Испанецът Нани Рома с "Мини" отново зае лидерската позиция във временното класиране с категорична победа в петия етап на рали "Дакар".

Както и в сряда, когато за първи път излезе начело, така и днес пилотът на X-Raid се възползва от проблемите на фаворитите в планирания като най-дълъг ден от тежката надпревара.

Състезателната част на отсечката от Чилесито до Тукуман все пак беше съкратена с 99 км заради високите температури. Рома преодоля трасето за 4.27 часа и си върна първото място от Карлос Сайнц, който загуби повече от час спрямо своя сънародник.

Четирикратният световен рали шампион допусна няколко грешки в навигацията и имаше проблеми с електрониката на своето бъги в първата секция на етапа. Това го свали чак до шесто място в подреждането с пасив от над 59 минути зад водача.

Другите основни съперници на Рома също загубиха много време днес. Съотборникът му Насер ал Атия отстъпи с 21 минути, а водещият пилот в армадата на X-Raid и "Мини" Стефан Петерхансел – с 23. Местният любимец Орландо Теранова влезе в рамките на 21-минутно изоставане и даде четвърти резултат.

Втората позиция в етапа зае южноафриканецът Жинил де Вилиърс с "Тойота", завършил на 4:20 минути зад Рома, а тройката допълни пилотът от НАСКАР Роби Гордън с "Гордини". Испанецът води с аванс от 26:30 минути пред Ал Атия, следван от Теранова, Петерхансел и Де Вилиърс.

Единственият български екипаж Орлин Алексиев и Пламен Николов прекратиха участието си в четвъртък. Те стигнаха до бивака след четвъртия етап в 8.00 часа сутринта местно време, но тежките повреди в техния "Фиат Фриймонт", сред които и спукан резервоар, ги принудиха да се откажат.

Ситуацията при мотициклетистите в четвъртък не беше по-различна. Там трикратният победител Марк Кома с KTM напомни за себе си и беше безгрешен в трудния откъм навигация етап.

Испанецът избра петата отсечка за атака на лидерската позиция и нанесе тежък удар по своите съперници, които имаха сериозни проблеми. Кома, който пропусна миналогодишното състезание заради контузия на рамото, се справи с малък теч от резервоара и спечели етапа с почти 13 минути аванс пред своя съотборник Хорди Виладомс. Той сложи още толкова на допълнилия тройката Елдер Родригеш с "Хонда".

Пилотът на КТМ се възползва от неволите на опонентите си и за първи път поведе в надпреварата, като отвори разлика от над 41 минути спрямо втория Хоан Бареда Борт с "Хонда".

Досегашният лидер трябваше да спре в етапа към Тукуман, а миналогодишният победител Сирил Депре имаше по-големи затруднения. Французинът допусна навигационни грешки, а в допълнение двигателят на новия му мотор "Ямаха" прегря и той стигна финала цял 1.45 часа след победителя.

Въпреки това проблемите му са нищо в сравнение с тези на Пауло Гонсалвеш, чийто мотор се запали и той приключи участието си в рали "Дакар". Перфектният ден за Кома го оставя само с трима съперници на по-малко от час зад него – Бареда Борд, Франсиско Лопес-Чалеко и Виладомс.

При четириколките положението е много по-спокойно. След отпадането на Маркос Патронели Игнасио Касале задържа първото място, а негов преследваче вече е добавилият трета етапна победа в актива си Серхио Лафуенте. Рафал Соник затваря тройката с пасив от 23 минути зад лидера, а следващият им съперник е на повече от час назад.

Най-бърз в петия етап при камионите беше Дмитрий Сотников с "Камаз", но Джерард де Рой с "Ивеко" запази водачеството си. Холандецът е с 32-минутен аванс спрямо преследващото го водещо трио на руснаците.