бъде и далеч по-добре. В 13-ата минута "трикольорите" поведоха с гол на Кирил Десподов, който беше белязан от страхотната комбинация между него и Тодор Неделев. Веднага след паузата обаче гостите възстановиха паритета чрез Рисотвски. Драмата можеше да настъпи в последната секунда на мача, когато съдията от Франция първо отсъди дузпа за България, но след намесата на ВАР Жереми Пиняр отмени своето решение.

Снимка 576222

Източник: startphoto.bg

Трябва да бъдем честни, че по-голям контрол над топката и опасни атаки в международната среща имаха "рисовете". Капитанът ни Николай Михайлов обаче бе на позиция в напрегнатите мигове.

По този начин "лъвовете" заемат третото място в група 4. Лидерството е за Грузия, която се разправи с аутсайдера Гибралтар. Именно срещу грузинците е и следващият мач на България. Това ще се случи след три дни отново в Разград.

Българският национален отбор стартира балканското дерби повече от амбициозно. Публиката в Разград устрои добро посрещане на "лъвовете", които в началните мигове направиха всичко по силите си, за да притеснят участника на последното Европейско първенство.

Снимка 576229

Северномакедонците демонстрираха, че ще дебнат своите шансове на контраатака. При първата си по-сериозна такава, Трайковски пробва извеждащ пас за Елиф Елмас, но звездата на Наполи беше блокиран от Андреа Христов.

Левият фланг определено предаваше българската отбрана, а в шестата минута Дарко Чурлинов имаше възможността да пробие дълбоко в леговището на "лъвовете", но последвалият му изстрел се отклони в Андреа Христов и не полетя към десния ъгъл на Ники Михайлов.

Повече от 6000 зрители на "Хювефарма Арена" в Разград ликуваха мощно, след като националният ни тим стигна до откриващото попадение в мача. Тодор Неделев и Кирил Десподов обраха точките след перфектно двойно подаване, което изведе нашия №11 зад гърба на тромавата македонска отбрана. Крилото действа мъдро и чукна покрай пробващия да го блокира Димитриевски, за да ни дари с така жадуваната преднина.

Снимка 576227

Радостта на "трикольорите" можеше да се окаже твърде кратка, тъй като в 20-ата минута Северна Македония бе опасно близо до изравняването. "Рисовете" проведоха акция вътре в нашето наказателно поле, което изкара на стрелкова позиция капитана Барди. Футболистът на Леванте отправи много тежък изстрел от няма и 10 метра. Кълбото намери директно лицето на Николай Михайлов, който с цената на нокаут съхрани преднината ни. След дълга медицинска намеса, лидерът под рамката все пак продължи участието си.

България - Северна Македония 1:1, (Развой на срещата по минути)

Десподов ни даде аванс, но Ристовски изравни

Последваха скучни минути в Разград, през които Северна Македония владееше повече топката, но за радост не достигнаха до нещо съществено пред българската врата.

Статичните положения от доста време са враг на националния тим, а от корнер можеше да бъдем неприятно сюрпризирани в 40-ата минута. Николай Михайлов увисна при въздушната топка, което позволи на непокрития Елиф Елмас да отиграе на далечната греда. За радост №7 трябваше да стреля с по-слабия си ляв крак и кълбото намери външната част на мрежата.

Снимка 576226

Възможно най-лошият сценарий за българския тим се разигра веднага след почивката. Още в 49-ата минута Северна Македония успя да възстанови паритета. "Рисовете" пробиха през зоната отдясно, след което Елиф Елмас пробва подаване. Получи се двоен рикошет от Иван Турицов и топката достигна до намиращия се на ръба на засадата Милан Ристовски. Таранът на Спартак (Търнава) се възползва от ситуацията и под плонжа на Михайлов направи 1:1.

Последвалите минути в Разград бяха доста тежки за "трикольорите". Северна Македония налагаше здрава преса, която караше българския отбор да греши още в собствената си половина. Ударите на Барди и Елмас за радост не намериха целта.

Снимка 576243

Николай Михайлов имаше работа за вършене в 59-ата минута. Алиоски затрудни максимално нашия страж с шут от далечна дистанция. Капитанът ни демонстрира класа и изби атрактивно с една ръка.

Следващото интересно положение бе факт едва в 81-ата минута. То отново беше в актива на Северна Македония. Само доброто заставане на Антон Недялков спомогна за това блокиран да бъде връхлитащия към българската врата Боян Миовски.

Нещата отиваха към своя логичен завършек, когато в 94-ата минута емоциите взеха връх. Удар на Мартин Минчев срещна ръката на Муслиу и реферът от Франция Жереми Пиняр взе решение да отсъди дузпа. Радостта за нашите момчета обаче бе кратка, тък като след консултация с ВАР арбитърът отмени своето решение.

Снимка 576237

По този начин "лъвовете" заемат временно третото място в група 4. Лидерството е за Грузия, която се разправи с аутсайдера Гибралтар. Именно срещу грузинците е и следващият мач на България. Това ще се случи след три дни отново в Разград.