Валентино Роси спечели старта за Голямата награда на Италия на пистата „Муджело” в световния шампионат по мотоциклетизъм. Неговата победа в клас Moto GP е шеста подред в състезанието и след нея той се доближи на 9 точки от водача в генералното класиране Кейси Стонър (Австралия).

Нито един мотоциклетист до момента не бе успявал да спечели шест пъти състезанието в родината си. Победата в Гран При на Италия е втора през сезона за Роси, след като през март той финишира първи и за Голямата награда на Испания.

Сега състезателят на Ямаха спечели с време 42 минути, 42.385 секунди. Дани Педроса завърши 2-и на 3.074 секунди от победителя, а Алекс Барош е трети, изостанал на 5.956 секунди от Роси. Стонър финишира 4-и, въпреки че стартира от първа позиция.

Роси тръгна зле днес, като от 3-ото място при старта, след втората обиколка беше чак 8-и. Той обаче показа класа и в 8-ата обиколка вече водеше люта битка със Стонър, който тогава бе втори. След още две обиколки италинската „суперзвезда” излезе начело и не изпусна водачеството до края, като методично увеличаваше преднината си, въпреки доста по-бавната си машина на дългата повече от километър старт-финална права.