Марк Маркес изпревари Валентино Роси и финишира на първата позиция в Гран при на Аржентина, старт от календара на Мото Джи Пи.

Испанският пилот на Репсол Хонда завърши с време 34:13.628 минути, оставяйки зад себе си Роси от заводския тим на Ямаха и своя съотборник Дани Педроса.

Самият ход към състезанието беше странен. Проблеми със задната гума на Скот Рединг в последната свободна тренировка принудиха организаторите да съкратят обиколките от 25 на 20 поради съображение за сигурността на пилотите, а загряващите обиколки преминаха при дъждовно време. Това пък предизвика смяна на моторите на пилотите заради опасения за издръжливостта на гумите и притесненията от бързо изпаряващото се гориво от резервоарите.

И все пак, само Алейш Еспаргаро стартира с твърдата смес, а останалите заложиха на твърда предна и средна задна гума. Хорхе Лоренсо спечели първото място на първия завой под начумерените облаци в Аржентина, а Андреа Яноне застана зад него, но се допря до Дани Педроса и двамата останаха извън челните десет. Андреа Довициозо се възползва от суматохата и излезе начело, а зад него плътно се движеше Валентино Роси. Дови водеше до края на първата обиколка, а зад него бяха Роси и Маркес, докато Лоренсо изостана до шеста позиция.

Валентино Роси атакуваше Довициозо при всяка удобна възможност, но от битката между двама се възползва третият. Маркес застана начело на колоната в четвъртата обиколка, а италианецът се позиционира зад него за дълго време. Разликата беше под 1 секунда, а двамата се слепяха един до друг в дежа вю от миналия сезон. В деветата обиколка Роси все пак изпревари Маркес на втората дълга права, но испанецът контраатакува успешно и се завърна начело.

Маркес и Роси влязоха в питлейна в 11-ата обиколка и спазиха ограничението за 60 км/ч, а след присъединяването им към останалите Маркес остана първи. Роси пък беше с повече от две секунди по-бавен от своя съперник и изходът изглеждаше предрешен.

Темпото на Роси спадна до 1:41 минути за обиколка и беше твърде бавно за първо място, а и италианецът беше настигнат от двойката пилоти от заводския тим на Дукати. Андреа Яноне опита да изпревари Роси от вътрешната страна, което пък откри път за Довициозо и той зае временно второ място пред двамата.

Роси рискува, започна да спира по-късно за завои и опита да изпревари Довициозо, а същото зад него правеше и Яноне. И в крайна сметка всичко приключи типично за Дукати - катастрофа на двамата пилоти в завой номер 12.

Марк Маркес завърши перфектния следобед с огромен аванс срещу Роси, с което оглави генералното класиране с актив от 41 точки. Италианският пилот на Ямаха остана втори с 33, а Дани Педроса зае третото място с 27. Хорхе Лоренсо, който не завърши състезанието в Аржентина, тъй като падна в шестата обиколка, е на четвърта позиция.